Bezpieczeństwo komputerów firmowych

8 listopada 2019
Firmy są dla cyberprzestępców niezwykle atrakcyjną ofiarą. Coraz częściej zdarzają się ataki ransomware, wymuszające okup za odkodowanie zaszyfrowanych przez wirus danych. W 2017 roku malware WannaCry i Petya siały w tym zakresie prawdziwe spustoszenie, wśród zagranicznych i polskich przedsiębiorstw, instytucji publicznych i organizacji. A to nie jedyne zagrożenie, jakie niesie brak odpowiedniego zabezpieczenia firmowych komputerów i systemów IT! Na porządku dziennym są również próby szpiegostwa i wyłudzania danych.

Ochrona komputerów firmowych
Niestety bardzo wiele firm, nadal nie do końca zdaje sobie sprawę z zagrożenia i konsekwencji cyberataku. I tylko marginalna część przedsiębiorstw posiada odpowiednie formy zabezpieczenia, na które składa się nie tylko ochrona komputerów firmowych, przed działaniem złośliwego oprogramowania, ale także wprowadzenie skutecznych procedur szybkiego reagowania na wypadek infekcji.
Wirusy na komputerach firmowych
Złośliwe oprogramowanie na komputerze firmowym może doprowadzić do olbrzymich strat, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Wyciek newralgicznych informacji i danych może również skończyć się przykrymi konsekwencjami prawnymi. Firmy w UE mają bowiem obowiązek przestrzegać dyrektywy RODO, która nakazuje ochronę danych osobowych.
Także wiele różnego rodzaju umów i kontraktów obliguje przedsiębiorstwa oraz organizacje do stosowania odpowiedniej ochrony dla przechowywanych i przetwarzanych danych. Zabezpieczyć przed hakerami trzeba również wszystkie informacje strategiczne, ważne dla funkcjonowania i rozwoju firmy. Wirusy na komputerach firmowych stanowią zatem olbrzymie i wielowymiarowe zagrożenie, praktycznie dla każdego aspektu działania firmy. I w żadnym wypadku nie można tego lekceważyć.
Jak chronić komputery firmowe przed złośliwym oprogramowaniem?
Podstawową ochroną komputerów firmowych przed wirusami jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. Najlepiej, aby obejmowało ono sieć wszystkich komputerów w organizacji, łącznie z chmurą – jeśli firma z niej korzysta. Nowoczesne narzędzia i programy stworzone do ochrony punktów końcowych oraz sieci przed cyberatakami i przed działaniem malware, zapewniają m. in.:
- blokowanie złośliwego oprogramowania
- kwarantannę i dezynfekcję
- monitorowanie firmowych urządzeń i procesów w nich zachodzących
- monitorowanie i ochrona sieci (lokalnie i w chmurze)
- automatyczna aktualizacja.
Przy ochronie komputerów firmowych przed złośliwym oprogramowaniem warto skorzystać z fachowej pomocy i doradztwa firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Profesjonaliści nie tylko dobiorą najlepsze zabezpieczenia komputerów, sieci i serwerów, ale także przeprowadzą szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.