Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PoradnikiPoradniki Bitdefender

ANTI-TRACKER

Awatar

Krzysztof B.

7 października 2019

ANTI-TRACKER

Czym jest ANTI-TRACKER?

Moduł Bitdefendera ANTI-TRACKER jest darmowym, dedykowanym rozszerzeniem do przeglądarki, które zapewnia użytkownikowi znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu.

Na jakie zagrożenia narażany jest przeciętny użytkownik internetu?

Oprócz zagrożeń w postaci infekcji różnego rodzaju wirusów, przeciętny użytkownik internetu wystawiony jest na inne podatności. Przeglądając strony internetowe, każda osoba w sieci zostawia tzw. wirtualny ślad swojej obecności na danej witrynie. Aby się przed tym zabezpieczyć, z pomocą przychodzi dedykowane rozszerzenie do przeglądarki, dostarczone przez renomowanego producenta oprogramowania antywirusowego.

Jakie przeglądarki są obsługiwane przez rozszerzenie ANTI-TRACKER?

Moduł ANTI-TRACKER, w obecnej chwili jest kompatybilny z trzema przeglądarkami internetowymi. Są to:

Internet Explorer

Mozilla Firefox

Google Chrome

Jak działa ANTI-TRACKER?

Zewnętrzne firmy (tzw. trackerzy) masowo gromadzą dane na temat użytkowników przeglądających internet. Są to firmy różnego rodzaju, od reklamowych i analitycznych aż po media społecznościowe. Bez ochrony, użytkownik ujawnia im poufne informacje na swój temat. Należą do nich m.in. dane osobowe, zainteresowania, odwiedzone strony, obejrzane filmy, lokalizacja, numery kart, numery kont. Wszystkie te informacje na temat użytkowników są masowo gromadzone w celach zarobkowych, bez wiedzy użytkownika. Na podstawie zebranych danych dobierane są reklamy, a następnie są wyświetlane próbując trafić w „gusta” przeglądających internet. Zadaniem ANTI-TRACKERA jest maskowanie działalności użytkowników w sieci, w taki sposób, by nie zostawiali oni po sobie śladów, które mogą zostać wykorzystane przez zewnętrzne firmy do celów zarobkowych.

Jakie korzyści daje używanie rozszerzenia ANTI-TRACKER?

Gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa użytkownikom.

– Zapewnia użytkownikom zachowanie prywatności.

Przyspiesza wczytywanie stron internetowych.

– Umożliwia swobodne zarządzanie trackerami, którym użytkownik może zezwolić na gromadzenie danych (np. tylko mediom społecznościowym).

– Informuje użytkowników, kto próbował uzyskać dane dotyczące jego obecności w sieci.

Jak dodać rozszerzenie ANTI-TRACKER do przeglądarki?

Należy otworzyć okno programu Bitdefender, przejść do zakładki Prywatność, a następnie w module ANTI-TRACKER wybrać Ustawienia.

Następnie, w oknie zostaną wyświetlone kompatybilne z Bitdefenderem przeglądarki. Aby zainstalować rozszerzenie należy kliknąć Zainstaluj Anty-tracker w tej przeglądarce.

W tym momencie odpowiednia przeglądarka zostanie uruchomiona na stronie z rozszerzeniami (przykład z Google Chrome).

W ostatniej fazie, należy potwierdzić nadanie uprawnień dla rozszerzenia przeglądarki i dodać ją.

Jakie są możliwości konfiguracji rozszerzenia ANTI-TRACKER?

W głównym oknie programu użytkownik może zdecydować, czy całkowita ochrona przed śledzeniem ma być włączona, czy wyłączona podczas korzystania z danej witryny. Oprócz tego wyświetla ono informacje na temat czasu ładowania strony, oraz ilości zablokowanych trackerów. Poniżej trackerzy są podzieleni na grupy ze względu na ich rodzaj. Są to kolejno:

Reklamy – Grupa trackerów, która analizuje ruch w witrynie, zachowania użytkowników lub wzorce odwiedzających tą witrynę.

Analiza witrynySłużą do gromadzenia danych dotyczących korzystania ze stron internetowych.

Interakcja z klientemużą do mierzenia interakcji użytkownika z różnymi formularzami wejściowymi, takimi jak czat lub wsparcie.

Media społecznościowe – Narzędzia do śledzenia mediów społecznościowych. Służą do monitorowania odbiorców, aktywności i zaangażowania użytkowników na różnych platformach mediów społecznościowych.

KluczoweModuły śledzące, które służą do monitorowania najważniejszych funkcji strony.

Użytkownik ma możliwość ustawienia blokowania lub zezwolenia dla konkretnej grupy trackerów.

Po kliknięciu na koło zębate w prawym, górnym rogu okna rozszerzenia ANTI-TRACKER, użytkownik zostanie przeniesiony do menu z opcjami.

Pierwszą opcją od góry jest możliwość włączenia lub wyłączenia rozszerzenia. Przy zaznaczonej drugiej opcji, Bitdefender będzie gromadził dane zebranych trackerów, aby przedstawiać użytkownikowi oferty przygotowane specjalnie dla niego, na podstawie tych danych. Bitdefender zastrzega, że nie będzie dzielił się tymi danymi z firmami zewnętrznymi. Trzecią opcją jest dodanie aktualnie odwiedzanej strony do wyjątków, do białej listy, co sprawi, że nie będzie ona traktowana jako śledząca. Ostatnią opcją jest możliwość ręcznego wprowadzenia adresu strony, która ma zostać wykluczona.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy