Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Fałszywe sklepy internetowe – jak nie dać się oszukać?

Julia N

26 czerwca 2023

Zakupy online robi się bardzo wygodnie. Siedząc lub leżąc na kanapie, fotelu albo tapczanie, bez tłumów wokoło i nachalnej muzyki. Nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dojazd do sklepu, przemierzać pieszo sporych przestrzeni, szukając produktu spełniającego wszystkie nasze wymogi. Stać w kolejkach czy dźwigać zakupionych towarów. Co więcej, internetowe sklepy czynne są przez całą dobę, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by zamawiać potrzebne rzeczy nawet w środku nocy. Kupowanie online wydaje się idealnym sposobem na załatwianie małych i większych sprawunków. Czy jednak jest to w pełni bezpieczne?

wózek sklepowy na czarnym tle

Fałszywe sklepy internetowe – prawdziwa zapłata, fikcyjny towar

Działanie fikcyjnych sklepów internetowych jest bardzo proste – oferują produkty, których fizycznie nie mają. Klient, czytając wiarygodny opis, oglądając zdjęcia, decyduje się na kupno danej rzeczy. Zamawia, płaci i czeka… Czeka na próżno.

Nie tylko przedpłata bywa ryzykowna. Opłata za pobraniem także nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Doświadczeni oszuści nie zawahają się wywieźć w pole również tych konsumentów, którzy opłacają przesyłkę przy odbiorze. Teoretycznie każdy klient może otworzyć paczkę przy kurierze, zanim uiści należność. W praktyce niewielu ludzi tak postępuje.

Nieotrzymanie zamówionego towaru jest przykre, często budzi frustrację i gniew. Istnieją jednak gorsze konsekwencje zaufania witrynie fałszywego sklepu internetowego, takie jak wyłudzenie danych do logowania do banku czy uwierzytelniania transakcji, co może skutkować wyczyszczeniem konta bankowego.

Kto kupuje w fałszywych sklepach internetowych?

Ofiarą fałszywych sklepów internetowych może stać się praktycznie każdy, kto dokonuje zakupów online. Jednak niektóre grupy są szczególnie narażone na to ryzyko.

Niedoświadczeni e-klienci

Osoby nieposiadające dużego doświadczenia zakupowego w sieci, niezaznajomione z zasadami cyberbezpieczeństwa łatwo mogą stać się ofiarami przestępców, np. nastolatki – chociaż od urodzenia mają do czynienia z Internetem, niekoniecznie potrafią rozpoznać fałszywe witryny i odpowiednio zabezpieczyć płatność online.

Poszukiwacze okazji i promocji

Osoby szukające atrakcyjnych warunków finansowych częściej są skłonne uwierzyć w fałszywe oferty sklepów internetowych. Pragnienie zakupu danej rzeczy w wyjątkowo niskiej cenie potrafi niekiedy przyćmić zdrowy rozsądek i odciągnąć uwagę od symptomów rzucających cień na rzetelność sprzedawcy.

Kupujący za granicą

Internautom dokonującym zakupów na zagranicznych stronach internetowych trudniej zweryfikować wiarygodność wirtualnego sklepu, ponieważ często dostęp do lokalnych opinii o nim jest utrudniony.

Wrażliwe grupy społeczne

Osoby starsze lub niepełnosprawne, często nieobeznane dobrze z technologią, są zazwyczaj bardziej podatne na oszustwa w sieci. Fałszywe sklepy internetowe mogą wykorzystywać niewiedzę i zaufanie tych osób, aby wyłudzić ich dane albo środki finansowe.

Fałszywe sklepy internetowe – jak nie dać się oszukać?

Mimo że fałszywe sklepy internetowe są jednym z powszechnych cyberzagrożeń, nie powinniśmy rezygnować z komfortu, jaki zapewniają zakupy online.

Istnieje kilka środków ostrożności, które można podjąć, aby nie zostać klientem-ofiarą fałszywego sklepu internetowego:

Ocena wiarygodności

Przed dokonaniem zakupów w wirtualnym sklepie, sprawdźmy jego wiarygodność. Przede wszystkim upewnijmy się, że na stronie internetowej znajdują się jego wszystkie dane teleadresowe (nazwa firmy, NIP, adres, telefon kontaktowy). Istnienie firmy można zweryfikować w wyszukiwarce KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) lub w wyszukiwarce CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Nie zaszkodzi także poszukać opinii innych użytkowników.

Sprawdzenie certyfikatu SSL

Certyfikat SSL wskazuje na to, że połączenie między naszym urządzeniem a stroną jest szyfrowane, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Upewnijmy się, czy strona sklepu go posiada – będzie o tym świadczyć symbol zamkniętej kłódki widoczny po lewej stronie adresu URL.

Unikanie podejrzanie niskich cen

Fałszywe sklepy internetowe często sprzedają produkty w bardzo niskich cenach, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe. Zachowajmy ostrożność i porównujmy oferowane ceny z propozycjami innych sklepów.

Lektura regulaminu sklepu

Przeczytajmy dokładnie regulamin sklepu, w którym rozważamy zrobienie zakupów, a zwłaszcza zasady dokonywania zwrotów i reklamacji, aby upewnić się, że są one jasne i uczciwe. Jeśli nie ma regulaminu lub wydaje się bardzo podejrzany (np. zawiera oczywiste błędy ortograficzne lub składniowe), może to oznaczać, że mamy do czynienia z fałszywym sklepem internetowym – zaniechajmy transakcji!

Wybór bezpiecznych metod płatności

Wybierajmy bezpieczne metody płatności, takie jak płatność za pośrednictwem renomowanych platform płatniczych lub karty kredytowej zabezpieczonej 3D Secure. Unikajmy przekazywania informacji o swojej karcie kredytowej w nieznanych lub niezaufanych sklepach.

Zabezpieczenie skutecznym antywirusem

Każdej aktywności w sieci powinna towarzyszyć niezawodna ochrona przed różnego rodzaju cyfrowymi niebezpieczeństwami. Zadbajmy o swoje urządzenie, zaopatrując je w najwyższej jakości program antywirusowy, np. w Bitdefender Internet Security, który wyposażony został m.in. w moduł antyphishingowy i przeglądarkę Safepay – stworzoną do zabezpieczania płatności online.

Co może zrobić ofiara fałszywego sklepu internetowego?

Co począć, jeśli mimo powyższych środków ostrożności zostaniemy oszukani przez nieuczciwego sprzedawcę?

Istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby ograniczyć szkody i spróbować odzyskać wpłacone środki.

Kontakt z bankiem lub dostawcą usług płatniczych

Jeśli dokonaliśmy płatności za pomocą karty kredytowej lub innego środka płatniczego, skontaktujmy się jak najszybciej z bankiem lub dostawcą usług płatniczych. Zgłośmy oszustwo i zapytajmy o procedury odzyskiwania środków lub ochrony przed oszustwami. Bank może być w stanie zablokować transakcję lub pomóc w odzyskaniu pieniędzy.

Zgłoszenie lokalnym organom ścigania

Złóżmy zawiadomienie o fałszywym sklepie internetowym w lokalnej jednostce policji, przedstawiając wszystkie dostępne informacje i dowody, np. korespondencję z oszustem i potwierdzenie płatności. Może to pomóc w prowadzeniu dochodzenia i zidentyfikowaniu sprawcy.

Zmiana haseł

Jeśli podaliśmy oszustowi swoje dane do logowania lub istnieje podejrzenie, że mogą one być zagrożone, natychmiast zmieńmy hasła do swoich kont online.

Zgłoszenie oszustwa platformie zakupowej

Fałszywe sklepy internetowe działają również przez platformy zakupowe. Jeśli do zakupu doszło za pośrednictwem Allegro, Amazon, eBay lub innej platformy zakupowej, zgłośmy oszustwo jej administratorom (niektóre z nich mają specjalne narzędzia do zgłaszania tego typu incydentów). Platforma może podjąć działania w celu ochrony innych użytkowników i wsparcia w odzyskaniu środków.

Monitoring konta

Regularnie sprawdzajmy stan swojego konta bankowego, a zwłaszcza wszelkie podejrzane transakcje. Zauważywszy jakiekolwiek nieprawidłowości, natychmiast zgłośmy je swojemu bankowi.

Odzyskanie środków utraconych w wyniku zakupów w fałszywych sklepach internetowych może być wyjątkowo trudne, a czasami niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym, zachowywać zdrowy rozsądek i stosować podstawowe środki ostrożności.

Zanim damy się skusić atrakcyjnej promocji w Internecie, sprawdźmy wiarygodność danego sklepu internetowego. Czasem lepiej zapłacić więcej za przedmiot naszego konsumenckiego pożądania, niż wydać mniej, by później tygodniami dochodzić swoich praw do zwrotu pieniędzy.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy