Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPoradniki

Jak reagować, gdy podejrzewasz że Twoje dziecko jest prześladowane w Internecie?

Kuba / is8.pl

10 września 2018

Zastraszanie i prześladowanie dziecka może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do problemów w jego dalszym rozwoju. Firma Bitdefender podpowiada, jak postępować w przypadku podejrzeń, że Twoje dziecko jest prześladowane w sieci.

Wysłuchaj dziecka

Dowiedz się, co dokładnie się stało, jakie uczucia targają twoim dzieckiem i jakie są tego powody. Jeśli dziecko dobrze się czuje wśród rówieśników, jest radosne i przyjaźni się z innymi, raczej nie masz podstaw do obaw. Jeśli jednak relacje Twojego dziecka z rówieśnikami są trudne, może to być sygnał że jest prześladowane i musisz temu zapobiec. Upewnij się, że ty i dziecko podobnie odbieracie to, co się stało.

Uspokój i wesprzyj dziecko

Możliwe, że twoje dziecko niepokojone jest już od dłuższego czasu. Być może niechętnie wypowiada się na ten temat. Chwal je za otwartość i nieukrywanie swoich trosk. Wykaż zrozumienie i zapewnij o swoim wsparciu.

Współpracuj z dzieckiem

Najpierw razem zgromadźcie dowody zastraszania, najlepiej zachowując zrzuty ekranu. Następnie zgłoście złe praktyki administratorom i wykorzystajcie dostępne na portalach społecznościowych funkcje kasowania wiadomości i blokowanie użytkowników. Samo zablokowanie osoby stwarzającej problemy może zapobiec dalszym nadużyciom. Pamiętaj też, że cyberprzemoc można zgłosić na policję.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Porozmawiaj o tym w szkole swojego dziecka

Porozmawiaj z nauczycielami i innymi rodzicami na temat problemu. Uświadom im zagrożenie i zaproponuj współpracę przy rozwiązaniu problemu.

Monitoruj sytuację

Bez natarczywości, od czasu do czasu pytaj dziecko, jak się sprawy mają. To prawda, że pytanie typu „Jak było dzisiaj w szkole?” często spotka się ze zdawkową odpowiedzią „OK”. Jednak zawsze wykazuj pozytywne zainteresowanie i staraj się utrzymywać dobry kontakt z dzieckiem.

Szukaj pomocy w swoim otoczeniu

Jeśli potrzebujesz porady, możesz skontaktować się z :

 • telefonem dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (Dyżurnet.pl); e-mail: pomoc@800100100.pl, tel. 800 100 100. Każda osoba dorosła (rodzic, opiekun, nauczyciel) znająca dziecko, którego bezpieczeństwo w Internecie zostało zagrożone, uzyska pomoc i informacje;
 • policją (interwencje w sprawie cyberbezpieczeństwa); e-mail: cyber-kgp@policja.gov.pl, tel. 112 lub 997. Właściciele stron są zobowiązani do interwencji, jeśli na tej stronie dojdzie do znieważenia czy obraźliwych komentarzy oraz jakichkolwiek innych form cyberprzemocy. Zniesławienie oraz zniewaga są przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego.

I jeszcze garść prostych porad konsultanta psychologa:

 • Poradź swemu dziecku, aby opuściło grupę lub wątek (konwersacji).
 • Powiedz mu, że może kontrolować swoje kontakty w sieci (blokada dokuczliwego użytkownika, logout).
 • Zapewnij dziecko, że nie ma tu jego winy.

Dziecko musi być pewne tego, że jest kochane i że może liczyć zawsze na twoją pomoc.

Zastraszanie może prowadzić do zamknięcia się dziecka w sobie, utraty poczucia bezpieczeństwa i zaufania oraz obaw przed dzieleniem się problemem z rodzicami. Potrzeba przynależności do grupy rówieśników w której pojawiły się toksyczne zachowania, jest często bardzo silna i sprawia, że problem pozostaje w ukryciu. Warto się zastanowić nad monitorowaniem zachowania dziecka w sieci z pomocą dostępnych rozwiązań np. funkcji kontroli rodzicielskiej.

Dziewczynka w za dużych okularach na tle szarej ściany trzyma laptop z zdziwionym wyrazem twarzy
freepik

Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy