Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Instytucje rządowe stawiają na chmurę i cyberbezpieczeństwo

Kuba / is8.pl

28 lutego 2018

Instytucje rządowe stawiają na chmurę i cyberbezpieczeństwo

Gartner informuje, iż dyrektorzy ds. informatyki planują rozpocząć w organizacjach rządowych inwestycje w trzech obszarach: usługi w chmurze, cyberbezpieczeństwo oraz analiza wielkich zbiorów danych.

Dyrektorzy ds. Informatyki zdają sobie sprawę, iż organizacje rządowe, podobnie jak przedsiębiorstwa, zmierzają w kierunku transformacji cyfrowej. Badania przeprowadzone przez Gartnera wykazały, iż 18 proc. respondentów, reprezentujących instytucje publiczne przyznało, cyfrowa transformacja jest obecnie dla nich kluczową strategią. Ankietowani określili zatem priorytety swojej działalności. Za takie uważają: zapewnienie bezpieczeństwa i minimalizację ryzyka utraty danych (13 proc.), a w dalszej kolejności zapewnienie zgodności i regulacji (12 proc.), wprowadzanie innowacji technologicznych (11 proc.).

W związku z rosnącą cyberprzestępczością, dyrektorzy z organizacji rządowych poczynili śmiałe plany inwestycyjne. Obejmą one: usługi chmurowe (19 proc.),   cyberbezpieczeństwo (17 proc.) oraz analizę wielkich zbiorów danych (16 proc.)

– Wielu szefów informatyki w organizacjach rządowych dąży do zrównoważenia wydatków CAPEX i OPEX. Jednym ze sposobów jest przejście do chmury. Myślę, że powinni rozważyć usługi cloud jako sposób na przyspieszenie procesów cyfryzacji swoich instytucji i optymalizację procesów biznesowych – mówi Rick Howard, wiceprezydent Gartnera.

W miarę korzystania z cyfrowego świata, zmienia się zapotrzebowanie na siłę roboczą, a także sama kultura pracy. Wielu pracodawców zmaga się z problemem niedoboru personelu, który mógłby zmniejszyć liczbę incydentów związanych z informatycznym zagrożeniem. Hakerzy coraz śmielej sięgają po wyrafinowane metody ataku. Organizacje rządowe stały się dla nich łakomym kąskiem, bowiem gromadzą duże ilości wrażliwych danych obywateli. Inwestycje w cyberbezpieczeństwo oraz infrastrukturę IT mają kluczowe znaczenie dla ochrony danych podatników.

Liderzy biznesu wyciągnęli wnioski z lekcji udzielonych im przez cyberprzestępców. Rysy na wizerunku, a także indywidualne straty okazały się na tyle bolesne, że organizacje są skłonne poświęcać więcej środków finansowych i uwagi, aby zminimalizować ryzyko związane z cyberatakami – dodaje Rick Howard.

Problem ten występuje również w Polsce, gdzie trwa proces tworzenia systemu cyberbezpieczeństwa. W kwietniu ubiegłego roku rząd przyjął Krajowe Ramy Polityki Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Jednym z podstawowych zadań, określonych w tym dokumencie, jest uzyskanie wysokiego poziomu odporności krajowych systemów teleinformatycznych.

Nasi decydenci dostrzegają powagę sytuacji i podejmują pierwsze działania, które napawają nas umiarkowanym optymizmem. Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa powinna wejść w życie na wiosnę tego roku. Wprawdzie w budżecie na 2018 r. nie wydzielono pieniędzy na cyberbezpieczeństwo, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, iż rząd, stawiający na rozwój usług cyfrowych dla obywateli, musi zapewnić środki na ochronę danych – mówi Mariusz Politowicz – certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Badania Gartnera powstało na podstawie rozmów z 3160 dyrektorami działów informatycznych z 98 krajów, w tym 461 było pracownikami instytucji rządowych.

Informacje można wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy