Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostki

Co to jest i jak działa zapora sieciowa firewall?

Marcin Jabłonka

12 sierpnia 2020

Zapora sieciowa firewall

Czym jest i jak działa zapora sieciowa?

Internauci bardzo często zadają pytanie, co to jest zapora sieciowa, jak działa, a także czym różni się od firewalla. Odpowiedź na ostatnią kwestię jest prosta – są to różne określenia tego samego rozwiązania. Istotą działania narzędzia jest odpowiednia filtracja ruchu oraz blokowanie niebezpiecznych połączeń nawiązywanych z komputerem-hostem, jak i routerem brzegowym sieci LAN. Jednocześnie możemy zastosować konfigurację, która zablokuje wysyłanie danych przez określone programy czy porty do internetu lub innych podsieci.

Podstawową technologią wykorzystywaną w ścianach ogniowych jest Stateful Packet Inspection, czyli SPI. W sposób ciągły i nieprzerwany analizuje ona stan połączeń oraz transmisji danych w obu kierunkach. Weryfikowane są nagłówki przesyłanych pakietów. Na podstawie ustalonych przez użytkownika lub administratora systemy reguł i zasad oprogramowanie rozstrzyga, czy informacje będą przepuszczone, czy odrzucone. Warto wspomnieć, iż funkcja filtrowania ruchu działa w warstwie sieciowej (zgodnie z modelem OSI).

Innym często spotykanym sposobem weryfikacji są algorytmy, które bezpośrednio identyfikują użytkownika, od którego pochodzi żądanie transmisji danych. Zazwyczaj sprawdzają one hasło albo przypisany cyfrowy certyfikat. Istotną funkcjonalnością realizowaną przez zaporę sieciową jest również stałe monitorowanie ruchu i tworzenie dziennika zdarzeń (tzw. log). Na tej podstawie można odpowiednio wcześnie wykrywać nowe wektory ataków cyberprzestępców i reagować na nie, a także przeprowadzać analizę powłamaniową.

Dlaczego warto zainstalować firewall?

Zdecydowanie warto zainstalować firewall, gdyż stanowi on niezbędny element każdego komputera, jak i sieci, niezależnie od jej rozmiarów. Obecnie powszechnie spotykanym rozwiązaniem jest implementacja zapory sieciowej bezpośrednio w systemie operacyjnym. Ma to miejsce w najnowszych wydaniach Windows 10, gdzie mamy możliwość korzystania z jej automatycznych reguł, a także dodatkowego oprogramowania antywirusowego. Taki zestaw stanowi podstawowy pakiet bezpieczeństwa, który powinien działać na każdym urządzeniu.

Istnieją również komercyjne pakiety bezpieczeństwa, w których skład wchodzą rozwiązania z zakresu informatycznych ścian ogniowych. Interesującą metodą, jaką możemy w nich spotkać, jest tryb interaktywny nazywany też techniką samouczenia się. Polega on na tym, że za każdym razem, gdy program wykryje nieznane połączenie, pojawia się odpowiedni komunikat. Użytkownik dysponujący podstawową wiedzą na temat bezpieczeństwa IT może sam ocenić, czy w przyszłości ruch ma być przepuszczany, czy jednak na stałe odrzucany.

Wśród funkcji, które realizuje firewall, warto również wymienić możliwość permanentnego blokowania połączeń pochodzących z konkretnych adresów IP albo zakresów adresacji. W ten sposób mamy możliwość zablokowania ruchu wysyłanego przez podsieci składające się z tzw. komputerów-zombie sterowanych przez hakerów, którzy przejęli nad nimi kontrolę poprzez zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem. Jeżeli planujemy wdrożenie takich rozwiązań w swojej firmie, nie zapominajmy, że ważna jest również odpowiednia edukacja pracowników.

Zapora sieciowa programowa czy sprzętowa?

Nowoczesna zapora sieciowa może być realizowana sprzętowo, programowo albo w sposób hybrydowy, łączący obydwa modele. Która metoda jest najlepsza? W przypadku komputerów osobistych i sieci domowych wystarczy oprogramowanie dostarczane wraz z systemem operacyjnym. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również skorzystać z dodatkowych opcji ręcznej konfiguracji, a także możliwości zmiany parametrów dotyczących filtracji ruchu, które może udostępniać dostawca routera Wi-Fi, z którego korzystamy.

W przypadku rozproszonych i bardzo rozbudowanych środowisk korporacyjnych oraz ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa poufnych danych infrastruktury sieciowej zazwyczaj stosowany jest firewall sprzętowy, który jest dodatkowo wspomagany przez rozwiązania aplikacyjne na komputerach-hostach. Innowacyjne technologie łączą też możliwości integracji z zaawansowanymi systemami IDS oraz realizującymi reguły wynikające z polityki bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstwa.

Zabezpiecz się przed hakerami dzięki firewallowi!

Nie ulega wątpliwości, że w dobie coraz szybciej rozwijającego się internetu na jego użytkowników czyha wiele niebezpieczeństw. Hakerzy opracowują wyrafinowane metody ataków, przed którymi obronić nas może jedynie stała edukacja połączona z odpowiednim oprogramowaniem lub sprzętem realizującym zadania z zakresu ochrony IT. Instalacja profesjonalnej zapory sieciowej, czyli firewall to zatem niezbędna czynność, która dotyczy każdego komputera – firmowego, jak i domowego.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy