Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Antywirus dla graczy – podstawa bezpiecznej rozrywki

Julia N

19 maja 2023

Czas wolny. Jaśniejący ekran komputera, tabletu lub smartfonu pełen kolorowych, ruchomych treści; zabawnych ludzików zbierających owoce i monety, rzędów cukierków lub klejnotów do przestawiania, panoramy powstającego miasta, żołnierzy albo złoczyńców uzbrojonych po zęby realizujących tajną misję. Wszystko na wyciągnięcie ręki – wystarczy kilka ruchów myszą lub stuknięć w klawiaturę. Zanim jednak wejdziemy w jeden z fantastycznych światów wykreowanych przez twórców gier, powinniśmy sobie zadać podstawowe pytania: Czy na pewno jestem bezpieczny/a? Czy mój program antywirusowy wygra w starciu z cyberprzestępcami?

Gamingowe szaleństwo a bezpieczeństwo

Według holenderskiej firmy Newzoo, platformy analizującej kwestie związane z grami komputerowymi, liczba miłośników wirtualnej rozrywki na świecie wynosi obecnie około 3 miliardy. W Polsce jest ich ponad 20 milionów (dane z raportu „The Game Industry of Poland 2021”). Można się spodziewać, że wraz z postępem techniki relaksujących się w ten sposób internautów jeszcze przybędzie.

Życie graczy nie jest jednak usłane różami. Wprawdzie czyhające na nich niebezpieczeństwa nie różnią się specjalnie od tych, które grożą pozostałym użytkownikom sieci, lecz nie da się ukryć, że branża gamingu stanowi dla hakerów szczególnie łakomy kąsek. W ferworze gry łatwo zaniedbać kwestię ochrony danych osobowych, a pragnienie zakupu wirtualnych przedmiotów lub dodatkowych opcji czasem okazuje się silniejsze niż zdrowy rozsądek. Na to właśnie liczą cyberprzestępcy, przygotowując się do ataku lub zastawiając pułapkę w sieci. Zapewne mają oni również nadzieję, że używany przez graczy antywirus okaże się przestarzały, niepełny i zawodny.

(Nie)bezpieczna gra

Na hakerskim celowniku znajdują się m.in. wybrane konta na platformach gamingowych. Te należące do wytrawnych graczy z reguły są pełne atrakcyjnych dóbr potrzebnych w danej grze, np. broni lub magicznych artefaktów. Po przejęciu konta wirtualni włamywacze rabują cenną zawartość zgromadzoną przez właściciela i sprzedają na czarnym rynku w sieci.

Złośliwe oprogramowanie może kryć się wszędzie. Załącznik w e-mailu, z pozoru niewinny link przesłany za pośrednictwem czata Steam, pliki z grami lub kodami mogą zawierać nieprzyjemną niespodziankę w postaci wszelkiej maści wirusów lub robaków internetowych. Zainfekowanie niechronionego antywirusem komputera w najlepszym razie spowoduje spowolnienie systemu, jednakże z dużym prawdopodobieństwem konsekwencje okażą się znacznie poważniejsze. Haker może przejąć władzę nad naszym urządzeniem i robić zdalnie, na co mu przyjdzie ochota, m.in. otwierać i zamykać programy, szyfrować ważne pliki, infekować inne komputery, wysyłając z naszego złośliwe oprogramowanie.

Użytkownicy smartfonów również powinni się mieć na baczności. Dobre kilka lat temu nowoczesne modele komórek przejęły większość zadań, za które niegdyś odpowiadały komputery. Obecnie uniwersalne kieszonkowe urządzenia ze stałym dostępem do Internetu stanowią dla wielu ludzi doskonałe uzupełnienie (a nawet substytut) tych z systemami Windows i macOS. Właściciele smartfonów przechowują w nich rozmaite dane do logowania, prywatne zdjęcia i informacje, których nie chcieliby ujawnić osobom trzecim. Niektórzy mawiają nawet, że w telefonie mają „całe życie”. A czyż „całe życie” lub chociażby ćwierć życia nie jest dostatecznie cenne, by uchronić je przed wirtualnymi niebezpieczeństwami czyhającymi na każdym kroku? Nawet odwiedzając oficjalny „sklep” z aplikacjami, nie możemy mieć pewności, czy wraz z upragnioną grą nie zainstalujemy w swoim telefonie złośliwego oprogramowania, np. trojana bankowego, który umożliwi cyberprzestępcom… cóż… kradzież naszych pieniędzy.

Grać bezpieczniej – antywirus dla graczy

Szeroki wachlarz potencjalnych zagrożeń nie pozostawia wątpliwości, że w dzisiejszych czasach skuteczny antywirus (dla graczy i nie tylko) to podstawa bezpiecznej rozrywki, pracy, nauki, każdej aktywności podejmowanej w sieci. Wybierając oprogramowanie, warto wziąć pod uwagę wyniki niezależnych testów (np. AV-Comparatives), renomę marki i zakres oferowanej ochrony. Równie ważna jest kompatybilność danej wersji programu z systemem operacyjnym urządzenia, które pragniemy zabezpieczyć.

Większość mobilnych urządzeń nowej generacji opiera się na Androidzie. Z myślą o nich powstał antywirus na Androida – Bitdefender Mobile Security for Android zapewniający tabletom i smartfonom niezawodną ochronę przed najbardziej zaawansowanymi cybernetycznymi zagrożeniami. Moduł antykradzieżowy pozwala na zdalną lokalizację zagubionego urządzenia, a także – gdy podejrzewamy, iż mogło wpaść w niepowołane ręce – na jego zablokowanie i wyczyszczenie.

Komputery z systemem Windows najlepiej zabezpieczy rozwiązanie posiadające moduł antyphishingowy, np. Bitdefender Internet Security, który bezkonkurencyjnie wykrywa wszelkie cyberzagrożenia. Blokuje włamania, filtruje ruch w sieci, a także chroni kamerę internetową i monitoruje mikrofon pod kątem podsłuchu – co jest szczególnie istotne dla fanów gier typu FPS (first-person shooter) i MMORPG (massively-multiplayer online role-playing game). Obok zapewnienia doskonałego bezpieczeństwa antywirus dla graczy Bitdefendera oferuje spokój i komfort gry. Koniec z wyskakującymi w najciekawszym momencie okienkami, koniec z „zamulaniem” systemu spowodowanym niespodziewanym skanowaniem w czasie pobijania rekordu życia. Wystarczy ustawić Tryb Gry (lub skorzystać z opcji jego automatycznego włączania), by zyskać pewność, że żadne powiadomienia i kontrole bezpieczeństwa nie zakłócą przyjemności płynącej z grania. Nam pozostanie jedynie wysłać potencjalnie przeszkadzających członków rodziny na spacer lub do kina.

Oprócz antywirusa

Nawet najlepszy program antywirusowy dla graczy może okazać się niewystarczający, jeśli nie będziemy przestrzegać elementarnych zasad cyberbezpieczeństwa. Warto zatem wziąć sobie do serca (i wprowadzić w życie!) następujące wskazówki:

Stosowanie silnych haseł

Silne hasło musi mieć co najmniej dwanaście znaków (im więcej, tym lepiej), zawierać wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Co więcej, każde konto powinno mieć inne hasło. Na szczęście nie musimy ich zapamiętywać ani zapisywać na papierze. Wystarczy skorzystać ze specjalnego menedżera, który bezpiecznie przechowa nasze dane do logowania. Nie musimy również sami wymyślać haseł, w kilka sekund zrobi to za nas jeden z dostępnych w Internecie generatorów.

Włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego

Obecnie wiele portali i platform umożliwia (lub wręcz wymusza) zastosowanie tzw. logowania dwuetapowego. Może ono mieć różne formy. Najczęściej po podaniu loginu i hasła do danego konta otrzymujemy SMS lub e-mail z kodem, który musimy dodatkowo wpisać, aby się zalogować. Chociaż może się to wydawać niepotrzebnym kłopotem, warto wybrać tę opcję, by utrudnić zadanie cyberwłamywaczom.

Pobieranie dostępnych aktualizacji

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego (również w smartfonach i tabletach), antywirusa, przeglądarki internetowej i innych programów jest niezwykle istotne – wbrew temu, co może się wydawać niektórym użytkownikom. Nie chodzi jedynie o poprawę funkcjonowania. Stare wersje oprogramowań mogą zawierać liczne luki – wymarzone miejsca „włamu” dla cyberprzestępców.

Wstrzemięźliwość w podawaniu danych

Wypełniając kwestionariusze i formularze potrzebne np. do utworzenia konta na platformie gamingowej, wpisujmy tylko te informacje, które są bezwzględnie wymagane.

Korzystanie z sieci VPN

Warto rozważyć łączenie się z Internetem za pomocą szyfrowanego tunelu, czyli sieci VPN, będącej swego rodzaju uzupełnieniem dla antywirusa. Pozwoli ona m.in. na ukrycie adresu IP naszego urządzenia oraz aktualnej lokalizacji, co może nas ustrzec przed niekontrolowanym wyciekiem danych. Dodatkowym bonusem będzie dostęp do blokowanych w danym regionie (kraju) stron internetowych.

Ostrożność i rozwaga

Zanim klikniemy w zachęcający link (np. w wiadomości e-mail) lub podamy numer karty płatniczej, zastanówmy się, czy na pewno mamy zaufanie do serwisu lub osoby, która podsunęła nam dane treści lub miejsca w sieci. Lepiej dmuchać na zimne i grać bez specjalnych dodatków, niż ryzykować zhakowanie konta lub włamanie do bankowości internetowej.

Antywirus dla graczy jest sprawą kluczową w dzisiejszym wirtualnym świecie. Lecz nie tylko dla nich. Nawet jeśli nasze granie sprowadza się do stawiania pasjansa w ramach systemu Windows, nie powinniśmy zbyt lekkomyślnie podchodzić do kwestii cyberbezpieczeństwa. Zespół Bitdefender serdecznie zaprasza do odwiedzenia sklepu z programami antywirusowymi polskiego dystrybutora, w którym każdy internauta znajdzie coś dla siebie – niezależnie od powodu łączenia się z siecią i używanego w tym celu urządzenia.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy