Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

7 oznak oszustwa inwestycyjnego – co sprawdzić przed zainwestowaniem środków?

Piotr R

4 października 2023

Coraz więcej osób traci pieniądze na fałszywych transakcjach inwestycyjnych. Na całym świecie rosnąca liczba oszustw i strat inwestycyjnych stała się poważnym problemem dla inwestorów, decydentów i organów regulacyjnych. Niezwykle istotnym elementem tego zjawiska jest ciągły rozwój Internetu i coraz częstsze wykorzystywanie go do przeprowadzania kampanii phishingowych. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób ustrzec się przed oszustwami inwestycyjnymi.

Oszustwa inwestycyjne

Oszustwa inwestycyjne – najgłośniejsze przypadki

Zanim przeanalizujemy czerwone flagi, którymi charakteryzuje się wiele oszustw inwestycyjnych, skupmy się na danych, które przedstawiają skalę tego problemu.
Oto kilka kluczowych wniosków z 2022 r., które pozwolą Państwu ocenić wpływ tego globalnego zagrożenia:

  • USA: Ponad 106 000 Amerykanów padło ofiarą oszustw inwestycyjnych, co spowodowało straty o łącznej wartości ponad 6,38 miliarda dolarów.
  • Australia: Najnowszy raport dotyczący oszustw ukierunkowanych ujawnił, że Australijczycy stracili 1,5 miliarda dolarów w wyniku oszustw inwestycyjnych, co stanowi najwyższą kategorię strat w oszustwach.
  • Wielka Brytania: Według UK Finance oszustwa inwestycyjne spowodowały łącznie straty w wysokości 114,1 mln funtów, przy czym zgłoszono 10 085 przypadków.

Siedem znaków ostrzegawczych oszustw inwestycyjnych

Rozróżnienie pomiędzy legalnym przedsięwzięciem wysokiego ryzyka a oszustwem może być trudne. Jednak dane UK Finance pokazują, że większość oszustw inwestycyjnych ma swoje źródło w platformach internetowych i za pośrednictwem telekomunikacji: 78% z nich rozpoczęło się w Internecie, 18% przez telefon, a 2% za pośrednictwem poczty elektronicznej, a zgłoszone przypadki wskazują na pewne typowe flagi rejestracyjne.

Jeśli planujesz inwestować swoje pieniądze w Internecie i chcesz to zrobić bezpiecznie, uważaj na te kluczowe znaki ostrzegawcze, które mogą sugerować oszustwo.

1. Czy firma jest legalna?

Zanim zaczniesz inwestować, upewnij się, że firma lub doradca, który się z Tobą kontaktuje, jest zarejestrowany w zaufanym organie nadzoru finansowego w Twoim kraju. Zbadaj te dane tak dokładnie, jak to tylko możliwe, zanim zainwestujesz w dane przedsięwzięcie. Klasyczne organizacje inwestycyjne, szczególnie te zajmujące się akcjami, muszą być zarejestrowane. Jeśli tak nie jest, jest to rażący znak ostrzegawczy. Niekonwencjonalne inwestycje, takie jak cyfrowa waluta lub działalność deweloperska, nie zawsze są regulowane i niosą ze sobą większe ryzyko.

2. Czujesz presję?

Jeśli powiedziano Ci, że stracisz transakcję, jeśli nie podejmiesz natychmiastowych działań, to wstrzymaj się i poświęć trochę czasu na przemyślenie, czy rzeczywiście chcesz zainwestować w to przedsięwzięcie. Renomowani profesjonaliści dadzą Ci czas potrzebny na podjęcie świadomych decyzji.

3. Tajne oferty: nie ma szans

Uważaj, jeśli ktoś prosił Cię o zachowanie inwestycji w tajemnicy. Jeżeli ktoś zniechęca cię do dyskusji na ten temat z przyjaciółmi lub bliskimi, jest to ogromna czerwona flaga. Godna zaufania firma nigdy nie przeszkodzi Ci w zasięgnięciu drugiej opinii.

4. Obietnice zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe

Jeśli ktoś gwarantuje niewiarygodne zyski, bądź sceptyczny wobec tego typu ofert. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, więc jeśli ktoś proponuje Ci rzekomo pewny, bardzo wysoki zysk, to najprawdopodobniej chce Cię oszukać.

5. Nieoczekiwany kontakt

Jeśli otrzymasz nieoczekiwany kontakt od firmy, która przedstawi Ci lukratywną ofertę, zapytaj o jej motywy. Dlaczego odnosząca sukcesy organizacja miałaby kontaktować się z Tobą przez media społecznościowe lub komunikator bez wcześniejszej interakcji?

6. Uważaj na przynęty w mediach społecznościowych

Platformy takie jak Facebook i Instagram są pełne oszustów, którzy chcą wciągnąć Cię do swojej sieci. Uważaj na profile, które afiszują się z wystawnym stylem życia i obiecują dzielić się swoimi generującymi bogactwo „sekretami”.

7. Miłość i pieniądze: ryzykowna mieszanka

Uważaj na oszustwa łączące romans z inwestycjami. Niektórzy oszuści udają, że są zainteresowani swoją ofiarą tylko po to, by wzbudzić jej zaufanie i ostatecznie oszukać.

Chroń swoją tożsamość cyfrową i pieniądze

Oszustwa internetowe są aktualnie jednym z najpowszechniejszych niebezpieczeństw, z którymi możemy codziennie się zetknąć, dlatego zespół Bitdefender radzi, aby zawsze pamiętać o poniższych zasadach cyberhigieny.

  • Zawsze korzystaj z systemu antywirusowego, który został wyposażony w moduł antyphishingowy.
  • Powiedz „Nie”, zablokuj i zgłoś każdego, kogo podejrzewasz o oszustwo inwestycyjne.
  • Przed dokonaniem inwestycji poproś o drugą opinię, poszukaj opinii i podobnych doświadczeń w Internecie.
  • Chroń wszystkie dane osobowe i strony w mediach społecznościowych. Nigdy nie podawaj żadnych danych osobowych podejrzanym osobom poznanym w sieci i upewnij się, że korzystasz z uwierzytelniania dwuskładnikowego przy logowaniu do mediów społecznościowych.
  •  

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy