Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlog

Dzień „Stop cyberprzemocy” – Ewolucja zjawiska

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Internet to wspaniałe miejsce dla dzieci do zabawy i nauki, ale przebywanie w nim wiąże się z ryzykiem i wyzwaniami, którym dzieci muszą sprostać. Cybernękanie to jeden z największych i najważniejszych problemów współcześnie.

Nękanie niestety zawsze było częścią procesu dorastania, ale wersja „analogowa” była ograniczona do niewielkiej „widowni” i często można było samego nękania uniknąć. Technologia wyniosła nękanie na nowy poziom: osoby nękające mogą napastować każdego, w każdej chwili i w obliczu wielu „widzów”. Nawet w obrębie Internetu cybernękanie przeniosło się z czatroomów i aplikacji do wysyłania wiadomości tekstowych na platformy mediów społecznościowych, do gier i aplikacji, które pozwalają na anonimowe interakcje. Śledzenie osób nękających jest trudne, dlatego mogą unikać zarówno konsekwencji swoich działań, jak i zdobywania wiedzy o ich szkodliwych efektach. Dla niektórych szerzenie mowy nienawiści, artykułowanie aluzji seksualnych, stalking, trolling i wyśmiewanie innych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Statystyki UE dotyczące cybernękania pokazują, że nastolatkowi w wieku 13–15 lat są najbardziej na nie narażeni.

Ludzie są coraz bardziej świadomi procederu cybernękania i krzywd, jakie czyni ono dzieciom oraz starają się angażować w zrozumienie procederu i przyjęcie aktywnej postawy w przeciwdziałaniu mu. W skali globalnej świadomość cybernękania sięga obecnie średnio 75%.

Rodzice martwią się o bezpieczeństwo cyfrowe swoich dzieci. Według badań Bitdefender 80% rodziców wyraża obawy odnośnie do tego, z kim dzieci wchodzą w interakcję w Internecie, a połowa rodziców dzieci 14- i 15-letnich regularnie rozmawia z nimi o bezpieczeństwie online.

Dwie trzecie rodziców amerykańskich dzieci w wieku 5–17 lat korzysta z funkcjonalności kontroli rodzicielskiej, zarówno płatnej jak i darmowej. To mądra decyzja, ponieważ tylko 38% ofiar cybernękania jest gotowa przyznać się rodzicom o takim zdarzeniu i porozmawiać o nim.

Poniżej zamieszczono dane statystyczne na potwierdzenie kilku faktów dotyczących cybernękania, które powinny wszystkich przekonać do dołączenia i wspierania organizacji Parental Advisor w przeciwdziałaniu cybernękaniu:

  • 34% dzieci w Stanach Zjednoczonych co najmniej raz było ofiarami cybernękania
  • Ponad 80% dzieci posiada telefon komórkowy i konta na wielu portalach społecznościowych
  • Instagram to platforma najczęściej wykorzystywana do cybernękania, gdzie stwierdzanych jest 40% przypadków tego procederu, dalej plasują się Facebook (31%) i Snapchat (31%).

Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy