W tym artykule dowiesz się czym jest pojęcie chmury, poznasz możliwości, które oferuje oraz jakie są zalety i wady korzystania z tego typu rozwiązania.
Czym jest chmura
Chmura jest pojęciem, które dotyczy możliwości przechowywania danych, które są dla nas dostępne z każdego miejsca oraz urządzenia na świecie, zakładając, że posiadamy dostęp do Internetu. Kopiując swoje pliki i foldery “do chmury”, umieszczamy je na prywatnym serwerze, do którego możemy uzyskać dostęp przez Internet z każdego urządzenia jeśli posiadamy prawidłowe dane uwierzytelniające. Teoretycznie sama chmura nie jest czymś fizycznym ale w praktyce jest to sieć serwerów, często rozlokowanych w różnych częściach świata, które są ze sobą połączone i działają w jednym, wspólnym systemie.
Do najbardziej popularnych rozwiązań należą Google Drive, Dropbox, Microsoft Onedrive, Amazon Web Services (AWS), MEGA, OVH Cloud i inne. Rozwiązań jest naprawdę dużo i każde z nich oferuje swoje usługi w różnych parametrach, które możemy dostosować według potrzeb.
Możliwości, które oferują rozwiązania chmurowe
Samo pojęcie chmury nie musi dotyczyć jedynie przechowywania plików i folderów. W ofercie dostawców znajdują się też inne usługi, które działają na podobnych warunkach. W chmurze znajdują się tzw. hostingi, czyli np. serwery stron Internetowych i serwery pocztowe (oba w zakupionej domenie), całe środowiska wirtualne pozwalające na uruchomienie wielu różnych maszyn wirtualnych, dzięki czemu oszczędzamy własne zasoby fizyczne (np. Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure), prywatne serwery wirtualne tzw. VPS i inne.
Warto odnotować, że w dzisiejszych czasach cyfryzacji, podstawową zasadą przechowywania danych jest wykonywanie ich kopii zapasowej (backup). Rozwiązania chmurowe potrafią to znacznie ułatwić, ponieważ jesteśmy w stanie zautomatyzować wykonanie backupu lokalnej infrastruktury (nie tylko pliki i foldery ale też np. konfiguracje), a same kopie będą przechowywane w naszej zabezpieczonej, prywatnej chmurze, do których łatwo uzyskamy dostęp po uwierzytelnieniu.
Jako przykłady z życia codziennego można podać też sklepy mające w ofercie zawartość cyfrową. Najprostsze przykłady to gry, filmy, czy muzyka. Steam, Epic Games, GOG, EA Play, Spotify, Tidal, Netflix, Viaplay, Disney to tylko kilka przykładów sklepów z zawartością cyfrową, która jest przechowywana w chmurze. W przypadku gier po zakupie pobieramy zakupioną zawartość na komputer, ponieważ wymagają one dużej mocy obliczeniowej naszego komputera, jednak wciąż rozwijane są serwisy oferujące pełen streaming, czyli zdalne granie w chmurze. W przypadku muzyki czy filmów zwykle logujemy się do serwisu i słuchamy lub oglądamy to co nas interesuje na podstawie zakupionych subskrypcji.
Zobacz teraz – oferta ochrony nowej generacji GravityZone Business Security Premium
Zalety i wady chmury
Rozwiązania chmurowe są dla użytkowników bardzo wygodne i oferują wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście dostępność bez względu na naszą lokalizację. Łatwo i w krótkim czasie możemy uzyskać dostęp do naszych zasobów, wystarczy posiadać dostęp do Internetu. W ten sam sposób możemy dzielić się danymi przechowywanymi w chmurze z innymi np. wewnątrz firmy lub pomiędzy członkami rodziny.
Drugą zaletą jest oszczędność zasobów. Jeśli unikamy korzystania z chmury, nadal powinniśmy pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowej naszych ważnych danych. Bez chmury odbywa się to w sposób lokalny, co oznacza, że musimy dostarczyć (kupić) odpowiednie zasoby sprzętowe, na których będziemy przechowywać ważne dla nas informacje. Bez chmury wiąże się to z kosztami zakupu sprzętu, przechowywania go oraz wykorzystania (np. prąd).
Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że korzystanie z tak idealnego rozwiązania jakim jest chmura musi wiązać się z ryzykiem. W końcu nie przechowujemy w ten sposób danych poufnych u siebie, a na dodatek są one dostępne z każdego miejsca na świecie. Dobre rozwiązania chmurowe są bezpieczne, ponieważ oprócz zabezpieczonego uwierzytelnienia, przechowywane dane są zaszyfrowane. Dzięki temu nawet gdyby doszło do poważnego ataku na serwer, a dane zostałyby wykradzione, to nikt niepowołany nie uzyska do nich dostępu. Muszą one zostać najpierw odszyfrowane co może zająć dziesiątki lub setki lat.
Zobacz teraz – jeden pakiet bezpieczeństwa dla całej rodziny Bitdefender Total Security
Czy chmura ma jakieś wady? Owszem ale w porównaniu do powyższych zalet nie mają one większego znaczenia. Największą wadą jest konieczność zakupu usługi, najczęściej w modelu subskrypcyjnym. Istnieją darmowe chmury ale posiadają ograniczenia co do wielkości przesyłanych plików, rozmiaru dostępnego dysku, prędkości pobierania plików, czy są nałożone limity dzienne na pobieranie. Warto zainwestować w płatne rozwiązania chmurowe, ponieważ ponoszone koszta w ogólnym rozrachunku są dużo mniejsze niż w przypadku zakupu i utrzymania własnych serwerów fizycznych. W ten sposób wada zamienia się w zaletę, czyli oszczędność pieniędzy.