Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi: Skuteczne metody ochrony przed nieautoryzowanym dostępem

Piotr R

11 lipca 2023

Aktualnie sieci Wi-Fi są bardzo popularnym rozwiązaniem, które umożliwia połączenie z Internetem wielu naszych domowych urządzeń. Dzięki temu nie musimy przeprowadzać remontu i poszerzać instalacji elektrycznej o dodatkowe okablowanie przewodem Ethernet. Niestety domowe hotspoty mogą być także piętą achillesową naszego systemu cyberbezpieczeństwa. Dlatego w tym artykule podpowiemy, jak zabezpieczyć Wi-Fi w domu.

Pracownicy korzystają z Wi-Fi

Dlaczego zabezpieczanie sieci Wi-Fi jest ważne?

Zabezpieczenie sieci Wi-Fi jest bardzo ważne, ponieważ ich popularność spowodowała, że stały się częstymi celami dla początkujących hakerów. Wysoki wzrost zagrożeń dla prywatności w sieciach Wi-Fi to powód, aby rzetelnie sprawdzić swój poziom zabezpieczeń i podjąć ewentualne kroki, które wzmocnią nasze cyberbezpieczeństwo. Jednak dlaczego jest to aż tak ważne?

Niezabezpieczone sieci Wi-Fi zwiększają prawdopodobieństwo kradzieży naszych danych i przejęcia kontroli nad naszymi komputerami oraz smartfonami. Cyberprzestępcy mogą monitorować aktywność w sieci, kraść hasła i loginy do kont, a także przekierowywać swoje ofiary na niebezpieczne strony internetowe. Pamiętajmy jednak, że kradzież danych lub naruszenie naszej prywatności, to nie wszystkie niebezpieczeństwa, które nam grożą podczas korzystania z niezabezpieczonej sieci. Wprawni hakerzy mogą łączyć się z naszą siecią dokonując przestępstw, takich jaki przeprowadzanie ataków DDoS i dystrybucja nielegalnych treści (np. materiałów pornograficznych z udziałem małoletnich). Niestety, jako właściciele sieci możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za takie działania. Dlatego teraz przedstawimy pięć metod, które pozwolą Ci zabezpieczyć sieć Wi-Fi krok po kroku.

Metoda 1: Używanie silnych haseł

Ta metoda rozwiąże większość naszych potencjalnych problemów z prywatną siecią Wi-Fi, ponieważ dzięki silnym hasłom pozbędziemy się nieproszonych gości, takich jak sąsiedzi, którzy postanowili korzystać z darmowego Internetu. Jeśli nie zabezpieczymy naszego hotspota za pomocą odpowiedniego hasła, to okoliczni mieszkańcy z pewnością to wykorzystają nie tylko do codziennego używania sieci, lecz także do pobierania filmów, gier i innych treści, przez co będziemy mieli spowolniony transfer sieciowy. Oprócz tego istnieje ryzyko, że po pewnym czasie przyjdzie nam odpowiedzieć prawnie za działania naszych sąsiadów.

Jakie kody możemy uznać za silne i jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi odpowiednim hasłem? Silne hasło powinno zawierać co najmniej 12 znaków, w tym małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne. Powinniśmy unikać haseł banalnych, takich jak 1234, nasze imię, nazwisko lub powtórzenie nazwy sieci. Pamiętajmy także o tym, aby regularnie zmieniać hasła w celu zapobiegania potencjalnym atakom.

Metoda 2: Własna nazwa sieci i unikanie domyślnych ustawień

Niezbędnym elementem, który wzmocni nasz poziom cyberbezpieczeństwa, jest zmiana nazwy naszej sieci i unikanie domyślnych ustawień routera. Początkowa nazwa naszej sieci może dać wiele informacji potencjalnemu hakerowi, na przykład to, jaki model routera posiadamy i kto jest naszym dostawcą Internetu. Te dane pozwalają przestępcy na sprawdzenie kolejnych informacji, takich jak standardowe hasła dla danego urządzenia, co – jeśli nie zmieniliśmy naszego hasła – poskutkuje tym, że, będzie miał dostęp do naszej sieci. Inne zagrożenie to możliwość stworzenia przez hakera własnej sieci – bliźniaczo podobnej do naszej. Gdy przez przypadek się z nią połączymy, podzielimy się z przestępcą naszymi cennymi danymi.

A w jaki sposób możemy zabezpieczyć sieć Wi-Fi poprzez zmianę nazwy sieci? Na to pytanie niestety nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy producent routerów ma własne protokoły zmiany ustawień. Możemy jednak zapewnić, że zawsze jest to łatwe i szeroko opisane w instrukcji zamieszczonej na stronie producenta urządzenia.

Metoda 3: Filtracja adresów MAC

Idea filtrowania adresów MAC w sieciach Wi-Fi polega na tym, że router umożliwi dostęp do naszej sieci tylko wybranym urządzeniom z konkretnymi adresami MAC, czyli unikatowymi numerami nadanymi im przez ich producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dostęp do naszej sieci uzyskają wyłącznie nasze urządzenia, których adresy MAC sami dodaliśmy do listy.

Aby dokonać filtracji adresów MAC na swoim urządzeniu, należy ręcznie przypisać komputerom i smartfonom ich unikatowe adresy IP. Jednak jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy najprostszy sposób:

W pierwszej kolejności otwórz panel sterowania w swoim komputerze i kliknij w opcję „Połączenia sieciowe”. Następnie zaznacz ikonę Twojej karty sieciowej i wybierz „Właściwości”. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji „Protokół internetowy (TCP/IP)” i „Właściwości”. Następnie kliknij w „Użyj następującego adresu IP”, następnie wpisz ręcznie unikalny adres IP. W polu „Maska podsieci” powinieneś zamieścić adres 255.255.255.0. Następnie w polu „Brama domyślna” podaj adres Twojego routera i zaznacz opcję „Użyj następujących adresów serwerów DNS”. W miejscu „Preferowany serwer DNS” wpisz adres IP, który przydzieliłeś swojemu routerowi.

Metoda 4: Włączanie szyfrowania

Szyfrowanie jest jednym z najważniejszych elementów skutecznej ochrony naszej sieci Wi-Fi. Niestety wielu internautów nie sprawdza, czy ich hotspoty są zabezpieczone tą metodą, co może nieść za sobą wiele negatywnych konotacji związanych z potencjalnymi cyberatakami. Dlatego w tym podrozdziale opiszemy, w jaki sposób zabezpieczyć sieć Wi-Fi w domu za pomocą odpowiedniego szyfrowania.

Aktualnie istnieje kilka protokołów szyfrowania sieci Wi-Fi. Niektóre są przestarzałe, np. WEP, inne zaś nowoczesne i skuteczne (WPA2). Dlatego przed ostatecznym wyborem warto poczytać o poszczególnych rodzajach szyfrowania oraz o tym, jakie są ich zalety i wady.

W jaki sposób możesz skonfigurować szyfrowanie na swoim routerze? Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ producenci routerów mają różne standardy konfiguracyjne i interfejsy służące do konfiguracji swoich urządzeń. Jednak praktycznie zawsze możesz wybrać interesujący Cię protokół w module konfiguracyjnym swojego routera. Pełny poradnik z pewnością znajdziesz na stronie producenta swojego urządzenia.

Do najważniejszych zalet szyfrowania naszej sieci Wi-Fi należą zabezpieczenie naszego punktu dostępu przed niechcianymi użytkownikami (np. sąsiadami) oraz ochrona i zapewnienie anonimowości naszej aktywności w sieci.

Metoda 5: Wyłączanie sieci Wi-Fi wtedy, kiedy nie jest potrzebna

Wyłączanie sieci Wi-Fi, gdy nie jest nam potrzebna, nie tylko zaoszczędzi kilka złotych w skali miesiąca na energii elektrycznej, lecz także może pomóc nam w zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa naszego punktu dostępu. Sieć, która nie będzie czynna cały czas, z pewnością okaże się mniej atrakcyjna dla osób chcących korzystać z niej bez naszej zgody (np. dla początkujących hakerów). Jest to szczególnie ważny aspekt dla sieci wykorzystywanych w firmach.

Oczywiście opowieści o tym, że Wi-Fi powinno się wyłączać w nocy ze względu na kwestie promieniowania, które rzekomo negatywnie wpływa na nasze zdrowie, możemy włożyć między bajki. Routery mają bardzo wygórowane normy związane z mocą promieniowania, więc jeśli nie zamierzamy używać ich jako poduszki, to z pewnością nam nie zaszkodzą.

W jaki sposób powinniśmy bezpiecznie wyłączać sieć Wi-Fi? Z pewnością możemy zapomnieć o wyłączaniu routera za pomocą wyciągnięcia zasilacza. Urządzenia elektryczne są bardzo wrażliwe na nagłe skoki napięcia, więc takie mechaniczne odłączenie od źródła zasilania z pewnością skróci żywotność naszego urządzenia. Zamiast tego zaplanujmy automatyczne wyłączanie w konsoli konfiguracyjnej routera.

Zabezpieczenie sieci Wi-Fi – kluczowy element naszej cyberochrony

Wiemy już, w jaki sposób zabezpieczyć sieć Wi-Fi w naszym domu lub w firmie, więc powinniśmy jak najszybciej wdrożyć wszystkie wyżej wymienione metody. Odpowiednie zabezpieczenie naszego punktu dostępu do Internetu jest kluczowym elementem skutecznej cyberochrony. Dlatego powinniśmy zawsze pamiętać o tym, aby:

  • Używać silnych haseł.
  • Zmienić nazwę naszej sieci i skonfigurować ją.
  • Korzystać z filtracji adresów MAC.
  • Wybrać odpowiedni protokół szyfrowania.
  • Wyłączać sieć, gdy jest nam niepotrzebna.

Pamiętajmy także o tym, że aby cieszyć się bezpieczeństwem w sieci, musimy zadbać nie tylko o punkt dostępu do Internetu, lecz także zabezpieczyć urządzenia końcowe za pomocą skutecznego antywirusa. Jeśli chciałbyś poznać zalety oprogramowania Bitdefender, zapraszamy do kontaktu.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy