Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Do czego służy chmura i jakie oferuje możliwości

Awatar

Krzysztof B.

18 maja 2023

W tym artykule dowiesz się czym jest pojęcie chmury, poznasz możliwości, które oferuje oraz jakie są zalety i wady korzystania z tego typu rozwiązania.

Czym jest chmura

Chmura jest pojęciem, które dotyczy możliwości przechowywania danych, które są dla nas dostępne z każdego miejsca oraz urządzenia na świecie, zakładając, że posiadamy dostęp do Internetu. Kopiując swoje pliki i foldery “do chmury”, umieszczamy je na prywatnym serwerze, do którego możemy uzyskać dostęp przez Internet z każdego urządzenia jeśli posiadamy prawidłowe dane uwierzytelniające. Teoretycznie sama chmura nie jest czymś fizycznym ale w praktyce jest to sieć serwerów, często rozlokowanych w różnych częściach świata, które są ze sobą połączone i działają w jednym, wspólnym systemie.

Do najbardziej popularnych rozwiązań należą Google Drive, Dropbox, Microsoft Onedrive, Amazon Web Services (AWS), MEGA, OVH Cloud i inne. Rozwiązań jest naprawdę dużo i każde z nich oferuje swoje usługi w różnych parametrach, które możemy dostosować według potrzeb.

Możliwości, które oferują rozwiązania chmurowe

Samo pojęcie chmury nie musi dotyczyć jedynie przechowywania plików i folderów. W ofercie dostawców znajdują się też inne usługi, które działają na podobnych warunkach. W chmurze znajdują się tzw. hostingi, czyli np. serwery stron Internetowych i serwery pocztowe (oba w zakupionej domenie), całe środowiska wirtualne pozwalające na uruchomienie wielu różnych maszyn wirtualnych, dzięki czemu oszczędzamy własne zasoby fizyczne (np. Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure), prywatne serwery wirtualne tzw. VPS i inne.

Warto odnotować, że w dzisiejszych czasach cyfryzacji, podstawową zasadą przechowywania danych jest wykonywanie ich kopii zapasowej (backup). Rozwiązania chmurowe potrafią to znacznie ułatwić, ponieważ jesteśmy w stanie zautomatyzować wykonanie backupu lokalnej infrastruktury (nie tylko pliki i foldery ale też np. konfiguracje), a same kopie będą przechowywane w naszej zabezpieczonej, prywatnej chmurze, do których łatwo uzyskamy dostęp po uwierzytelnieniu.

Jako przykłady z życia codziennego można podać też sklepy mające w ofercie zawartość cyfrową. Najprostsze przykłady to gry, filmy, czy muzyka. Steam, Epic Games, GOG, EA Play, Spotify, Tidal, Netflix, Viaplay, Disney to tylko kilka przykładów sklepów z zawartością cyfrową, która jest przechowywana w chmurze. W przypadku gier po zakupie pobieramy zakupioną zawartość na komputer, ponieważ wymagają one dużej mocy obliczeniowej naszego komputera, jednak wciąż rozwijane są serwisy oferujące pełen streaming, czyli zdalne granie w chmurze. W przypadku muzyki czy filmów zwykle logujemy się do serwisu i słuchamy lub oglądamy to co nas interesuje na podstawie zakupionych subskrypcji.

Zobacz teraz – oferta ochrony nowej generacji GravityZone Business Security Premium

Zalety i wady chmury

Rozwiązania chmurowe są dla użytkowników bardzo wygodne i oferują wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście dostępność bez względu na naszą lokalizację. Łatwo i w krótkim czasie możemy uzyskać dostęp do naszych zasobów, wystarczy posiadać dostęp do Internetu. W ten sam sposób możemy dzielić się danymi przechowywanymi w chmurze z innymi np. wewnątrz firmy lub pomiędzy członkami rodziny.

Drugą zaletą jest oszczędność zasobów. Jeśli unikamy korzystania z chmury, nadal powinniśmy pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowej naszych ważnych danych. Bez chmury odbywa się to w sposób lokalny, co oznacza, że musimy dostarczyć (kupić) odpowiednie zasoby sprzętowe, na których będziemy przechowywać ważne dla nas informacje. Bez chmury wiąże się to z kosztami zakupu sprzętu, przechowywania go oraz wykorzystania (np. prąd).

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że korzystanie z tak idealnego rozwiązania jakim jest chmura musi wiązać się z ryzykiem. W końcu nie przechowujemy w ten sposób danych poufnych u siebie, a na dodatek są one dostępne z każdego miejsca na świecie. Dobre rozwiązania chmurowe są bezpieczne, ponieważ oprócz zabezpieczonego uwierzytelnienia, przechowywane dane są zaszyfrowane. Dzięki temu nawet gdyby doszło do poważnego ataku na serwer, a dane zostałyby wykradzione, to nikt niepowołany nie uzyska do nich dostępu. Muszą one zostać najpierw odszyfrowane co może zająć dziesiątki lub setki lat.

Zobacz teraz – jeden pakiet bezpieczeństwa dla całej rodziny Bitdefender Total Security

Czy chmura ma jakieś wady? Owszem ale w porównaniu do powyższych zalet nie mają one większego znaczenia. Największą wadą jest konieczność zakupu usługi, najczęściej w modelu subskrypcyjnym. Istnieją darmowe chmury ale posiadają ograniczenia co do wielkości przesyłanych plików, rozmiaru dostępnego dysku, prędkości pobierania plików, czy są nałożone limity dzienne na pobieranie. Warto zainwestować w płatne rozwiązania chmurowe, ponieważ ponoszone koszta w ogólnym rozrachunku są dużo mniejsze niż w przypadku zakupu i utrzymania własnych serwerów fizycznych. W ten sposób wada zamienia się w zaletę, czyli oszczędność pieniędzy.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy