Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać

Awatar

Krzysztof B.

12 maja 2023

W tym artykule dowiesz się czym jest rozwiązanie VPN, jakie są jego rodzaje, w jaki sposób może pozytywnie wpłynąć wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo oraz jakie są jego dodatkowe zalety w trakcie korzystania z Internetu.

Czym jest VPN i jakie są jego rodzaje

VPN jest skrótem od wirtualnej sieci prywatnej (ang. Virtual Private Network), którego podstawowym zadaniem jest podszywanie się sieci prywatnej w sieci publicznej. W trakcie korzystania z VPN nawiązywane jest połączenie pomiędzy komputerem i serwerem zdalnym (pośredniczącym) za pomocą szyfrowanego tunelu. Następnie serwer zdalny, do którego się my się łączymy, łączy się z serwerem docelowym, dosłownie pośrednicząc w komunikacji z serwerem właściwym, który jest naszym celem. Upraszczając, gdy łączymy się z jakimś serwerem, serwer VPN znajduje się pośrodku i jest pośrednikiem. Połączenie w tunelu jest szyfrowane dzięki czemu znacznie zwiększone jest bezpieczeństwo użytkownika i jednocześnie wynika z tego wiele dodatkowych korzyści, które omówimy w dalszej części tego artykułu.

W przypadku pracy zdalnej organizacje wykorzystują sieci VPN dostępu zdalnego, popularnie nazywane sieciami VPN typu klient-lokacja. Tego typu rozwiązania umożliwiają pracownikom komunikację sieciową z zasobami firmowymi (również pulpitami zdalnymi) za pomocą bezpiecznego, szyfrowanego tunelu bezpośrednio z urządzenia podłączonego do Internetu w domu.

Istnieje kilka sposobów tunelowych połączeń pomiędzy naszym urządzeniem, a serwerem pośredniczącym VPN. Najpopularniejsze to:

1. OpenVPN

Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy protokół używany do szyfrowanych połączeń tunelowych. Jest to rozwiązanie typu open source, które jest najbardziej wyśrodkowane jeśli bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Można powiedzieć, że to rozwiązanie uniwersalne, stosowane przez większość producentów rozwiązań VPN.

2. IKEv2/IPSec

Nazwa tego protokołuj jest skrótem od Internet Key Exchange Version 2. Stosuje się go w połączeniu z szyfrowaniem IPSec, dzięki czemu mamy zapewnione uwierzytelnienie i szyfrowanie każdego przesłanego pakietu. Zapewnia on mniejsze obciążenie i lepszą stabilność w porównaniu do OpenVPN Jego największą zaletą jest utrzymywanie połączenia w trudnych warunkach np. gdy zostanie przerwane połączenie sieci komórkowej. Zaleca się stosowanie go na urządzeniach przenośnych.

3. L2TP/IPSec

L2TP to skrót od L2 Tunneling Protocol. Również stosuje się go w połączeniu z silnym szyfrowaniem IPSec w celu zwiększenia bezpieczeństwa połączenia. Jest on również wbudowany w system Windows. Jest to protokół powszechnie uważany za przestarzały dlatego warto przyjrzeć się innym rozwiązaniom. Jego zaletą jest szybkość połączenia.

4. PPTP

PPTP jest to skrót od Point-to-Point Tunneling Protocol. To bardzo stary protokół, który jest uznawany za poprzednika L2TP. Do dziś stosowany jest przez niektóre darmowe rozwiązania VPN. W ciągu minionych lat odkryto w nim wiele luk dlatego nie zaleca się go wykorzystywać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie. Zaletą jest jego szybkość dlatego nadal może być wykorzystywany w aplikacjach, gdzie najważniejsza jest prędkość połączenia.

5. WireGuard

Podobnie jak OpenVPN jest to rozwiązanie open source, które jest jednym z nowszych i wciąż jest rozwijane. Posiada dużą kompatybilność z urządzeniami mobilnymi oraz jest bardzo prosty w konfiguracji. Posiada nowoczesne technologie szyfrowania.

6. SSTP

SSTP to inaczej SSL Tunneling Protocol. Jest to rozwiązanie zastrzeżone przez Microsoft i najlepsze  stosowane na systemach Windows. Jest z nimi w pełni kompatybilne. Posiada certyfikaty SSL/TSL.

W jaki sposób VPN pozytywnie wpływa na na Twoje bezpieczeństwo

Przede wszystkim połączenie za pomocą VPN jest tunelowane. Oznacza to, że nasze urządzenie jest uwierzytelnione za pomocą pośredniczącego serwera VPN. Serwer przez, który się łączymy wykorzystuje zaszyfrowany protokół, dzięki czemu żadna osoba z zewnątrz nie będzie w stanie przechwycić informacji, które są przesyłane pomiędzy naszym urządzeniem, a docelowym odbiorcą. Dzięki temu mamy pewność, że nie w trakcie takiego połączenia nie wyciekną nasze dane poufne np. w trakcie logowania się do banku.

Zaleca się stosowanie VPN we wszystkich miejscach publicznych takich jak parki, restauracje, hotele, lotniska czy inne, ponieważ są to sieci, do których oprócz nas podłączeni mogą być inni użytkownicy. Jeśli koniecznie musimy skorzystać z naszych danych poufnych w takiej sieci, a nie skorzystamy z szyfrowanego tunelu VPN, musimy liczyć się z tym, że nasze prywatne dane mogły zostać wykradzione przez innego użytkownika sieci publicznej. Skutkiem tego, może być kradzież tożsamości lub wszystkich pieniędzy z konta bankowego.

Należy pamiętać, że nasze dane są cenne dla wielu zewnętrznych firm reklamowych, statystycznych czy innych dostawców usług. Nasz ruch w Internecie jest cały czas śledzony, a my jako użytkownicy zostawiamy po naszym surfowaniu w sieci mnóstwo śladów i informacji, które są gromadzone przez zewnętrzne firmy. Warto o tym pamiętać, ponieważ firmy handlują informacjami zebranymi od użytkowników Internetu. Nawet jeśli nie będą to dane poufne to wciąż są to nasze zainteresowania, czy hobby. Na ich podstawie otrzymujemy też tzw. spersonalizowane reklamy, które są dobierane na podstawie informacji pozostawionych na odwiedzonych stronach.

Jakie są dodatkowe zalety korzystania z VPN

Korzystanie z VPN oprócz zapewnienia anonimowości przesyłanych danych poufnych daje użytkownikom także szereg dodatkowych możliwości wynikających z tunelowania.

Pierwszą z zalet i najbardziej popularną jest anonimowość aktywności sieciowej i ruchu Internetowego. Oznacza to, że w momencie gdy łączymy się z serwerem pośredniczącym VPN, serwer docelowy nie widzi naszego adresu IP, który normalnie byłby przypisany do naszego urządzenia. Serwer odbiorcy połączenia (np. bank) widzi, że łączy się z nim adres IP serwera VPN, a nie adres IP naszego urządzenia.

Drugą zaletą jest anonimowość pod kątem lokalizacji. Dzięki połączeniu z serwerem VPN jesteśmy w stanie ukryć naszą prawdziwą lokalizację i w zamian podszywać się pod inną. Można w ten sposób oszukać wiele ograniczeń stosowanych np. przez zagraniczne serwisy Internetowe, które oferują swoje usługi tylko lokalnym użytkownikom z danego kraju. Korzystając z VPN możemy połączyć się z serwerem VPN w danym kraju, przez co będziemy widoczni w sieci w lokalizacji tego serwera. Najlepszym przykładem jest ominięcie ograniczeń regionalnych dla serwisów streamingowych. Jesteśmy w stanie w ten sposób oglądać seriale, które normalnie nie są dostępne w naszym kraju.

Zobacz teraz – pakiet Bitdefender Family Pack & VPN

Kolejną zaletą jest możliwość ominięcia cenzury np. narzuconej w danym kraju lub innej organizacji. W momencie gdy blokowany jest dostęp do zakazanej treści, VPN jest w stanie technologicznie obejść tego rodzaju filtrowanie.

Przy wszystkich zaletach, warto pamiętać, że anonimowość nigdy nie będzie całkowita, ponieważ informacje, które sami udostępnimy, wciąż będą dostępne z zewnątrz np. frazy wpisane w wyszukiwarce, własnoręczne wpisanie danych w formularzu zakupowym i inne.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy