Bezpieczeństwo i szyfrowanie wifi. Mini poradnik
10 lipca 2020
Poświęcamy mu zwykle mało uwagi, a na pewno nie tyle, ile zasługuje. Wyjmujemy go z opakowania, podłączamy do zasilania i wydaje nam się, że to wszystko, co możemy dla niego zrobić… Wszystko gra, bo czego więcej mu potrzeba?
Otóż potrzeba! Router Wi-Fi to bardzo ważne urządzenie, które chroni naszą domową sieć bezprzewodową. Nie chcemy chyba żeby wścibski sąsiad spod trzynastki “podkradał” nam Internet… a już na pewno nie chcemy, żeby do sieci włamał się jakiś cyberprzestępca! Dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo Wi-Fi i szyfrowanie Wi-Fi, aby uniknąć takich przykrych sytuacji. Jak się chronić? Jak sprawdzić bezpieczeństwo Wi-Fi? Podpowiadamy.
Dlaczego bezpieczeństwo i szyfrowanie Wi-Fi jest ważne?
Cóż, dla większości z nas, konfiguracja domowego routera Wi-Fi to zadanie, które z pewnością nie jest przeznaczone dla zwykłych śmiertelników… Wydaje się to tak karkołomnym zadaniem, że dostawcy internetu i producenci routerów, wzięli to pod uwagę i wyposażyli swoje produkty w więcej przycisków (które i tak niewiele nam mówią 🙂 i zainstalowali ustawienia domyślne, aby ułatwić nam konfigurację urządzenia i połączenie się z siecią. Musimy jednak pamiętać, że jeśli coś jest łatwiejsze dla nas, łatwiejsze jest także dla przestępców. Jeśli więc nasz router zapewnia dostęp do Internetu wszystkim naszym domowym komputerom, tabletom i smartfonom, to musimy zadbać o bezpieczeństwo. Dlaczego szyfrowanie Wi-Fi jest takie ważne?
Sieć bezprzewodowa potrzebuje ochrony. Koniec. Kropka. Jeśli ktoś niepowołany się z nią połączy, może wyrządzić nam poważne szkody. Sąsiad korzystający po cichu z naszego Internetu, krzywdy nam raczej nie wyrządzi, ale cyberprzestępca, który przejmie nasze hasła uwierzytleniające do aplikacji bankowych, już tak. Poza tym zawsze warto być ostrożnym… A kto wie? Może ten sympatyczny staruszek z parteru jest geniuszem komputerowym i hakerem, którego próbuje namierzyć cały Wydział do walki z Cyberprzestępczością? 😉
Bitdefender®
rozwiązania biznes
Sprawdź nasze wielokrotnie nagradzane produkty i wybierz ten, który odpowiada Twoim zapotrzebowaniom.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo Wi-Fi?
Warto dbać o bezpieczeństwo Wi-Fi i korzystać z każdej metody, która choć trochę podnosi poziom zabezpieczeń. Osoby, które łamią bariery zabezpieczające, mają sporą wiedzę na ten temat i wykorzystują sposoby, o których istnieniu nie mamy nawet pojęcia. Dlatego zabezpiecz swój router Wi-Fi, korzystając z kilku prostych wskazówek.
1. Unikaj automatycznych kreatorów konfiguracji
W większości przypadków jest tak, jak wspomnieliśmy na początku – po zakupie routera, podłączamy go do zasilania, łączymy się z siecią, wpisując hasło, które znajduje się na urządzeniu i zapominamy o nim… Kto choć raz zalogował się do panelu administracyjnego i samodzielnie skonfigurował urządzenie ręka do góry! Tak myśleliśmy, las rąk… Tymczasem warto to zrobić, chociażby z dwóch powodów:
- Hasło domyślne z naklejki na urządzeniu, jest zazwyczaj krótkie i mało skomplikowane, gdyż jest generowane losowo według pewnego klucza.
- Nazwa sieci zawiera nazwę producenta, dzięki czemu włamywacz od razu wie, z jakiego urządzenia korzystamy i może użyć domyślnego hasła producenta, aby dostać się do panelu zarządzania siecią.
2. Zmień nazwę sieci
Na początek zmień nazwę sieci. Nie zwiększy to bezpieczeństwa, ale sprawi, że łatwiej Ci będzie z niej korzystać. Dlaczego? Na pewno już nie raz udostępniając gościom dane swojego połączenia, pojawiły się w Twojej głowie wątpliwości, która właściwie nazwa należy do Ciebie? Możesz sobie wybrać dowolną nazwę, nawet zabawną. Najważniejsze, abyś ją zapamiętał.
3. Zmień dane logowania do routera Wi-Fi
Wielu producentów wstępnie nadaje swoim routerom bardzo proste hasła. Ma to oczywiście ułatwiać nam logowanie. Może i ułatwia, ale router jest wówczas również podatny na ataki. Niektóre hasła są tak banalnie proste, że nawet początkujący cyber-włamywacz złamie je w parę sekund. Dlatego zmiana danych jest konieczna. Zarówno nazwa administratora, jak i hasło muszą być silne. Jeśli router udostępnia sieć w dwóch częstotliwościach, to zmian dokonaj na obu. Zmiana hasła jest bardzo prosta. Zaloguj się do panelu administratora, znajdź panel Wireless. Jest to zakładka “Zaawansowane” lub “Narzędzia systemowe i Hasło” albo “Konto administratora”. Tam podaj stare dane do logowania, ustaw nowe hasło i zapisz zmiany.
4. Wyłącz dostępność strony logowania routera z zewnątrz
Następnie wyłącz dostępność do strony logowania z zewnątrz. To również ułatwienie i nawet czasem przydatne, gdyż umożliwia zdalną zmianę ustawień, ale nie jest to zbyt bezpieczne. Dlatego, jeśli z tego nie korzystasz, lepiej będzie to wyłączyć. Jeśli ktoś pozna nasz adres IP, a urządzenie posiada lukę w zabezpieczeniach, to bardzo łatwo może dostać się do naszego routera i do całego ruchu w naszej sieci. Aby to zmienić, zaloguj się do panelu zarządzania i znajdź zakładkę Access Control. Będzie tam opcja dostępu do routera z internetu. Zadbaj o to, aby była wyłączona.
Bitdefender®
Lider w walce z ransomware
Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.
5. Wybierz solidny protokół szyfrowania i silne hasło do sieci
Szyfrowanie Wi-Fi i zmiana hasła to najważniejsza część konfiguracji routera. Zmień hasło do sieci, czyli to, które trzeba wpisać w urządzeniu, aby otrzymać dostęp do naszego Internetu. Nie musisz używać zbyt skomplikowanych ciągów, ale hasła, które zapamiętasz i które będzie jednocześnie trudne do złamania. Jakie szyfrowanie Wi-Fi wybrać? Zabezpieczenie WPA-PSK jest podatne na specjalnie generowane ataki słownikowe, nie jest więc zalecane. Szyfrowanie TKIP, czyli to, z którego protokół WPA korzysta domyślnie, jest natomiast podatne na ataki kryptograficzne. Użytkownicy domowi powinni wybierać protokół WPA2 Personal z szyfrowaniem AES. Jest to najczęściej wybierana metoda i trzeba przyznać, że się sprawdza. Jeżeli chcesz zmienić ustawienia dotyczące zabezpieczeń, szukaj zakładki Wireless lub Advanced, Wireless, Wireless Settings. Tam po prawej stronie wybierz ustawienia i zatwierdź zmiany.
6. Zabezpiecz wszystkie swoje połączenia Wi-Fi, chroń wszystkie urządzenia
Bez względu na to, ilu urządzeń i jak często używasz, to i tak zabezpiecz hasłem komputer, tablet, smartfon, czytnik ebook i wszelkie inne urządzenia, które łączą się z Internetem. Dodatkowo na każdym z tych urządzeń zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i pamiętaj, aby wszędzie na bieżąco wprowadzać aktualizacje oprogramowania.
Testowanie zabezpieczeń, czyli jak sprawdzić bezpieczeństwo Wi-Fi?
Jak sprawdzić bezpieczeństwo Wi-Fi? Zabezpieczenia może sprawdzić każdy domownik, potrzebuje do tego tylko skanera Wi-Fi dla sieci domowej. Nasze urządzenie sprawdza wszystkie sprzęty, które podłączone są do sieci, mapuje je, identyfikuje i eksponuje luki bezpieczeństwa. Ponadto informuje za każdym razem, gdy tylko zauważy, że jakieś nieznane urządzenie próbuje połączyć się z naszym Wi-Fi. Dzięki temu, my natychmiast możemy zapobiec połączeniu i pozbyć się zagrożenia. Skaner wyszuka też słabe hasła i słabo zaszyfrowane komunikaty, dzięki czemu informacje zebrane z podłączonych urządzeń są korelowane z bazami danych o zagrożeniach sieciowych. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo Wi-Fi. Rolą skanera jest jednak wykrywanie luk w zabezpieczeniach i proponowanie rozwiązań, które pomogą poprawić poziom bezpieczeństwa, więc nie zapobiegnie on zainfekowaniu urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Wciąż potrzebujemy dobrego oprogramowania antywirusowego.