Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

19 stycznia 2023

Artykuł zaktualizowany 01.08.2023 r.

Koncepcja prywatności w Internecie istnieje od zarania Internetu. Od śladów cyfrowych po naruszenia danych, ludzie stają się coraz bardziej świadomi potrzeby ochrony swoich danych podczas spędzania czasu w sieci. Serwery proxy są nadal używane do ochrony prywatności i nadal są popularne z kilku powodów. Przede wszystkim wiele serwerów proxy jest bezpłatnych, co jest ogromnym plusem dla użytkowników, którzy nie chcą korzystać z płatnych alternatyw. Jednak, czym jest serwer proxy? Do czego można go używać? I czy warto korzystać z darmowego serwera proxy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Serwer proxy – co to jest i dlaczego nie powinieneś używać bezpłatnego?

Serwery proxy działają jako pośrednicy między Twoimi urządzeniami a odwiedzanymi stronami internetowymi lub usługami online, zapewniając anonimowość poprzez maskowanie Twojego adresu IP. Podczas połączenia z serwerem proxy Twój ruch sieciowy jest kierowany przez inny serwer poza Twoją siecią lokalną, co utrudnia złośliwym podmiotom szpiegowanie Twojej aktywności online. Dzięki wykorzystaniu serwera proxy użytkownik sieci może zyskać wiele dodatkowych możliwości zachowania anonimowości, podczas korzystania z Internetu.

Jak działa serwer proxy?

Serwery proxy mogą zapewnić Ci anonimowość w sieci, ponieważ posiadają własne adresy IP. Jeśli się z nim połączysz, to strony internetowe i dostawcy Internetu nie widzą Twojego adresu IP, lecz ten, który jest przypisany do serwera proxy. To rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należy to, że użytkownicy sieci mogą być w pełni anonimowi i ustrzegą się przed szpiegowaniem. Wadą jest natomiast to, że hakerzy i inni cyberprzestępcy również mogą się łatwo ukryć.

Działania serwerów proxy mogą przybrać dwie formy, pierwsza z nich polega na tym, że adres IP jest nadpisywany na urządzenie użytkownika. Dzięki temu osoby i podmioty zbierające o nas informacje widzą tylko adres serwera proxy, z którego korzystamy. Druga forma wykorzystuje technikę, która polega na wygenerowaniu fałszywego adresu IP. Dzięki temu witryny internetowe i operatorzy sieci nie będą wiedzieli nawet, z jakiego serwera korzystamy oraz z jakiego kraju jesteśmy. To rozwiązanie z pewnością podniesie nasz poziom cyberbezpieczeństwa. Natomiast, jeśli zastanawiasz się, czy serwery proxy są legalne, to odpowiedź jest twierdząca. Te rozwiązania są w pełni legalne w naszym kraju.

Jakie są główne różnice pomiędzy VPN a serwerem proxy?

Serwery proxy i VPN osiągają podobny efekt, czyli łączą nasze urządzenie z siecią poprzez serwer pośredniczący, jednak robią to w inny sposób. Proxy przekazuje naszą aktywność sieciową do miejsca docelowego. Natomiast VPN dodatkowo szyfruje nasz ruch w sieci.

Do czego używać serwera proxy?

Korzystanie z serwera proxy nie tylko pozwoli Ci na zachowanie anonimowości w sieci, lecz także może pomóc w ograniczaniu niepożądanej aktywności swoich domowników lub pracowników. W ustawieniach serwera możemy zablokować poszczególne strony internetowe i ustawić filtry podobne do tych z aplikacji kontroli rodzicielskiej. Takie ustawienia są bardzo częste w firmach, szkołach i innych placówkach publicznych.

Jakie są różne rodzaje serwerów proxy?

Możemy rozróżnić trzy podstawowe rodzaje serwerów proxy. Poniżej zamieszczamy ich krótki opis.

  • Serwer do filtrowania buforowania stron internetowych – to serwer, który ma na celu ominięcie blokad dostępu. Do ich wad należy to, że nie zmieniają IP użytkownika, więc nie chronią przed szpiegowaniem.
  • Proxy sieci Web – to najpopularniejszy typ serwera proxy, który ma na celu przyśpieszenie działania sieci. Proxy sieci Web pobiera zawartość ze zdalnego serwera, dzięki temu, jeśli dana strona nie znajduje się w pamięci podręcznej, to ładuje się szybciej.
  • Serwer anonimowy – to serwer, który zmienia IP użytkownika i zapewnia mu dodatkową warstwę cyberochrony.

Jakie zagrożenia wiążą się z używaniem serwera proxy?

Serwery proxy pomimo wielu zalet posiadają także kilka wad. Najważniejszą z nich jest to, że wiele z nich używa protokołów SOCKS i HTTP, które nie zapewniają szyfrowania. Z kolei te, które używają HTTPS, oferują taki sam poziom szyfrowania, jak strony z SSL. Serwery proxy charakteryzują się także tym, że często są trudne w konfiguracji.

Niestety wiele serwerów proxy jest także niebezpiecznych dla naszego cyberbezpieczeństwa. Szczególnie dotyczy to tych bezpłatnych. Dlatego w następnej części tego artykułu skupimy się na tym, dlaczego nie warto korzystać z darmowych serwerów proxy.

Dlaczego nie powinieneś używać bezpłatnego serwera proxy?

Od naruszeń prywatności po złośliwe oprogramowanie, bezpłatny serwer proxy może narazić użytkowników na różne problemy związane z bezpieczeństwem. Chociaż te serwery mogą zapewniać łatwą anonimowość, wiążą się ze znacznym ryzykiem — a niektóre z nich mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka.

Do najważniejszych pułapek darmowego serwera proxy należą:

  • Brak szyfrowania
  • Ryzyko monitorowania ruchu
  • Reklamy pełne złośliwego oprogramowania
  • Słaba łączność
  • Kradzież ciasteczek

Brak szyfrowania

Większość darmowych serwerów proxy nie obsługuje protokołu HTTPS, co oznacza, że brakuje im szyfrowania. Łączenie się z niezaszyfrowanym serwerem może pozwolić hakerom monitorować Twój ruch i zbierać poufne dane, takie jak dane uwierzytelniające lub prywatna komunikacja.

Co gorsza, niektóre serwery proxy zmuszają użytkowników do ładowania stron internetowych w postaci niezaszyfrowanej (HTTP). Jeśli serwer proxy nie obsługuje HTTPS, najlepiej trzymać się od niego z daleka.

Ryzyko monitorowania ruchu

Nie jest tajemnicą, że certyfikaty bezpieczeństwa kosztują, więc dostawcy darmowych serwerów proxy mogą zrezygnować z obsługi HTTPS, aby obniżyć swoje wydatki. Jednak bardziej niepokojącym powodem, dla którego operatorzy bezpłatnych serwerów proxy unikają wdrażania protokołu HTTPS na swoich serwerach, jest ułatwienie monitorowania ruchu.

Threat actors zajmujący się zagrożeniami mogą ustawiać bezpłatne serwery proxy jako pułapki miodu, nakłaniając użytkowników do przekazywania przez nie ruchu i niechętnego przekazywania poufnych danych.

Reklamy pełne złośliwego oprogramowania

Chociaż niektórzy operatorzy bezpłatnych serwerów proxy udostępniają usługi z uprzejmości i nie są zainteresowani generowaniem zysków, większość z nich próbuje generować przychody.

Osadzanie reklam w treści to stara praktyka, która pomaga dostawcom płacić za ich usługi. Jednak reklamy są nadal intensywnie wykorzystywane, a korzystanie z bezpłatnych serwerów proxy może prowadzić do nieprzyjemnych przypadków złośliwej reklamy.

Większość dostawców usług potrzebuje bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących typów reklam wyświetlanych na ich platformach. Aktorzy stanowiący zagrożenie często próbują wykorzystać nieostrożność dostawców jako broń za pomocą reklam wypełnionych złośliwym oprogramowaniem.

Słaba łączność

Popularność bezpłatnych serwerów proxy również odgrywa kluczową rolę w ich upadku. Ze względu na ogromną liczbę jednoczesnych połączeń, którymi zarządzają, poszczególne osoby mogą zauważyć słabą łączność lub jej brak.

Bezpłatni użytkownicy proxy często przeskakują z jednego serwera na drugi, aby ominąć tę sytuację, ale jest to tylko tymczasowa poprawka, ponieważ każdy bezpłatny serwer w końcu zostaje przeciążony.

Kradzież ciasteczek

Złośliwi operatorzy serwerów proxy mogą wykradać pliki cookie przechowujące dane logowania, a następnie wykorzystywać je do przejmowania kontroli nad kontami. Zwykle pliki cookie są generowane lokalnie, ale przekazanie połączenia przez serwer proxy może narazić wrażliwe dane na niepowołane strony.

Najlepsze alternatywy dla darmowych serwerów proxy

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania powyższym sytuacjom jest unikanie korzystania z bezpłatnych serwerów proxy; większość z nich jest niebezpieczna, a znalezienie bezpiecznych może być trudne.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest znalezienie usługi proxy premium. Płatni dostawcy proxy są zwykle bardziej ostrożni w kwestii prywatności klientów, ponieważ mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za jakość swoich usług.

Jednak VPN może chronić Twoją prywatność lepiej niż proxy z wielu powodów. Podobnie jak serwery proxy, godne zaufania usługi VPN kierują ruch poza Twoją sieć. Jednak szyfrują je również przy użyciu solidnych algorytmów szyfrowania.

Ponadto sieci VPN, takie jak Bitdefender Premium VPN, mogą chronić Cię przed ukierunkowanymi atakami, chronić Twoją prywatność w sieciach publicznych, omijać ograniczenia geograficzne i ominąć nieuczciwe ograniczenia, takie jak ograniczanie przepustowości przez dostawcę usług internetowych.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy