Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlogPhishingWycieki DanychZagrożenia Internetowe

Domniemany operator ransomware LockBit aresztowany w Kanadzie

Damian S

13 listopada 2022

Mężczyzna z podwójnym obywatelstwem rosyjskim i kanadyjskim, domniemany operator ransomware aresztowany w związku z jego rzekomym udziałem w spisku ransomware LockBit, który zażądał ponad 100 milionów dolarów od swoich ofiar.

Aresztowanie

LockBit stał się jedną z najbardziej aktywnych na świecie operacji ransomware jako usługa, współpracując z partnerami w celu eksfiltracji danych od ofiar przed zaszyfrowaniem plików w zaatakowanych sieciach. Jeśli ofiary LockBit odmówią zapłaty swoim szantażystom, ich dane są niezmiennie publikowane na stronie wycieku grupy przestępczej.

Domniemany operator ransomware aresztowany

33-letni Mikhail Vasiliev przebywa obecnie w areszcie w Kanadzie i oczekuje na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Jego aresztowanie nastąpiło po dochodzeniu prowadzonym przez FBI i jego międzynarodowe organy ścigania, które rozpoczęło się w marcu 2020 r.

Kiedy dom Vasiliev’a w Bradford w Ontario został przeszukany przez kanadyjskie organy ścigania w sierpniu 2022 r., odkryli plik komputerowy o nazwie TARGETLIST, który wydawał się zawierać listę przeszłych i potencjalnych ofiar, w tym firmę w New Jersey, która została zaatakowana przez LockBit w okolicach lub listopad 2021 r.

Ponadto skarga karna przeciwko Vasilievowi mówi, że odkryto zrzuty ekranu zaszyfrowanych rozmów typu end-to-end z użytkownikiem Tux „LockBitSupp” (zakłada się, że jest to skrót od „LockBitSupport”), które zawierały wiele dyskusji związanych z działaniem ransomware i komunikacją z ofiarami. Ponadto kod źródłowy programu szyfrującego dane oraz zdjęcia ekranu komputera pokazujące nazwy użytkowników i hasła pracowników organizacji dotkniętej przez LockBit w styczniu 2022 r.

Poszukiwania domniemanego operatora ransomware

Podczas dalszych poszukiwań 26 października 2022 r. funkcjonariusze twierdzą, że znaleźli Vasiliev’a w jego garażu, siedzącego przy laptopie. Tehy byli w stanie powstrzymać Vasiliev’a, zanim zdążył zablokować komputer, i zauważyli, że wyglądał na zalogowanego do panelu kontrolnego LockBit.

Vasiliev jest oskarżony o spisek mający na celu celowe uszkodzenie chronionych komputerów i przesyłanie żądań okupu. Jeśli zostanie skazany, grozi mu do pięciu lat więzienia.

Jedną z najbardziej znanych ofiar grupy LockBit był gigant IT i konsultingowy Accenture, który został zaatakowany w sierpniu 2021 roku. Hakerzy twierdzili, że ukradli sześć terabajtów danych z sieci firmy i zażądał 50 milionów dolarów okupu.

Inne ofiary LockBit to Merseyrail, sieć kolejowa obsługująca Liverpool i jego okolice w Wielkiej Brytanii, a ostatnio niemiecki producent części samochodowych Continental.


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy