Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

7 Najczęstszych błędów, jakie popełniamy korzystając z urządzeń typu SMART

Kuba / is8.pl

14 lutego 2017

Eksperci z firmy Bitdefender przyjrzeli się użytkownikom korzystającym z urządzeń typu SMART. Na rynku są już miliardy zaawansowanych technologicznie urządzeń, a większość z nich łączy się z internetem i komunikuje między sobą każdego dnia. Pragnienie życia w zautomatyzowanym domu sprawiło, że zarówno użytkownicy kupują jak i fabryki nieustannie projektują inteligentne gadżety, które paradoksalnie niosą ze sobą więcej zagrożeń, niż oferują pomocy.

Bitdefender

Technologia SMART staje się coraz bardziej popularna w niemal każdym zakątku świata. Każdy chce zaczerpnąć coś dla siebie z tego rogu obfitości, zazwyczaj rozpoczynając swoją przygodę z takimi markami jak Google, Amazon, Apple, a kończąc na start-upach organizowanych przez innych konsumentów. Ale fakt, że liczba firm wciąż rośnie, wcale nie oznacza tego, że ich produkty są odpowiednio zintegrowane z resztą cyfrowej infrastruktury. Użytkownicy często nie wiedzą jak bardzo ryzykują, kupując nowy sprzęt.

Oczywiście, że monitorowanie na bieżąco własnego domu – na przykład podpatrywanie kto dzwoni do drzwi w chwili, gdy akurat jesteśmy na wakacjach lub zdalne zapalenie świateł w salonie za pomocą komendy głosowej – to bardzo ciekawe opcje. W pewnym momencie wszyscy wpadamy w pułapkę pragnienia bycia na bieżąco z trendami technologicznymi. Ale luki w zabezpieczeniach nowoczesnych urządzeń zmieniają je w atrakcyjne punkty z wieloma furtkami dla hakerów. Proste błędy leżące po stronie użytkowników również często ułatwiają ataki na podłączone do sieci urządzenia.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników urządzeń typu SMART?

1. Ludzie często nie są nawet świadomi, że mieszkają w inteligentnym domu. Zaledwie jedna piąta lub mniej zdaje sobie sprawę, że ich mieszkania są SMART – według badań przeprowadzonych przez ekspertów Bitdefender .

2. Nie sprawdzamy producenta sprzętów i nie czytamy recenzji produktów, które chcemy kupić. Warto dwa razy sprawdzić czy mamy do czynienia z firmą godną zaufania i marką cieszącą się dobrą reputacją.

3. Użytkownicy automatycznie łączą wszystkie urządzenia do domowej sieci. To czyni je podatnymi na ataki i tworzy wiele różnych wejść dla hakerów. Dodatkowo – jeśli jedno urządzenie zostanie zhakowane, możemy mieć pewność, że reszta również padnie ofiarą ataku.

„W przeciętnym amerykańskim domu znajduje się 13 urządzeń lub akcesoriów typu SMART. W Anglii oraz Australii przypada ich 12, natomiast we Francji, Rumuni i w Niemczech przypada 10 urządzeń na jedno gospodarstwo domowe.” – jak dowiedział się Bitdefender. „W większości domów najpopularniejszymi urządzeniami podłączonymi do domowego wi-fi są smartfony, komputery z Windowsem oraz tablety. Zaraz za nimi są smart TV oraz przenośne konsole do gier.”

4. Użytkownicy oczekują wysokiej wydajności oraz kompleksowych opcji, wpadając w pułapkę oczarowania niezwykłymi możliwościami sprzętu, zamiast zapewnienia sobie silnych zabezpieczeń.

5. Nie wymagamy od producentów systemów zabezpieczeń.

6. Użytkownicy nie dbają o konfiguracje bezpieczeństwa oraz prywatności w opcjach. Słabe hasła, brak szyfrowania sieci oraz nieaktualne firmware są często problemem.

„42% Amerykanów nigdy nie zaktualizowało firmware, ani podstawowych wersji oprogramowania. Podobna sytuacja jeśli chodzi o brak aktualizacji dotyczy Rumunii (51%), Wielkiej Brytanii i Australii (38%), Niemców (27%) oraz Francji (34%).”

7. Jeśli jest cokolwiek gorszego od słabych haseł typu „1234”, to jest to na pewno wielokrotne używanie tego samego hasła na wszystkich urządzeniach – jak robi 16% amerykańskich użytkowników. Łatwe do złamania, typowe hasła pozwalają hakerom na szybki dostęp do każdego urządzenia i sieci. Są to główne przyczyny masowych wycieków danych.

„Niemal każdy gadżet, który przeanalizowaliśmy podczas naszych badań, wykazywał słabe zabezpieczenia użytkownika oraz brak potwierdzania punktów hot-spot” – jak mówi Alexandru Balan, Szef badań nad bezpieczeństwem w Bitdefenderze. „Zmiana popularnie stosowanych słabych haseł jest jedną z najważniejszych kwestii w zakresie poprawy bezpieczeństwa, jednak wciąż duża liczba użytkowników ignoruje ten fakt.”

Przedstawiamy kilka prostych porad, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w Twoim domu.

Przede wszystkim wzmocnij zabezpieczenia – używaj silnych i skomplikowanych haseł na wszystkich urządzeniach, włączając w to bezprzewodowe routery. Polecamy też odizolowanie SMART TV do oddzielnej sieci. Dwukrotnie sprawdź wszystkie aplikacje, które instalujesz oraz urządzenia, które masz zamiar kupić. Pomyśl również o zastosowaniu zabezpieczenia antywirusowego dla wszystkich urządzeń połączonych, które będzie wykrywać oraz blokować próby hakerskie, takie jak malware, phishing, itp. Podobne porady dotyczące bezpieczeństwa w sieci można znaleźć na Facebooku marki Bitdefender.

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Autor: Luana PASCU Bitdefender

Oryginalne źródło: https://hotforsecurity.bitdefender.com/blog/top-mistakes-users-make-with-their-smart-devices-17685.html

Link do badań: https://download.bitdefender.com/resources/files/News/CaseStudies/study/136/Bitdefender-Whitepaper-IoTSecurityA4-en-EN-web.pdf


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy