Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogWycieki Danych

Internetowy wyciek danych blisko 12 milionów pacjentów

Maciej Markowski

27 czerwca 2019

Jak poinformowała w poniedziałek firma Quest Diagnostics w swoim komunikacie prasowym, bezpieczeństwo danych osobowych i medycznych prawie 12 milionów pacjentów mogło zostać naruszone w następstwie ataku na American Medical Collection Agency (AMCA) — agencję windykacyjną obsługującą sektor opieki zdrowotnej, w tym ośrodek badań laboratoryjnych Quest Diagnostics i towarzystwo ubezpieczeniowe UnitedHealth Group.

14 maja agencja poinformowała o naruszeniu firmę Quest Diagnostics i podwykonawcę Quest, firmę Optum360. Podejrzewa się, że również inne podmioty mogły paść ofiarą ataku, w wyniku którego na stronie płatności AMCA wykryto „nieautoryzowanego użytkownika”.

Jak wykazało dochodzenie, osoba trzecia uzyskała dostęp do jednego z systemów agencji i pozostała niewykryta przez osiem miesięcy. Sprawca mógł swobodnie uzyskiwać dostęp do takich informacji jak numery kart kredytowych, rachunki bankowe, przebieg leczenia i numery ubezpieczenia społecznego. Jak informuje AMCA, wyniki testów laboratoryjnych nie zostały naruszone.

American Medical Collection Agency zwróciła się o pomoc do organów ścigania i prowadzi obecnie szczegółowe dochodzenie wewnętrzne.

„Po otrzymaniu informacji od firmy zajmującej się zgodnością z przepisami bezpieczeństwa, która współpracuje z firmami obsługującymi karty kredytowe w sprawach dotyczących potencjalnych naruszeń, przeprowadziliśmy wewnętrzny przegląd sytuacji, a następnie zamknęliśmy naszą stronę płatności” — wyjaśnia rzecznik prasowy AMCA na łamach The Hill.

Serwis DataBreaches.net jako pierwszy zamieścił informację o tym, że 28 lutego 2019 r. firma Gemini Advisory natrafiła na dane płatnicze 200 tysięcy pacjentów wystawione na sprzedaż w dark webie, o czym poinformowała AMCA.

„28 lutego 2019 r., w czasie monitorowania rynków dark webu, firma Gemini Advisory wykryła dużą liczbę skradzionych danych kart kredytowych” — mówi przedstawiciel Gemini Advisory na łamach DataBreaches.net. „Blisko 15% rekordów zawierało dodatkowe informacje umożliwiające identyfikację osób, takie jak daty urodzenia, numery ubezpieczenia społecznego i adresy fizyczne. Dokładna analiza wykazała, że informacje zostały prawdopodobnie skradzione z portalu internetowego American Medical Collection Agency (AMCA), jednej z największych agencji zajmujących się windykacją wśród pacjentów. Związek pomiędzy wyciekiem danych a naruszeniem bezpieczeństwa w AMCA potwierdziło również kilka instytucji finansowych”.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy