Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PoradnikiZagrożenia Internetowe

Bezpieczne surfowanie: jak sprawdzić, czy link jest zaufany przed kliknięciem?

Piotr R

28 czerwca 2024

Kliknięcie złośliwych linków może prowadzić do przejęcia kont i zainfekowania urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Nauczenie się, jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny, przed kliknięciem na niego, jest ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie. Możesz sprawdzić, czy link jest bezpieczny, najeżdżając na niego kursorem i sprawdzając, czy jest to adres URL, za który się podaje, korzystając z narzędzia do sprawdzania adresów URL, lub zdać się na ochronę skutecznego systemu antywirusa wyposażonego w moduł antyphishingowy.

phishing

W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób sprawdzić, czy link jest bezpieczny, a także dowiemy się, dlaczego to ważne, aby unikać niebezpiecznych linków.

Dlaczego powinienem sprawdzić, czy link jest bezpieczny?

Phishing to atak wykorzystujący inżynierię społeczną, którego celem jest nakłonienie ofiary do ujawnienia poufnych informacji poprzez podszywanie się pod legalną osobę lub firmę. Wiele e-maili lub wiadomości phishingowych, zwanych smishingiem, zawiera łącza imitujące prawdziwy link w nadziei, że nakłoni Cię do kliknięcia. Na przykład cyberprzestępcy mogą uzyskać link prowadzący do bankx.pl, podczas gdy w rzeczywistości prowadzi on do innego adresu URL, który nie jest rzeczywistą witryną Banku X. Gdy ofiara kliknie łącze, zostaje przekierowana na imitację witryny internetowej, która często prosi ją o podanie danych logowania. Strony te mogą również w ciągu kilku sekund zainfekować swoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Sprawdź bezpieczeństwo łącza, ponieważ w przeciwnym razie narażasz się na ryzyko naruszenia bezpieczeństwa Twoich kont.

Kiedy otrzymasz niechciany link, zawsze powinieneś założyć, że jest on złośliwy. To stawia Cię w ostrożnym stanie umysłu, aby określić bezpieczeństwo dowolnego łącza. Istnieją pewne środki, które możesz podjąć przed kliknięciem łącza, aby sprawdzić, czy jest ono bezpieczne.

Wskazówki od zespołu Bitdefender, jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny

Oto kilka sposobów sprawdzenia bezpieczeństwa linku przed jego kliknięciem.

Najedź myszką na link

Po najechaniu myszką na link wyświetli się podgląd adresu URL. Warto to sprawdzić, ponieważ cyberprzestępca może z łatwością Cię oszukać, sprawiając, że tekst linku będzie wyglądał na autentyczny, ale rzeczywisty link będzie czymś zupełnie innym.

Użyj narzędzia do sprawdzania adresów URL

Możesz także użyć narzędzia do sprawdzania adresów URL, aby sprawdzić bezpieczeństwo łącza. Google ma własną wersję narzędzia do sprawdzania adresów URL o nazwie Raport przejrzystości Google. Aby sprawdzić bezpieczeństwo linku, wystarczy bezpiecznie skopiować link i wkleić go do narzędzia Google do sprawdzania adresów URL. Aby bezpiecznie skopiować link, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „kopiuj” z wyświetlonych opcji. Kopiując link, uważaj, aby nie kliknąć go przypadkowo.

Innym skutecznym narzędziem jest Bitdefender Scamio, oparty na sztucznej inteligencji czatbot. Wystarczy, że wkleisz tam podejrzany adres i po chwili otrzymasz odpowiedź, czy dany link jest niebezpieczny.

Gdy już upewnisz się, że kliknięcie linku jest bezpieczne, możesz to zrobić. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy link do ważnej usługi jest bezpieczny.

Co zrobić, jeśli klikniesz złośliwy link?

Kliknięcie złośliwego linku może mieć miejsce wtedy, gdy nie jesteśmy świadomi zagrożeń związanych z nieznanymi linkami lub po prostu popełniamy prosty błąd. Jeśli zdarzy Ci się znaleźć w takiej sytuacji, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych online.

Nie podawaj żadnych danych

W kontekście złośliwych stron internetowych celem cyberprzestępców z reguły jest kradzież Twoich danych. W tym celu cyberprzestępca tworzy fałszywą witrynę internetową, która wygląda jak prawdziwa, na której masz konto. Ponieważ jest to witryna, którą znasz, spróbuj zalogować się przy użyciu swojej nazwy użytkownika i hasła tak, jak w legalnej witrynie. Wpisując swoje dane uwierzytelniające na fałszywej stronie, dajesz cyberprzestępcy dostęp do Twojego prawdziwego konta.

W ten sposób cyberprzestępca może uzyskać dostęp do Twojego konta i wykorzystać je do szkodliwych celów. Jeśli jesteś osobą, która nieroztropnie używa swoich haseł na wielu kontach, może to być jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ cyberprzestępca będzie mógł uzyskać dostęp również do innych kont. Utworzenie silnych i unikalnych haseł do wszystkich kont jest niezwykle istotne, aby jedno przejęte konto nie doprowadziło do przejęcia kolejnych.

Nie klikaj niczego na stronie

Kiedy klikniesz podejrzany link, wszystko w witrynie, do której Cię prowadzi, może być linkiem do złośliwego oprogramowania. Ważne jest, aby unikać klikania czegokolwiek na stronie. Unikaj także klikania reklam, ponieważ mogą one być formą „złośliwych reklam”, czyli linków zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

Odłącz się od Internetu

Odłączenie urządzenia od Internetu uniemożliwia cyberprzestępcom zdalny dostęp do Twojego urządzenia. Zapobiega także rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania na inne urządzenia podłączone do sieci Wi-Fi, a także zmniejsza szkody, jakie może wyrządzić złośliwe oprogramowanie.

Wykonaj pełne skanowanie swojego urządzenia za pomocą oprogramowania antywirusowego

Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków należy zachować szczególną ostrożność w stosunku do urządzenia i przeskanować je za pomocą oprogramowania antywirusowego, jeśli jeszcze go nie zainstalowano. Oprogramowanie antywirusowe skanuje komputer w celu wykrycia i usunięcia wirusów, zanim złośliwe oprogramowanie wyrządzi szkody.

Miej oko na swoje konta

Po podjęciu środków zapobiegawczych nadal obserwuj wszystkie swoje konta pod kątem podejrzanej aktywności. Nigdy nie wiesz, co zrobił cyberprzestępca w krótkim czasie, gdy przebywałeś na jego imitacji strony. Zwróć uwagę na transakcje, których nie dokonałeś na wyciągach bankowych, nietypowe loginy i inne podejrzane działania.

Chroń się przed złośliwymi linkami

Nauczenie się, jak wykrywać złośliwe linki, jest ważne i może mieć decydujący wpływ na bezpieczeństwo w Internecie. W miarę nasilania się ataków phishingowych, wraz z nimi będzie rosła liczba wysyłanych złośliwych linków, dlatego ważne jest, aby podchodzić z dużą dozą rezerwy do każdego wysłanego linku.

Naturą ludzką jest wierzyć w to, co widzimy, dlatego estetyka i interfejs użytkownika często nakłaniają użytkowników do kliknięcia złośliwego, nieprawidłowego adresu URL. Gdy używany jest antywirus, taki jak Bitdefender Total Security, automatycznie wykrywa on, kiedy adres URL witryny jest niebezpieczny. Jest to kluczowe narzędzie zapobiegające najczęstszym atakom, w tym oszustwom typu phishing.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy