Wraz z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji i nowych modeli złośliwego oprogramowania, takich jak ransomware jako usługa, napastnicy mogą teraz zautomatyzować swoje ataki i za jednym zamachem obrać za cel setki, jeśli nie tysiące małych firm. Oznacza to, że zagrożone są firmy każdej wielkości, a małe firmy mogą być lukratywnym celem dla cyberprzestępców.

Małym firmom często brakuje wyspecjalizowanych umiejętności informatycznych lub cyberbezpieczeństwa, a także zabezpieczeń na poziomie korporacyjnym, co czyni je bardziej bezbronnymi. Wiele przedsiębiorstw nie ma zasobów, aby prowadzić regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa lub wdrażać solidne środki bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe lub menedżery haseł, co czyni je łatwiejszymi celami.
Na szczęście mając odpowiednią wiedzę i narzędzia, możesz zabezpieczyć swoje zasoby cyfrowe i zapewnić rozwój swojej firmy w stylu Bitdefender.
Dlaczego małe firmy mają najwięcej do stracenia na atakach cybernetycznych?
Statystyki pokazują, że:
- Średnie koszty odzyskiwania roszczeń cybernetycznych wahają się od 15 000 do 25 000 dolarów.
- Średni czas odzyskiwania firmy po ataku wynosi 279 dni.
- 60% małych firm zamyka się w ciągu sześciu miesięcy od ataku hakerskiego.
8 najczęstszych zagrożeń cybernetycznych dla małych firm
W tej części artykułu odkryjemy najczęstsze zagrożenia cybernetyczne atakujące małe firmy i przedstawimy możliwe kroki, aby je powstrzymać – bez konieczności zatrudniania wewnętrznego zespołu IT.
Ataki phishingowe i inżynieria społeczna
Ataki phishingowe i socjotechnika to jedne z najczęstszych zagrożeń cybernetycznych, z jakimi borykają się małe firmy. Podczas tych cyberincydentów cyberprzestępcy próbują oszukać Cię lub Twój zespół w celu ujawnienia poufnych informacji, takich jak dane karty kredytowej, numery ubezpieczenia społecznego i hasła.
Ataki te zazwyczaj odbywają się za pośrednictwem e-maili lub SMS-ów, które wydają się pochodzić od renomowanych organizacji, takich jak Twój bank lub znane firmy. Wiadomości te zawierają szkodliwe linki lub załączniki mające na celu kradzież informacji. Po uzyskaniu dostępu do Twoich danych cyberprzestępcy mogą naruszyć Twoje konta firmowe, ukraść fundusze lub przechowywać dane dla okupu.
Ataki na firmową pocztę e-mail (BEC) stwarzają szczególne ryzyko. W tych przypadkach cyberprzestępcy włamują się na Twoje konta e-mail (zwykle za pomocą skradzionych danych uwierzytelniających), aby wysyłać fałszywe faktury i wezwania do zapłaty. Ataki te są skuteczne, ponieważ wiadomości wydają się pochodzić od uzasadnionego kontaktu wewnętrznego, co prowadzi do trudnych do odzyskania strat finansowych.
Jak chronić swoją firmę:
- Edukuj pracowników na temat taktyk phishingu i rozpoznawania podejrzanych e-maili.
- Wdrażaj narzędzia do filtrowania wiadomości e-mail, aby blokować złośliwe wiadomości e-mail.
- Użyj uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) dla wszystkich kont.
Złośliwe oprogramowanie
Termin złośliwe oprogramowanie odnosi się do dowolnego kodu zaprojektowanego w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemów, kradzieży danych lub wyrządzenia szkód komputerom i sieciom. Zwykle wynika to z pobrań złośliwych witryn internetowych, wiadomości spamowych lub łączenia się z zainfekowanymi urządzeniami.
Ransomware, szczególnie szkodliwy rodzaj złośliwego oprogramowania, przetrzymuje cenne dane firmy jako zakładnika i żąda zapłaty okupu za odszyfrowanie. Jeśli płatność nie zostanie dokonana, pliki zostaną utracone, a skompromitowane informacje zostaną udostępnione publicznie. Celem atakujących są małe firmy, ponieważ często są one bardziej skłonne do zapłacenia okupu ze względu na nieodpowiednie kopie zapasowe i pilną potrzebę wznowienia działalności.
Jak chronić swoją firmę:
- Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania antywirusowego i chroniącego przed złośliwym oprogramowaniem.
- Regularnie twórz kopie zapasowe danych w lokalizacji zewnętrznej.
- Edukuj pracowników w zakresie bezpiecznych praktyk w Internecie i unikania podejrzanych linków.
Słabe hasła
Słabe hasła to częsta luka wykorzystywana przez cyberprzestępców. Słabe użycie hasła może obejmować łatwe do odgadnięcia hasła, takie jak „Hasło123”, powtarzanie tego samego hasła na wielu kontach lub udostępnianie haseł członkom zespołu bez ograniczeń i zabezpieczeń.
Cyberprzestępcy stosują różne techniki łamania słabych haseł, takie jak ataki typu brute-force i korzystają z programów deszyfrujacych, lub ataków słownikowych, podczas których wypróbowywane są popularne słowa i frazy. Dane osobowe, takie jak data urodzenia lub imiona zwierząt domowych, są również często wykorzystywane podczas prób odgadnięcia hasła.
Jak chronić swoją firmę:
- Wdrażaj silne zasady dotyczące haseł wymagające złożonych i unikalnych haseł.
- Użyj menedżerów haseł, aby bezpiecznie przechowywać hasła i zarządzać nimi.
- Włącz usługę MFA, aby dodać dodatkową warstwę zabezpieczeń.
Nieodpowiednie lub spóźnione aktualizacje oprogramowania
Zarządzanie poprawkami zapewnia natychmiastową aktualizację wszystkich urządzeń, aplikacji i sieci najnowszymi poprawkami zabezpieczeń i aktualizacjami oprogramowania. W przeciwnym razie Twoje systemy będą podatne na ataki cyberprzestępców.
Wiele małych firm polega na ręcznym aktualizowaniu urządzeń przez pracowników, co prowadzi do niespójności i nierozwiązanych luk w zabezpieczeniach.
Jak chronić swoją firmę:
- Włącz automatyczne aktualizacje dla wszystkich programów i systemów.
- Korzystaj ze scentralizowanych narzędzi do zarządzania poprawkami, aby mieć pewność, że wszystkie urządzenia są aktualne.
- Regularnie przeprowadzaj audyty systemów, aby sprawdzić, czy są aktualne i zawierają poprawki zabezpieczeń.
Rozproszone ataki typu „odmowa usługi” (DDoS)
Ataki DDoS mają na celu zakłócenie lub zatrzymanie działania usługi online poprzez przytłoczenie jej sztucznym ruchem, uniemożliwiając korzystanie z niej legalnym użytkownikom. Ataki te mogą zniszczyć obecność małej firmy w Internecie, prowadząc do utraty przychodów i nadszarpnięcia reputacji.
Jak chronić swoją firmę:
- Skorzystaj z niezawodnej usługi hostingowej ze wbudowaną ochroną DDoS.
- Wdrożenie narzędzi do monitorowania sieci w celu wykrywania i łagodzenia nietypowych skoków ruchu.
- Przygotuj plan reagowania, aby szybko reagować na ataki DoS i odzyskiwać siły po nich.
Ataki typu man-in-the-middle (MitM)
Podczas ataku MitM cyberprzestępca przechwytuje i potencjalnie zmienia komunikację, transakcje i transfery danych między ofiarą a usługą, do której próbuje uzyskać dostęp. Może to prowadzić do nieuprawnionego zdobycia poufnych informacji, takich jak dane logowania i dane finansowe.
Jak chronić swoją firmę:
- Korzystaj z szyfrowanych kanałów komunikacji, takich jak HTTPS i VPN, aby chronić przesyłane dane.
- Wdrażaj silne mechanizmy uwierzytelniania, w tym MFA, w celu weryfikacji tożsamości użytkowników.
- Edukuj pracowników na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z publicznych sieci Wi-Fi do wrażliwych transakcji.
Naruszenia danych
Naruszenie danych ma miejsce w przypadku uzyskania dostępu do wrażliwych lub poufnych informacji, ich kradzieży lub ujawnienia bez upoważnienia. Może się to zdarzyć na skutek zgubienia lub kradzieży urządzenia, udanego ataku typu phishing lub przypadkowego niewłaściwego obchodzenia się z danymi przez pracownika. Naruszenia danych mogą prowadzić do znacznych szkód finansowych i reputacyjnych.
Jak chronić swoją firmę:
- Szyfruj wrażliwe dane zarówno podczas przesyłania, jak i przechowywania.
- Wdrażaj ścisłą kontrolę dostępu, aby ograniczyć liczbę osób, które mogą przeglądać i obsługiwać poufne informacje.
- Regularnie szkolić pracowników z zakresu najlepszych praktyk ochrony danych i procedur reagowania na incydenty.
Błędy wewnętrzne
Zagrożenia cybernetyczne mogą również pochodzić z wnętrza organizacji. Ryzyko wewnętrzne odnosi się do potencjalnych naruszeń danych lub incydentów związanych z bezpieczeństwem spowodowanych przez pracowników, wykonawców lub inne osoby posiadające legalny dostęp do systemów i danych Twojej firmy.
Ryzyko to często wynika z niezamierzonych błędów lub uchybień w ocenie. Na przykład pracownik może przypadkowo niewłaściwie obchodzić się z poufnymi informacjami lub udostępniać dane logowania nieupoważnionym osobom, nieświadomy potencjalnych konsekwencji dla bezpieczeństwa. Może też nieumyślnie ujawnić dane firmowe, nie przestrzegając odpowiednich protokołów bezpieczeństwa lub padając ofiarą ataku phishingowego.
Jak chronić swoją firmę:
- Przeprowadzaj regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla wszystkich pracowników.
- Wdrażaj ścisłą kontrolę dostępu i monitoruj działania użytkowników.
- Rozwijaj kulturę świadomości bezpieczeństwa w swojej organizacji.
Jak chronić swoją firmę?
Aby skutecznie chronić się przed zagrożeniami cybernetycznymi, należy przyjąć wielowarstwowe podejście do bezpieczeństwa, znane również jako dogłębna obrona. Strategia ta obejmuje wdrożenie wielu warstw zabezpieczeń w celu stworzenia solidnego systemu obrony, utrudniającego atakującym uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemów i danych.
- Zabezpiecz swoje urządzenia i sieć Wi-Fi za pomocą rozwiązania od godnego programu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security. Chroń wszystkie swoje urządzenia, od komputerów po telefony komórkowe, obejmujące systemy Windows, macOS, Android i iOS. Spowoduje to automatyczne skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń i zapobiegnie zainfekowaniu komputera i sieci.
- Edukuj swoich pracowników. Jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zarządzania danymi małej firmy jest odpowiednie edukowanie wszystkich osób, które mają do nich dostęp. Jeśli zrozumieją znaczenie haseł i środków bezpieczeństwa danych, zwiększa to szanse na bezpieczeństwo całej Twojej firmy.
- Zapewnij odpowiednie narzędzia. Wyposaż swój zespół w menedżery haseł, sieci VPN, narzędzia do wykrywania oszustw i ochrony tożsamości cyfrowej, aby pomóc im zachować bezpieczeństwo.
Mały biznes? Od czego zacząć budowanie systemu ochronnego?
Jeśli jesteś właścicielem małej firmy i chcesz chronić swoją firmę bez zatrudniania eksperta IT, rozważ Bitdefender Total Security. To proste w obsłudze i skuteczne rozwiązanie w zakresie cyberbezpieczeństwa przeznaczone dla właścicieli małych firm oraz przedsiębiorców, którzy chcą uchronić do 10 urządzeń.
Dzięki temu rozwiązaniu chcemy odczarować proces zapewnienia cyberbezpieczeństwa małym firmom, umożliwiając im jak największą ochronę przed cyberatakami i wspierając je:
- Oszczędzając pieniądze i czas, zapobiegając zagrożeniom cybernetycznym: chroń swoją firmę przed naruszeniami poczty e-mail, oszustwami, oprogramowaniem ransomware, wyciekami danych i kradzieżą tożsamości oraz unikaj kosztownych wydatków na odzyskanie danych i konsekwencji prawnych.
- Zapewniając swojemu zespołowi bezpieczną pracę zdalną: pozwól członkom zespołu pracować z dowolnego miejsca, bez poświęcania bezpieczeństwa i produktywności.
- Zwiększając przychody dzięki zaufaniu: chroń dane klientów i reputację swojej firmy, aby budować zaufanie i lojalność, co prowadzi do większej liczby poleceń i większych przychodów.
- Wzmacniając swój zespół: zapewnij swojemu zespołowi narzędzia i wiedzę, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie bez kosztownych szkoleń zewnętrznych.
- Zwiększając swoje możliwości: zarządzaj swoim cyberbezpieczeństwem jak ekspert, nie będąc nim.
Możesz zainstalować Bitdefender Total Security samodzielnie, bez zakłócania swojej działalności i zarządzać swoim cyberbezpieczeństwem za pomocą prostego, zunifikowanego pulpitu nawigacyjnego z poziomu konta Bitdefender Central.