Ciekawostki

Bitdefender.pl

Haker włączy i wyłączy światło

Inteligentne oświetlenie oraz automatyzacja otwiera ogromne możliwości w zakresie projektowania mieszkań. Niestety, technologiczne nowinki pojawiające się w czterech kątach przyciągają też wielu hakerów.

Przeczytaj wpis
sieć TOR

Sieć TOR – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

„Jeśli coś jest za darmo, to znaczy, że Ty jesteś produktem” – to słowa, które doskonale oddają realia XXI wieku. Przeglądarki internetowe i serwisy społecznościowe każdego dnia gromadzą niewyobrażalne ilości danych. A dane nie bez powodu są nazywane złotem XXI wieku. Są szalenie cenne nie tylko dla agencji wywiadowczych i analityków, ale także reklamodawców. Coraz więcej osób widzi w powszechnym szpiegowaniu zagrożenie dla swojej prywatności. Czy można jednak bezpiecznie i legalnie surfować po sieci i pozostać anonimowym? Co to jest i jak działa sieć TOR? Dlaczego bywa nazywany drugim Internetem? Sprawdziliśmy!

Przeczytaj wpis

Co to jest i jak działa zapora sieciowa (firewall)?

Ściana ogniowa, zapora sieciowa oraz firewall to tożsame określenia, które opisują narzędzie do ochrony sieci komputerowej, jak i samego hosta oraz systemu operacyjnego przed hakerami. Jest ono zazwyczaj realizowane programowo, a w przypadku rozbudowanej infrastruktury informatycznej, również sprzętowo. Dobrze skonfigurowana stanowi kompleksowe zabezpieczenie przeciwko intruzom chcącym uzyskać nieautoryzowany dostęp do zasobów naszego systemu komputerowego i wykraść dane z firmowych serwerów.

Przeczytaj wpis

Sandbox (piaskownica) – sposób na bezpieczne uruchamianie programów

Oprogramowanie typu sandbox, nazywane również piaskownicą to skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób na uruchomienie niezaufanych programów. Stanowi ono specjalnie zaprojektowany mechanizm izolujący aplikację i procesy z nią związane od reszty systemu operacyjnego. Dzięki temu nie ma ona dostępu do najistotniejszych obszarów pamięci komputera, a w konsekwencji nie jest w stanie uszkodzić plików czy spowodować zawieszenia sprzętu. Stanowi zatem bardzo ważne narzędzie w arsenale specjalisty ds. bezpieczeństwa IT.

Przeczytaj wpis

Groźni chińscy hakerzy na celowniku Amerykanów

Amerykańskie władze oskarżają dwóch chińskich hakerów o włamanie do systemów setek firm, organizacji rządowych, a także naukowców opracowujących szczepionki na COVID-19. Jeśli Chińczycy zostaną złapani i dostaną się w ręce amerykańskiego organu sprawiedliwości, mogą otrzymać wyroki nie krótsze niż 40 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj wpis

RODO: gdzie płacą najwyższe kary

PrivacyAffairs opublikowało raport dotyczący kar nałożonych za złamanie przepisów o ochronie danych RODO. Zestawienia zawierają m.in listy państw uwzględniające częstotliwość nakładania grzywien oraz ich wysokość.

Przeczytaj wpis

Stres zżera pracowników SOC

Centra operacji bezpieczeństwa (SOC) nie do końca spełniają pokładane w nich nadzieje. Według Ponemon Institute jednym z największych problemów związanych z ich funkcjonowaniem jest czynnik ludzki.

Przeczytaj wpis

20 lat więzienia za oszustwa BEC

Ataki typu BEC są lukratywnym biznesem dla cyberprzestępców. Oszuści najczęściej biorą na cel dyrektorów finansowych, księgowych czy asystentów uprawnionych do przelewania wysokich kwot pieniężnych.

Przeczytaj wpis