0

Chińscy szpiedzy zakładają fałszywe profile na LinkedIn

bitdefender

Chińscy agenci wywiadu zasypali LinkedIn nieprawdziwymi profilami młodych profesjonalistów. Celem tej akcji jest przeniknięcie do niemieckiego biznesu i polityki - ostrzega Hans-Georg,  szef Federalnego Urzędu ds. Ochrony Konstytucji (BfV).

 

Według Maassena chińscy szpiedzy wykorzystali LinkedIn, aby skontaktować się z około 10 tysiącami niemieckich obywateli, a następnie rekrutować ich jako informatorów. Wśród ośmiu najbardziej aktywnych fałszywych profili znalazł się menedżer zasobów ludzkich, przedstawiciel think tanku z Państwa Środka a także konsultanci, naukowcy i eksperci ds. polityki.

- Jest to szeroko zakrojona próba infiltracji parlamentu, ministerstw i agencji rządowych - stwierdził  Maassen.

-   Chińskie służby wywiadowcze aktywnie działają w takich sieciach jak Linkedln i usiłują w ten sposób uzyskać  informacje oraz dotrzeć do źródeł wywiadowczych. Tego typu ataki są trudne do wykrycia, ponieważ połączenia sieciowe pomiędzy dostawcami usług i ich klientami zazwyczaj nie są podejrzane. To zapewnia napastnikom jeszcze większą bezkarność i sprawia, że są trudni do wykrycia - informuje Federalny Urząd ds. Ochrony Konstytucji.

 

W poniedziałek Chiny nie przyznały się do zarzutów stawianych przez Niemcy.  Co ciekawe, to nie pierwszy tego typu przypadek.  Podobne zdarzenia miały miejsce w przeszłości, kiedy Chińczyków oskarżały o cyberszpiegostwo inne kraje - Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Holandia, Wielka Brytania, Indie i Stany Zjednoczone. - powiedział Mariusz Politowicz certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

- Wyrażamy nadzieję, że odpowiednie niemieckie organizacje, w szczególności departamenty rządowe, będą mogły mówić i działać w sposób bardziej odpowiedzialny, a nie robić rzeczy, które są niekorzystne dla rozwoju dwustronnych stosunków - odpowiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lu Kang.

Według Czeskiej Służby Bezpieczeństwa (SIS), istnieją silne dowody nasilających chińskich operacji szpiegowskich wymierzonych przeciwko firmom europejskim,. Z kolei BfV informowało o agresywnych działaniach cyberszpiegów w czasie wyborów parlamentarnych. 


Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe - oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.

Copyright 2015 © marken.com.pl

Wymagania technicze: przeglądarka z obsługą html5, css3 z włączonym javascript.