Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogCiekawostkiPoradnikiWirusy

Dynamiczna analiza malware

Damian S

29 marca 2023

Dlaczego dynamiczna analiza malware jest ważnym aspektem, przy wybieraniu oprogramowania antywirusowego? Malware jest ciągłym zagrożeniem, które jest łatwe do wykonania przez wyrafinowanych cyberprzestępców. Jednak nie zawsze łatwo jest zidentyfikować i rozwiązać incydenty związane z malware bez pomocy narzędzi zaprojektowanych do analizy malware. Dynamiczna analiza malware jest jednym z takich narzędzi, które pomaga organizacjom lepiej zrozumieć, jak działają zagrożenia i co mogą zrobić, aby zapobiec przyszłym incydentom.

Jedną z największych zalet dynamicznej analizy malware w porównaniu z innymi podejściami do analizy malware w rozwiązaniach antywirusowych jest to, że dobrze identyfikuje nowe zagrożenia, które nie zostały jeszcze wykryte w innych systemach. Dowiedz się, jak dynamiczna analiza malware pomaga firmom zapobiegać zaawansowanym atakom, korzystając z tego przydatnego przewodnika.

Co to jest dynamiczna analiza malware?

Analiza malware to proces zawarty w rozwiązaniu antywirusowym, który umożliwia zespołom IT i bezpieczeństwa zrozumienie celu i zachowania podejrzanego pliku.

Raporty analizujące sposób, w jaki złośliwe oprogramowanie dostaje się do systemu i działa w nim, pomagają zespołom wykrywać i ograniczać zagrożenia. W ubiegłym roku cyberataki wzrosły średnio o 50%. Analiza malware może pomóc to zmienić, informując specjalistów ds. bezpieczeństwa i IT o nowych zagrożeniach pojawiających się na scenie.

Analitycy bezpieczeństwa i zespoły reagowania na incydenty odnoszą korzyści z analizy malware na kilka kluczowych sposobów:

  • Zmniejsz obciążenie pracą, eliminując fałszywe wykrycia
  • Priorytetyzuj incydenty według ważności
    Znajdź nowe MKOl
  • Popraw alerty i powiadomienia

Istnieją trzy rodzaje narzędzi antywirusowych do analizy złośliwego oprogramowania: statyczne, dynamiczne i hybrydowe. Statyczne narzędzia antywirusowe do analizy złośliwego oprogramowania badają pliki bez wykonywania kodu, dzięki czemu są łatwe w użyciu i pomagają zidentyfikować obszary do zbadania. Narzędzia do dynamicznej analizy złośliwego oprogramowania wykonują podejrzane kody w celu znalezienia podejrzanych działań. Narzędzia do analizy hybrydowego złośliwego oprogramowania identyfikują zagrożenia zarówno za pomocą technik statycznych, jak i dynamicznych. Malware Sandbox to dynamiczna technologia analizy złośliwego oprogramowania, która analizuje pliki i adresy URL w bezpiecznym środowisku wirtualnym.

Dynamiczna analiza malware jest szczególnie pomocna w wykrywaniu wyrafinowanych ataków, dlatego wiele organizacji przechodzi na dynamiczne i hybrydowe narzędzia antywirusowe do analizy złośliwego oprogramowania. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania, jak działa oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

Zdefiniowano dynamiczną analizę malware

Podczas gdy analiza statyczna zawarta w oprogramowaniu antywirusowym polega na badaniu zawartości określonych plików i programów pod kątem potencjalnie złośliwej zawartości, dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania polega na wykonywaniu potencjalnie złośliwego kodu w celu monitorowania jego zachowania.

Kod jest wykonywany w środowisku Sandbox, dostarczanym przez antywirus, dzięki czemu analitycy bezpieczeństwa mogą badać potencjalne zagrożenia bez narażania systemu na ryzyko infekcji. Dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania jest szczególnie pomocna przy wykrywaniu zagrożeń, które nie zostały wcześniej udokumentowane, takich jak zagrożenia typu zero-day. Zagrożenia te zwykle nie są wykrywane przy użyciu statycznej analizy złośliwego oprogramowania, dlatego analiza dynamiczna jest tak ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa organizacji.

Jak działa dynamiczna analiza malware

Po oznaczeniu przez antywirusa podejrzanego pliku i przeniesieniu zagrożenia do piaskownicy kod zostaje zdetonowany i rozpoczyna się dynamiczna analiza szkodliwego oprogramowania. Dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania wykorzystuje podejście oparte na zachowaniu, aby zrozumieć potencjalne zagrożenia, dlatego niezbędne jest dokonywanie obserwacji i rejestrowanie wszelkich działań podejmowanych przez program zarówno w środowisku piaskownicy, jak i poza nią.

Malware detonowane w środowisku antywirusowym Sandbox jest bezpiecznie trzymane z dala od pamięci i systemów o znaczeniu krytycznym, pozostając jednocześnie aktywnym w środowisku systemu analitycznego. Jest to ważne, ponieważ program może działać w środowisku analitycznym, umożliwiając analitykom uzyskanie jak największej ilości informacji o przeznaczeniu i działaniu szkodliwego oprogramowania.

Niektóre informacje, które może ujawnić dynamiczna analiza malware, obejmują:

  • Zmiany w systemie plików
  • Zmiany w rejestrze
  • Zmiany w zabezpieczeniach aplikacji
  • Zmiany ustawień sieciowych
  • Zmiany zapory
  • Zapisuje do pamięci
  • Tworzenie / zakończenie / wstrzykiwanie procesu
  • Haki SSDT, IDT, IRP
  • Wykonane instrukcje API
  • Połączenia sieciowe
  • Próby uniknięcia wykrycia

Kontekst, intencje i zachowania to cechy charakterystyczne dla różnych rodzajów złośliwego oprogramowania. Obserwowanie, jak program wykonuje swoje funkcje w czasie rzeczywistym, pomaga zespołom zrozumieć rodzaje zagrożeń, z którymi mają do czynienia, oraz sposoby ochrony swoich systemów przed podobnymi atakami.

Korzyści które przynosi antywirus z dynamiczną analizą malware

Dynamiczna analiza malware oferuje łowcom zagrożeń głębszy wgląd w potencjalne zagrożenia złośliwym oprogramowaniem niż sama analiza statyczna. Analiza statyczna jest dobra do wykrywania znanych wstrzyknięć kodu, ale nie zapewnia wglądu w bardziej wyrafinowane zagrożenia złośliwym oprogramowaniem. Dynamiczna analiza antywirusowa pomaga zespołom odkryć prawdziwą naturę zagrożeń i może być zautomatyzowana w celu szybkiego wykrywania.

Niedawny raport stwierdza, że ​​62% organizacji ma za mało personelu w zespołach ds. cyberbezpieczeństwa, co stanowi obciążenie dla osób reagujących na incydenty i śledczych. Przy mniejszej liczbie pracowników istnieje większa presja, aby działać szybko, jeśli chodzi o zrozumienie i łatanie nowych zagrożeń. Jednak często prowadzi to do kosztownych błędów i bardziej powierzchownego zrozumienia słabych punktów systemu.

Oto niektóre korzyści wynikające z używania dynamicznej analizy antywirusowej do wykrywania zagrożeń malware:

  • Identyfikuje zagrożenia w bezpiecznym środowisku
  • Zautomatyzowane narzędzia można zaprogramować do skanowania w poszukiwaniu określonych zdarzeń i zachowań
  • Analizuj aplikacje bez dostępu do kodu
  • Zidentyfikuj fałszywe negatywy pozostawione przez analizę statyczną
  • Weryfikuje raporty z analizy statycznej
  • Wykrywa znane i nieznane zagrożenia
  • Wykrywa trwałe zagrożenia złośliwym oprogramowaniem
  • Pomaga w zrozumieniu możliwości programu
  • Identyfikuje intencje złośliwego oprogramowania
  • Pomaga zespołom zrozumieć unikalne TTP atakujących
  • Identyfikuje zarówno IOC, jak i IoA
  • Unikaj przyszłych naruszeń i incydentów bezpieczeństwa

Narzędzia antywirusowe oferują zespołom lepszy sposób identyfikowania zagrożeń w odpowiednim czasie bez uszczerbku dla dokładności. Za pomocą automatyzacji programy oznaczone jako podejrzane mogą być automatycznie sekwestrowane i detonowane w bezpiecznym środowisku, generować raporty i oferować wgląd w środki zaradcze, które pomagają zespołom IT i bezpieczeństwa w ochronie ich systemów przed przyszłymi atakami złośliwego oprogramowania.

Wyzwania i ograniczenia

Dynamiczna analiza antywirusowa jest niezwykle pomocnym narzędziem dla analityków SOC, łowców zagrożeń i zespołów ds. bezpieczeństwa, ale istnieje kilka wyzwań i ograniczeń, które należy zrozumieć przed wdrożeniem narzędzia antywirusowego.

Hakerzy stanowiący zagrożenie są zazwyczaj bardzo obeznani z technologią. Wiedzą, czym są piaskownice i czasami wykrywają środowisko piaskownicy w systemie docelowym. Uzbrojeni w tę wiedzę przeciwnicy mogą oszukać technologię piaskownicy, umieszczając w niej kod, który pozostaje uśpiony, dopóki nie zostaną spełnione określone warunki. Następnie mogą mieszać z raportami, dalej infekować system i przeprowadzać zaawansowane ataki.

Niektóre przykłady zaawansowanych ataków, które mogą przezwyciężyć analizę antywirusową, obejmują:

  • Złośliwe oprogramowanie rozpoznające kontekst
  • Złośliwe oprogramowanie wykrywające Sandbox
  • Złośliwe oprogramowanie wykorzystujące Sandbox
  • Złośliwe oprogramowanie atakujące z opóźnieniem

Dynamiczna analiza malware jest nadal zalecana zamiast analizy statycznej, ponieważ zapewnia wyższy współczynnik wykrywania wyrafinowanych zagrożeń złośliwym oprogramowaniem. Jednak ważne jest, aby zespoły wzięły pod uwagę, że niektóre ugrupowania cyberprzestępcze opracowały programy mające na celu przezwyciężenie metod analizy antywirusowej.

Jak widać, Sadbox nie jest niezawodnym rozwiązaniem na zagrożenia złośliwym oprogramowaniem. Wiedza o tym, kiedy i jak używać piaskownicy w określonych warunkach, ma kluczowe znaczenie dla skuteczności dynamicznej antywirusowej. Pamiętaj, aby skanować pliki indywidualnie, aby uniknąć zanieczyszczenia, i tworzyć procesy, aby uniknąć wąskich gardeł bezpieczeństwa.

Dynamiczna i statyczna analiza złośliwego oprogramowania przez antywirus

Dynamiczna analiza malware jest jedną z najlepszych metod wykrywania wyrafinowanych zagrożeń złośliwym oprogramowaniem, które stają się coraz bardziej powszechne w miarę ulepszania technik ataków przez cyberprzestępców. Organizacje powinny stosować dynamiczną analizę antywirusową zamiast statycznej w warstwowym podejściu do cyberbezpieczeństwa. Chociaż analiza statyczna jest pomocna w znajdowaniu znanych zagrożeń i luk w zabezpieczeniach, analiza dynamiczna jest lepszym wyborem, jeśli chodzi o bardziej kompleksowe zrozumienie zagrożeń ze strony złośliwego oprogramowania i zapobieganie im.


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy