
Inteligentny dom – najmniej bezpieczne urządzenie
W gospodarstwach domowych pracuje coraz więcej urządzeń podłączonych do Internetu. Jedno z nich jest od pewnego czasu ulubionym celem hakerów.
W gospodarstwach domowych pracuje coraz więcej urządzeń podłączonych do Internetu. Jedno z nich jest od pewnego czasu ulubionym celem hakerów.
W ubiegłym roku firma Atlas VPN wykryła 674 273 nowych próbek złośliwego oprogramowania atakujących system macOS firmy Apple. Dla porównania w 2019 roku było ich zdecydowanie mniej, bo tylko 56 556.
Z licznych doniesień medialnych, mogłoby wynikać, że najwięcej profitów przynoszą cyberprzestępcom ataki typu ransomware. Jednak roczny raport FBI na temat oszustw internetowych przeczy obiegowym opiniom.
Hakerzy wykorzystują luki w systemach QNAP i instalują na nich złośliwe oprogramowanie służące do kopania kryptowalut.
Badacze Bitdefender wykryli najnowszą wersję BADTATCH – złośliwego oprogramowania wykorzystywanego do kradzieży danych z kart płatniczych.
We wtorek, 24 października 2017 roku, wielu użytkowników sieci w kilku krajach – głównie w Rosji i na Ukrainie – poinformowało, że padło ofiarą nowego złośliwego oprogramowania. Był to ransomeware, a więc program szyfrujący dyski i domagający się okupu.
Media informują w ostatnim czasie o spektakularnych wyczynach hakerów, takich jak chociażby atak na Solaris. Jednakże jedną z ulubionych metod stosowanych przez napastników jest wykorzystywanie luk w systemach, będących następstwem błędnych konfiguracji.
Na jednym z internetowych hakerskich forów pojawiła się informacja o sprzedaży 34 milionów rekordów, które wyparowały z 17 firm. Osoba handlującą skradziony danymi twierdzi, że pełni jedynie rolę brokera.
Cyberprzestępcy wykazują się w czasie pandemii dużą kreatywnością, wykorzystując popularne narzędzia do wideokomunikacji. Jednym z ich ulubionych celów stała się aplikacja Zoom.
W ciągu ostatnich dwóch dni zwolennicy demokratów z Alaski oraz Florydy otrzymali e-maile zawierające groźby. Amerykański rząd uważa, że akcja jest inspirowana przez rząd w Teheranie.
Specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo groźnym botnetem InterPlanetary Storm. W ostatnich miesiącach rozprzestrzenia się on w niepokojąco szybkim tempie i infekuje platformy Windows, Linux, macOS oraz Android.
Amerykańska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz FBI poinformowały, że chińscy hakerzy atakują agencje rządowe, wykorzystując luki w Microsoft Exchange oraz produktach Citrix, Pulse i F5. Instytucje wydały jednocześnie rekomendacje dotyczące ochrony systemów teleinformatycznych.
Wiele osób korzysta z aplikacji nierozwijanych przez programistów i usuniętych z AppStore oraz Google Play. To duże ryzyko dla użytkowników – ostrzegają specjaliści od bezpieczeństwa.
WordPress jest jednym z najbardziej popularnych na świecie systemów do zarządzania treścią serwisów internetowych. Popularność sprawia, że interesują się nim również cyberprzestępcy, którzy nękają właścicieli stron bazujących na tej platformie ciągłymi atakami.
Zdalny tryb pracy sprawia, że pracownicy są coraz bardziej podatni na ataki BEC. Napastnicy wypracowali taktyki, które bardzo dobrze sprawdzają się w nowym środowisku pracy.
Najnowszy raport ICS Risk & Vulnerability opracowany przez Claroty informuje o licznych lukach występujących w zabezpieczeniach przemysłowych systemów sterowania (ICS). Eksperci zauważają też, że wraz z wybuchem pandemii koronawirusa hakerzy zyskali więcej możliwości ataków na obiekty przemysłowe.
Laboratorium Bitdefendera wykryło kuriozalną akcję spamową, w której autorzy e-maila straszą potencjalne ofiary przeprowadzeniem groźnego ataku DDoS.
Wraz z rozwojem internetu pojawia się coraz więcej niebezpieczeństw, które czyhają na jego użytkowników. Internauci mogą paść ofiarą szerokiego spektrum ataków przygotowanych przez niebezpiecznych cyberprzestępców, wśród których jednym z groźniejszych jest pharming. Definicja mówi, że polega on na podmianie strony, na którą trafiamy. Jest ona łudząco podobna do witryny, z której chcieliśmy skorzystać (np. banku internetowego), lecz służy do przejęcia podanych przez nas danych dostępowych, a w konsekwencji kradzieży.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni systemy telemetryczne Bitdefendera odnotowały znaczny wzrost kampanii spamowych wykorzystujących markę Coca Coli.
Cyberprzestępcy stosują różne sposoby, aby nabrać internautów. Jedną z najbardziej prymitywnych metod jest wysyłanie e-maili, w których oszuści informują adresata, że przyłapali go na oglądaniu nieprzyzwoitych treści w sieci.