– Nagrać obraz na pendrive (dla komputerów fizycznych).
– Zmienić kolejność bootowania w BIOS lub UEFI (dla komputerów fizycznych).
Dla maszyn wirtualnych wystarczy sam obraz systemu w pliku .iso.
Instalacja systemu Ubuntu Server
Do rozpoczęcia instalacji musisz zbootować system z pendrive lub bezpośrednio z obrazu (w środowisku wirtualnym).
Pierwszym oknem, które się pojawi jest GNU GRUB, w którym możesz rozpocząć instalację wybierając pozycję Try or Install Ubuntu Server.
W następnych oknach wybierz język systemu oraz układ klawiatury. Pamiętaj, że Ubuntu Server nie ma interfejsu graficznego dlatego większość administratorów używa języka angielskiego.
W kolejnym kroku zdecyduj czy chcesz zaktualizować instalator do najnowszej wersji. Jeśli się zgodzisz, świeże pliki zostaną pobrane w trakcie instalacji przez Internet.
Dalej musisz zdecydować o trybie działania systemu. Możesz zainstalować podstawowy Ubuntu Server, użyć trybu minimalistycznego oraz pobrać i zainstalować sterowniki zewnętrznych producentów.
Po wyborze trybu instalacji, czas na ustawienia sieciowe. Skonfiguruj maszynę wirtualną, aby podłączyć ją do swojej sieci LAN.
Jeśli korzystasz z serwera proxy do połączenia Internetowego podaj jego adres.
Następna jest konfiguracja alternatywnego serwera lustrzanego (mirror). Jeśli nie posiadasz własnego, pozostaw domyślne ustawienia.
Pora na konfigurację partycji, na której zainstalujesz system. Możesz do tego wykorzystać cały dostępne miejsce dyskowe lub dostosować układ partycji do własnych potrzeb. Możesz również wymusić stąd szyfrowanie.
Nie zapominaj, że instalacja systemu i zmiana układu partycji wiąże się z całkowitym sformatowaniem dysku.
Na tym etapie musisz utworzyć swojego użytkownika administratora. Konto tworzone podczas instalacji domyślnie ma uprawnienia roota.
Zainstaluj serwer SSH. Dzięki niemu będziesz mógł łączyć się z serwerem zdalnie np. za pomocą oprogramowania Putty.
Kolejnym etapem jest instalacja usług zewnętrznych. Możesz wybrać z listy i zainstalować dodatkowe oprogramowanie jeśli planujesz je używać.
To ostatni punkt związany ze wstępną konfiguracją. Dalej nastąpi instalacja systemu operacyjnego Ubuntu Server. Gdy się zakończy uruchom ponownie urządzenie.
Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.