Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

19 stycznia 2023

Koncepcja prywatności w Internecie istnieje od zarania Internetu. Od śladów cyfrowych po naruszenia danych, ludzie stają się coraz bardziej świadomi potrzeby ochrony swoich danych podczas spędzania czasu w sieci.

Serwery proxy są nadal używane do ochrony prywatności i nadal są popularne z kilku powodów. Przede wszystkim wiele serwerów proxy jest bezpłatnych, co jest ogromnym plusem dla użytkowników, którzy nie chcą korzystać z płatnych alternatyw.

Serwery proxy działają jako pośrednicy między Twoimi urządzeniami a odwiedzanymi stronami internetowymi lub usługami online, zapewniając anonimowość poprzez maskowanie Twojego adresu IP. Podczas połączenia z serwerem proxy Twój ruch sieciowy jest kierowany przez inny serwer poza Twoją siecią lokalną, co utrudnia złośliwym podmiotom szpiegowanie Twojej aktywności online.

Dlaczego nie powinieneś używać bezpłatnego serwera proxy

Od naruszeń prywatności po złośliwe oprogramowanie, bezpłatny serwer proxy może narazić użytkowników na różne problemy związane z bezpieczeństwem. Chociaż te serwery mogą zapewniać łatwą anonimowość, wiążą się ze znacznym ryzykiem — a niektóre z nich mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka.

Do najważniejszych pułapek darmowego serwera proxy należą:

 1. Brak szyfrowania
 2. Ryzyko monitorowania ruchu
 3. Reklamy pełne złośliwego oprogramowania
 4. Słaba łączność
 5. Kradzież ciasteczek

1. Brak szyfrowania

Większość darmowych serwerów proxy nie obsługuje protokołu HTTPS, co oznacza, że ​​brakuje im szyfrowania. Łączenie się z niezaszyfrowanym serwerem może pozwolić hakerom monitorować Twój ruch i zbierać poufne dane, takie jak dane uwierzytelniające lub prywatna komunikacja.

Co gorsza, niektóre serwery proxy zmuszają użytkowników do ładowania stron internetowych w postaci niezaszyfrowanej (HTTP). Jeśli serwer proxy nie obsługuje HTTPS, najlepiej trzymać się od niego z daleka.

2. Ryzyko monitorowania ruchu

Nie jest tajemnicą, że certyfikaty bezpieczeństwa kosztują, więc dostawcy darmowych serwerów proxy mogą zrezygnować z obsługi HTTPS, aby obniżyć swoje wydatki. Jednak bardziej niepokojącym powodem, dla którego operatorzy bezpłatnych serwerów proxy unikają wdrażania protokołu HTTPS na swoich serwerach, jest ułatwienie monitorowania ruchu.

Threat actors zajmujący się zagrożeniami mogą ustawiać bezpłatne serwery proxy jako pułapki miodu, nakłaniając użytkowników do przekazywania przez nie ruchu i niechętnego przekazywania poufnych danych.

3. Reklamy pełne złośliwego oprogramowania

Chociaż niektórzy operatorzy bezpłatnych serwerów proxy udostępniają usługi z uprzejmości i nie są zainteresowani generowaniem zysków, większość z nich próbuje generować przychody.

Osadzanie reklam w treści to stara praktyka, która pomaga dostawcom płacić za ich usługi. Jednak reklamy są nadal intensywnie wykorzystywane, a korzystanie z bezpłatnych serwerów proxy może prowadzić do nieprzyjemnych przypadków złośliwej reklamy.

Większość dostawców usług potrzebuje bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących typów reklam wyświetlanych na ich platformach. Aktorzy stanowiący zagrożenie często próbują wykorzystać nieostrożność dostawców jako broń za pomocą reklam wypełnionych złośliwym oprogramowaniem.

4. Słaba łączność

Popularność bezpłatnych serwerów proxy również odgrywa kluczową rolę w ich upadku. Ze względu na ogromną liczbę jednoczesnych połączeń, którymi zarządzają, poszczególne osoby mogą zauważyć słabą łączność lub jej brak.

Bezpłatni użytkownicy proxy często przeskakują z jednego serwera na drugi, aby ominąć tę sytuację, ale jest to tylko tymczasowa poprawka, ponieważ każdy bezpłatny serwer w końcu zostaje przeciążony.

5. Kradzież ciasteczek

Złośliwi operatorzy serwerów proxy mogą wykradać pliki cookie przechowujące dane logowania, a następnie wykorzystywać je do przejmowania kontroli nad kontami. Zwykle pliki cookie są generowane lokalnie, ale przekazanie połączenia przez serwer proxy może narazić wrażliwe dane na niepowołane strony.

Najlepsze alternatywy dla darmowych serwerów proxy

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania powyższym sytuacjom jest unikanie korzystania z bezpłatnych serwerów proxy; większość z nich jest niebezpieczna, a znalezienie bezpiecznych może być trudne.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest znalezienie usługi proxy premium. Płatni dostawcy proxy są zwykle bardziej ostrożni w kwestii prywatności klientów, ponieważ mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za jakość swoich usług.

Jednak VPN może chronić Twoją prywatność lepiej niż proxy z wielu powodów. Podobnie jak serwery proxy, godne zaufania usługi VPN kierują ruch poza Twoją sieć. Jednak szyfrują je również przy użyciu solidnych algorytmów szyfrowania.

Ponadto sieci VPN, takie jak Bitdefender Premium VPN, mogą chronić Cię przed ukierunkowanymi atakami, chronić Twoją prywatność w sieciach publicznych, omijać ograniczenia geograficzne i ominąć nieuczciwe ograniczenia, takie jak ograniczanie przepustowości przez dostawcę usług internetowych.

Oferta odnowienia Antywirusa

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy