Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ciekawostki

Jak może zagrażać czat w stylu ruletki

Veronika H

29 lipca 2022

Jak może zagrażać czat w stylu ruletki

Uruchomiona ponad dekadę temu popularna aplikacja do czatu i przesyłania wiadomości wideo, która pozwala osobom łączyć się z nieznajomymi, zyskała popularność wśród użytkowników Internetu zajmujących się dystansem społecznym i izolacją podczas Covid-19.

Czat-w-stylu-ruletki

Chociaż wzrost popularności niekoniecznie był nieoczekiwany, brak moderacji i procesów weryfikacji wieku oraz ustawień kontroli rodzicielskiej sprawia, że ta platforma ruletki wideo i czatu jest rajem dla internetowych drapieżników i cyfrowych złoczyńców.

Zanim zagłębimy się w zagrożenia bezpieczeństwa i prywatności, na które prawdopodobnie będziesz narażony podczas korzystania z platformy, przyjrzyjmy się informacjom o jej bazie użytkowników, ruchowi na platformie i usługom.

Kto używa Omegle?

Według najnowszego podsumowania ruchu, Omegle miał 51,7 miliona unikalnych odwiedzających w maju 2022 r., Z około 29,89% użytkowników z USA, 9,95% z Indii, 5,12% z Filipin, 4,52% z Wielkiej Brytanii i 3,48% z Niemiec.

Publiczność Omegle była śledzona w różnych grupach demograficznych i pomimo przeważającej męskiej widowni wynoszącej 63,91%, liczba kobiet korzystających z platformy znacznie wzrosła podczas Covid 19, osiągając 36,09%.

Podczas gdy największą grupą wiekową odwiedzających są młodzi dorośli w wieku od 18 do 24 lat (39,91%), dochodzenie BBC z lutego 2021 r. wykazało, że dzieci w wieku siedmiu lub ośmiu lat zostały znalezione za pomocą sekcji dla dorosłych platformy, niezależnie od minimalnego limitu wieku 13 lat.

Wykorzystanie dzieci najprawdopodobniej wzrosło ze względu na rozgłos, jaki Omegle miał na TikTok – z wieloma młodymi influencerami używającymi hashtagu #omegle na swoich profilach, dzieląc się swoimi doświadczeniami podczas korzystania z platform.

Co użytkownicy mogą robić na Omegle?

Omegle to anonimowy czat lub usługa czatu wideo, która pozwala rozmawiać z przypadkowymi nieznajomymi – bez rejestracji. Platforma oferuje szereg opcji, w tym:

Zazwyczaj zawiera materiały i audycje o charakterze jednoznacznie seksualnym.

 

Według samej platformy “nie jest doskonała”.

Zawiera ostrzeżenie informujące, że użytkownicy muszą mieć ukończone 18 lat, aby wejść.

Dostępna tylko dla studentów ze zweryfikowanym adresem e-mail “.edu”.

Teraz zanurzmy się głęboko w oczywistą ciemną stronę Omegle, ujawniając zagrożenia bezpieczeństwa i prywatności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Czy Omegle jest bezpieczny?

Jakie są niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z platformy?

Niestety nie. Omegle nie jest bezpieczną platformą społecznościową. W rzeczywistości może to być dość niebezpieczne, szczególnie dla młodych dorosłych i dzieci. Jak już stwierdziliśmy, platforma nie wymaga od użytkowników rejestracji przy użyciu adresu e-mail ani żadnego innego identyfikatora (z wyjątkiem czatu studenckiego) i nie ma możliwości zweryfikowania wieku użytkowników.

Przejście do trybu online wiąże się z ryzykiem, a Omegle przynosi wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa i prywatności osób wystarczająco ciekawych, aby zapoznać się z ofertą platformy. Obejmuje to:

Omegle przyznał, że “drapieżniki są znane z używania Omegle”, a brak regulacji i moderacji sprawia, że platforma jest miejscem docelowym dla złośliwych osób.

Dzieci są szczególnie narażone i mogą zostać oszukane do udostępnienia danych osobowych (nazwiska, wiek, numery telefonów i lokalizacja) oraz zdjęć nieznajomym, których spotykają online. Jednocześnie mogą być narażeni na sprośne zdjęcia i nieodpowiednie tematy rozmów, takie jak narkotyki i seks

Każdy, kto korzysta z funkcji wideo i czatu, może robić zrzuty ekranu lub nagrywać wideo bez Twojej wiedzy. Co więcej, połączenie IP każdego użytkownika jest zapisywane i może być łatwo odkryte przez osobę obeznaną z technologią, aby określić lokalizację partnera czatu.

W połączeniu z poufnymi informacjami, takimi jak sprośne zdjęcia lub filmy, oraz wszelkimi innymi informacjami kontaktowymi podanymi przez użytkowników podczas sesji czatu, może pozwolić złośliwym osobom na przeprowadzanie prób szantażu, a nawet prześladowanie ludzi na innych platformach.

Filmy, wiadomości i metadane (w tym dzienniki tekstowe, adresy IP, znaczniki czasu i zrzuty ekranu wideo użytkownika do celów moderacji) zebrane przez Omegle mogą być filtrowane i wykorzystywane do prowadzenia różnych przestępstw online przeciwko użytkownikom.

Gromadzenie danych i prywatność.

Czy Omegle prowadzi rozmowy? Niestety, rozmowy i interakcje na Omegle nie są naprawdę anonimowe, ponieważ platforma gromadzi szeroką gamę danych, w tym:

Mogą zawierać dowolną kategorię danych osobowych udostępnianych podczas sesji czatu.

Identyfikatory online, takie jak pliki cookie i adresy IP, mogą być ujawniane organom ścigania i innym dostawcom usług.

Podczas korzystania z trybu College nazwa domeny uczelni. To również może być udostępniane różnym stronom trzecim i innym, które korzystają z tej funkcji.

Interakcje z platformą i reklamami oraz historia przeglądania.

Na podstawie Twojego adresu IP.

Zrzuty ekranu strumienia wideo i czatów, które, choć używane do celów moderacji, mogą być również udostępniane usługodawcy i policji.

Przechowywanie danych i dane osobowe dzieci

Zgodnie z polityką prywatności Omegle, platforma zazwyczaj przechowuje dane osobowe przez 120 dni dla zwykłych użytkowników. Jednak w przypadku osób, które korzystały z funkcji zapisywania dziennika czatu, ich dane, w tym identyfikatory online i adresy IP, “są przechowywane przez czas nieokreślony”.

Jeśli chodzi o informacje o dzieciach, Omegle twierdzi, że nie gromadzi ani nie przechowuje danych osobowych użytkowników w wieku poniżej 13 lat i zachęca rodziców lub opiekunów do ścisłego monitorowania korzystania z Internetu przez dzieci, upewniając się, że nigdy nie udostępniają prywatnych danych online.

Platforma instruuje również rodziców, którzy uważają, że ich dziecko dostarczyło jakichkolwiek informacji, aby wysłali wiadomość e-mail za pośrednictwem privacy@omegle.com.

Dane osobowe dzieci

Jak zachować bezpieczeństwo na Omegle

Jeśli chodzi o interakcje online na Omegle, nie ma kuloodpornego sposobu, aby Twoje dziecko bezpiecznie z niego korzystało i unikało narażenia na niewłaściwe i seksualne zachowania, które mogą mieć traumatyczny wpływ. W związku z tym zalecamy upewnienie się, że Twoje dziecko unika platformy i podobnych usług. Dla spokoju ducha możesz skorzystać z usługi monitorowania kontroli rodzicielskiej, aby upewnić się, że nieletnie dzieci nie wchodzą w interakcje z platformą.

Jeśli jesteś osobą dorosłą, która jest ciekawa, jak działa platforma i uważasz, że możesz przeprowadzić znaczącą rozmowę z nieznajomym w oparciu o wspólne zainteresowania, trzymaj się tych dobrych praktyk, aby zapewnić sobie prywatność i bezpieczeństwo w Internecie:

 • Użyj VPN, aby zablokować osobom możliwość odkrycia Twojego prawdziwego adresu IP.
 • Uważnie przeczytaj politykę prywatności.
 • Użyj rozwiązania zabezpieczającego, aby zablokować złośliwe linki, do których możesz uzyskać dostęp podczas sesji czatu.
 • Nie podawaj swojego adresu e-mail, numeru telefonu, zdjęć, filmów, danych finansowych ani żadnych informacji, które mogą zostać wykorzystane do wyrządzenia Ci krzywdy.
 • Zgłoś złośliwe zachowanie Omegle i policji.

Jak Bitdefender może pomóc

Kompleksowe plany bezpieczeństwa Bitdefender chronią wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego przed złośliwą i oszukańczą działalnością dzięki wielokrotnie nagradzanej ochronie przed złośliwym oprogramowaniem oraz zaawansowanym systemom filtrowania oszustw i phishingu, które ostrzegają Cię za każdym razem, gdy odwiedzasz witrynę, która może próbować Cię oszukać.

Możesz chronić kilka urządzeń i korzystać z funkcji kontroli rodzicielskiej, aby zapewnić swoim dzieciom dostęp do treści nieodpowiednich dla wieku online. Abonenci otrzymują potężną sieć VPN z nieograniczonym ruchem na komputerze, smartfonie i tablecie oraz poręczny menedżer haseł, który pomaga przechowywać hasła do poufnych danych, a także wiele innych funkcji w zależności od wybranego oprogramowania antywirusowego.

Zapewnij sobie najlepszy antywirus

Bitdefender Antywirus for Mac
Bitdefender Family Pack


Autor


Veronika H

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy