Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Amerykański sąd nakazuje Grupie NSO przekazanie kodu źródłowego Pegasusa firmie Meta

Piotr R

5 marca 2024

Amerykański sędzia nakazał niesławnemu twórcy i dostawcy oprogramowania szpiegującego NSO Group przekazanie kodu źródłowego firmie Meta w ramach prawie czteroletniego procesu sądowego.

Ekran Smartfona

Grupa NSO znana jest szczególnie z oprogramowania szpiegującego Pegasus wykorzystywanego przeciwko użytkownikom iOS, ale pracuje także nad dedykowanym rozwiązaniem skierowanym na Androida. Te rozwiązania w zakresie oprogramowania szpiegującego nie byłyby jednak tak skuteczne, gdyby nie luki typu zero-click, które również odkryła izraelska firma.

Pegasus na celowniku władz

Meta pozwała NSO w 2019 r. po tym, jak amerykańska firma odkryła, że do wdrożenia oprogramowania szpiegującego wykorzystano lukę typu zero-day w WhatsApp. Według raportu Guardiana oprogramowanie szpiegowskie NSO zostało rzekomo użyte przeciwko 1400 osobom w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

„Sąd odrzuca argument pozwanych, jakoby ich produkcja powinna ograniczać się do warstwy instalacyjnej rzekomego oprogramowania szpiegującego, i zamiast tego stwierdza, że oskarżeni muszą przedstawić informacje dotyczące pełnej funkcjonalności odpowiedniego oprogramowania szpiegującego” – stwierdziła sędzia Phyllis Hamilton.

„Propozycja pozwanych, aby przedstawić informacje pokazujące funkcjonalność jedynie warstwy instalacyjnej odpowiedniego oprogramowania szpiegującego, nie pozwoliłaby zrozumieć, w jaki sposób dane oprogramowanie szpiegujące realizuje funkcje dostępu do danych i ich wydobywania, w związku z czym sąd nakazuje pozwanym dostarczenie informacji wystarczających do pokazać pełną funkcjonalność wszystkich odpowiednich programów szpiegujących” – dodał sąd.

Pozew nie zobowiązuje NSO do ujawnienia tożsamości klientów, którzy kupili oprogramowanie szpiegujące, ale przekazanie kodu źródłowego umożliwiłoby Meta lepszą ochronę w przyszłości. Sprawa jest nadal w toku, ponieważ było to jedynie postanowienie sędziego wydane na rozprawie. Rozpoczęcie procesu zaplanowano na 3 marca 2025 r.

Meta nie jest jedyną firmą pozywającą NSO. Apple pozwał także izraelską firmę, utrzymując, że oprogramowanie szpiegowskie Pegasus umożliwiło sponsorowane przez państwo szeroko zakrojone hakowanie urządzeń z systemem iOS.

Jak uchronić się przed szpiegowskim oprogramowaniem?

Szpiegowskie oprogramowanie jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ przez wiele lat może pozostać niezauważone i przez ten czas kraść dane ofiary. W przypadku Pegasusa sprawa jest jeszcze bardziej niepokojąca, ponieważ oprogramowanie to umożliwiało wysyłanie wiadomości z urządzenia ofiary bez jej zgody i wiedzy, co było wykorzystywane między innymi przez agencje wywiadowcze niektórych krajów do kompromitowania przeciwników politycznych i niezależnych dziennikarzy. Jednak, w jaki sposób możemy się bronić przed szpiegowskim oprogramowaniem? Poniżej przedstawiamy kilka rad od zespołu Bitdefender.

  • Unikaj pirackich treści.
  • Unikaj aplikacji ze Sklepu Play, które nie zostały wydane przez renomowanych producentów. Szczególnie niebezpieczne mogą być wszelkiego rodzaju proste narzędzia, takie jak organizery, kalendarze, galerie motywów i aplikacje do optymalizacji pracy baterii.
  • Nie pobieraj załączników z podejrzanych wiadomości e-mail i nie klikaj w załączniki, które otrzymałeś w wiadomościach na mediach społecznościowych.
  • Unikaj publicznych sieci Wi-Fi.
  • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego. Bitdefender Total Security uchroni Cię przed zdecydowaną większością zagrożeń internetowych, w tym także przed szpiegowskim oprogramowaniem.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy