Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC bezpieczeństwaBezpieczeństwo w InternecieBlog

ABC Cyberbezpieczeństwa: D jak atak DoS

Kuba / is8.pl

24 czerwca 2017

Do czego można porównać atak DoS…?

Uścisk dłoni jest oznaką przyjaźni od zawsze. Codziennie witamy się z tyloma osobami, że w pewnym momencie tracimy rachubę ile osób tym gestem pozdrowiliśmy. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, że żadna z tych osób nie puściła naszej ręki. Co wtedy?

W branży technologicznej taka sytuacja zwana jest atakiem typu DoS (Denial of Service).

Oznacza to, że ​​hackerzy generują fałszywy ruch na stronie, blokując tym samym dostęp innym osobom, które chcą ją legalnie odwiedzić. Ataki na witrynę mogą ją skutecznie unieruchomić lub nawet trwale uszkodzić. Gdy haker dokona ataku DoS, system wyświetli komunikat o błędzie. Jaki tego skutek? Utrata klientów, a tym samym cały wysiłek by ich zdobyć… poszedł na marne.

Czym się różni DoS od DDos?

Ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service), uruchamiane są za pośrednictwem botnetów (grupy komputerów wysyłających zainfekowany wirusami spam) z wielu komputerów w różnych lokalizacjach, które zalewają witrynę komunikatami z żądaniami lub uniemożliwiają dostęp do systemu. Odebranie wysłanej przez nich wiadomości umożliwia cyberprzestępcy zdalnie sterowanie komputerem.

Jaki jest powód tego typu ataków na naszą stronę?

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

W przeciwieństwie do ataków typu phishing, atak DoS nie jest bardzo skomplikowany, dlatego nawet początkujący haker potrafi go przeprowadzić. Powody ataku są przeróżne: od szantażu, przez chęć zemsty, aż po zwykły wandalizm, dlatego też narażeni na niego są wszyscy bez wyjątku.

Nie wszystkie ataki DDoS są złośliwe

Czasami Twoja witryna lub blog mogą chwilowo przestać działać i nie jest to powód do obaw, tylko zwykłe przeciążenie serwerów. Problem ten zazwyczaj dotyczy małych i średnich sklepów internetowych podczas wyjątkowych promocji zakupowych, takich jak Czarny Piątek czy Nocna Wyprzedaż, gdy duża liczba klientów nagle chce zrobić zakupy. Jeżeli więc jesteś administratorem takiej strony, warto być przygotowanym na taką sytuację, zwiększyć moce przerobowe, aby móc obsługiwać dużą liczbę klientów i nie wydzwaniać z na policję z paniką w głosie zgłaszając włamanie.

Jak sprawdzić, czy jesteś ofiarą DoS?

Jeśli ofiara nie ma technicznej wiedzy, może być trudno od razu wykryć atak. Oto kilka podstawowych kroków, które należałoby wykonać:

 • Należy ponownie uruchomić komputer i sprawdzić czy trwa to dłużej niż zwykle.
 • Po uruchomieniu trzeba rozpocząć skanowanie komputera za pomocą programu antywirusowego, a także sprawdzać rejestr zdarzeń (pliki dziennika).
 • Użytkownicy mogą mieć pewność, że doświadczyli ataku typu DoS, gdy strona internetowa wyświetla komunikat „usługa niedostępna”.
 • Warto wtedy skontaktować się z dostawcą usług internetowych w celu uzyskania pomocy.

>>Sprawdź inne lekcje z serii ABC Cyberbezpieczeństwa<<

Bądź bezpieczny, bo na to zasługujesz.

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Źródło: Hot for security by Bitdefender


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy