Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Który antywirus najmniej obciąża system?

Piotr R

1 marca 2024

Współczesność charakteryzuje cyfrowa rewolucja, dzięki której coraz więcej aspektów naszego życia przenosimy do sfery cyfrowej. Oczywiście ma to wiele pozytywnych konotacji, ponieważ dzięki szybkiej sieci możemy mieć dostęp do większości informacji, załatwić większość spraw bankowych i urzędowych, a także robić codzienne zakupy. Ponadto dzięki cyfrowej rewolucji możemy także poznawać wielu nowych ludzi z całego globu. Internet usunął granice, blokady językowe oraz elitaryzm kulturalny. Nie możemy jednak zapominać o tym, że wprowadził do naszego życia wiele nowych niebezpieczeństw. Oszustwa internetowe, scam, cyfrowe kradzieże i złośliwe oprogramowanie to tylko kilka z wielu internetowych zagrożeń. Na szczęście większość z nich zostanie zniwelowana przez skuteczny system antywirusowy. Jednak, jak wybrać antywirus, który nie spowalnia komputera? W tym artykule przedstawimy kilka dobrych rad od zespołu Bitdefender, dzięki którym poznasz odpowiedź na to pytanie.

Na monitorach ostrzeżenie antywirusowe

Jednak zanim dowiemy się, jaki antywirus nie spowalnia komputera, w pierwszej kolejności poznajmy definicję tego narzędzia. W największym skrócie antywirus to specjalistyczne narzędzie zaprojektowane w celu przeciwdziałania i naprawiania szkód po ewentualnym zainfekowaniu systemu przez złośliwe oprogramowanie. Oczywiście ta definicja nie wyczerpuje obecnej roli antywirusów w ochronie systemów. Najnowsze systemy ochronne składają się nie tylko z silników antywirusowych, lecz także wielu innych modułów chroniących przed ransomware, phishingiem i spamem. Ponadto często zawierają firewalla, menadżery haseł, VPN i specjalne przeglądarki dedykowane płatnością online. Pamiętajmy jednak, że ta mnogość dodatkowych funkcji może negatywnie wpływać na wydajność systemu. Dlatego w kolejnej części tego artykułu skupimy się na tym, aby znaleźć najmniej obciążający antywirus.

Czym jest obciążenie systemu?

Obciążeniem systemu możemy nazwać sumę zadań, które aktualnie są uruchomione na danym urządzeniu, które wykorzystują jego konkretne zasoby mocy obliczeniowej. Z reguły im więcej zadań i funkcji tym dany program wykorzystuje więcej mocy, co powoduje zmniejszenie liczby mocy dostępnej dla użytkownika, co z perspektywy użytkownika powoduje spowolnienie pracy systemu. Jednak, czy to oznacza, że dobry antywirus, który nie spowalnia komputera i ma wiele dodatkowych funkcji, nie istnieje? To nieprawda, ponieważ renomowani producenci systemów obronnych bardzo dbają o optymalizację swoich produktów.

Niskie obciążenie systemu antywirusowego jest kluczowym elementem z perspektywy użytkownika urządzenia. Chyba nie ma nic bardziej irytującego podczas pracy na komputerze lub smartfonie niż brak wydajności i żmudne czekanie aż zakończą się dane procesy. Jeśli antywirus przeszkadzałby w przeglądaniu sieci, pracy, w grze online lub w oglądaniu filmów, to wielu internautów zrezygnowałoby z danego produktu. To właśnie dlatego komfort użytkowania i odpowiednia wydajność są jednymi z najważniejszych elementów systemów antywirusowych.

Popularne antywirusy na rynku

Skoro wiemy już, dlaczego wydajność jest ważna, to teraz skupmy się na tym, aby znaleźć najmniej obciążający antywirus. Aktualnie na rynku mamy wielu producentów, którzy oferują systemy ochronne. Wielu internautów, którzy postanowili dokonać świadomego wyboru ma początkowo bardzo duży problem z wyborem. Jeśli wpisze w przeglądarce „jaki antywirus najmniej spowalnia komputer”, to okazuje się, że każdy producent twierdzi, że to właśnie jego produkt taki jest. A co z rozwiązaniami bezpłatnymi? Czy istnieje darmowy antywirus, który nie spowalnia komputera? Dlatego w dalszej części tego artykułu skupimy się na czterech znanych systemach antywirusowych: Bitdefender, ESET, McAfee i darmowy Microsoft Defender. Jednak w pierwszej kolejności poznajmy kryteria oceny obciążenia systemu przez systemy ochronne.

Kryteria oceny obciążenia systemu przez antywirusy

Badając wpływ programów antywirusowych na wydajność systemów, musimy wziąć pod uwagę to, że najczęściej działają one w tle i same z siebie rzadko kiedy wpływają na pracę nowoczesnych komputerów. Jednak, gdy kilka procesów występuje w tym samym czasie, to praca antywirusów może przechylić szalę, która spowoduje to, że użytkownik zirytuje się przez wolną pracę urządzenia. Do takich dodatkowych czynników, które wpływają na obciążenie systemu, z pewnością należy:

  • Fragmentacja dysku.
  • Stary sprzęt.
  • Przeglądanie stron internetowych i otwarcie dużej ilości kart.
  • Brak aktualizacji.
  • Aplikacje działające w tle, np. Office.
  • Instalowanie i aktualizowanie aplikacji.

Jednak jaki antywirus najmniej obciąża system Windows i jak możemy to sprawdzić? Na szczęście takie testy są regularnie udostępniane w sieci. W ostatnim raporcie przygotowanym przez AV-Comparatives przetestowano kilkanaście systemów antywirusowych pod kątem wydajności. Firma ta wykorzystała kilka kryteriów do oceny antywirusowych, takich jak:

  • Kopiowanie plików.
  • Archiwizacja / dearchiwizacja.
  • Instalowanie/odinstalowywanie aplikacji.
  • Uruchamianie aplikacji.
  • Pobieranie plików.
  • Przeglądanie stron internetowych.
  • Test z wykorzystaniem profesjonalnego pakietu testowego PC Mark 10.

Testowanie i ocena antywirusów

Październikowe testy AV-Comparatives przeprowadzono na komputerze z procesorem Intel Core i7, 8 GB pamięci RAM i dyskami systemowymi SSD. Testy wydajności przeprowadzono na czystym systemie Windows 10 w wersji 64-bitowej (w języku angielskim), a następnie z zainstalowanym oprogramowaniem zabezpieczającym dla konsumentów (z ustawieniami domyślnymi). Testy przeprowadzono przy aktywnym połączeniu internetowym, aby umożliwić rzeczywisty wpływ usług lub funkcji chmury.

Pracownicy AV-Comparatives zadbali o zminimalizowanie innych czynników, które mogłyby mieć wpływ na pomiary systemów. Uwzględniono także optymalizację procesów/odcisków palców stosowanych przez produkty – oznacza to, że wyniki odzwierciedlają wpływ na system, który był już przez jakiś czas obsługiwany przez użytkownika. Badania powtarzano kilkukrotnie (z pobieraniem odcisków palców i bez) w celu uzyskania wartości medianowych i odfiltrowania błędów pomiarowych. Po każdym uruchomieniu stacja robocza była przywracana do wcześniej utworzonego obrazu systemu i sześciokrotnie uruchamiana ponownie. Badacze symulowali różne operacje na plikach, które wykonałby użytkownik komputera: kopiowanie różnych typów czystych plików z miejsca na miejsce (wykorzystano kilka GB danych składających się z plików różnych typów i rozmiarów (zdjęcia, filmy, pliki audio, dokumenty MS Office, PDF dokumenty, aplikacje/pliki wykonywalne, archiwa itp.), archiwizacja i dearchiwizacja plików, pobieranie plików z Internetu i uruchamianie aplikacji (otwieranie dokumentów). Każdy test wykonano wielokrotnie i jako wynik podano medianę. W teście wykorzystano także uznany w branży pakiet testów wydajności innej firmy (PC Mark 10 Professional), aby zmierzyć wpływ systemu na rzeczywiste użytkowanie produktu. Więcej na temat testu możesz przeczytać tutaj.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki, które osiągnęły cztery antywirusy w teście AV-Comparatives z października 2023 roku.

Bitdefender Internet Security

Kopiowanie plików – bardzo szybki
Archiwizacja/Dearchiwizacja – bardzo szybki
Instalowanie aplikacji – bardzo szybki
Uruchamianie aplikacji – szybki
Pobieranie plików – bardzo szybki
Przeglądanie stron internetowych – bardzo szybki

Wynik AVC – 85
Wynik oceny PC – 98,1
Wynik wpływu – 6,9

ESET Internet Security

Kopiowanie plików – bardzo szybki
Archiwizacja/Dearchiwizacja – bardzo szybki
Instalowanie aplikacji – bardzo szybki
Uruchamianie aplikacji – bardzo szybki
Pobieranie plików – bardzo szybki
Przeglądanie stron internetowych – bardzo szybki

Wynik AVC – 90
Wynik oceny PC – 98,6
Wynik wpływu – 1,4

McAfee Total Protection

Kopiowanie plików – bardzo szybki
Archiwizacja/Dearchiwizacja – bardzo szybki
Instalowanie aplikacji – bardzo szybki
Uruchamianie aplikacji – przeciętny
Pobieranie plików – bardzo szybki
Przeglądanie stron internetowych – bardzo szybki

Wynik AVC – 80
Wynik oceny PC – 98,5
Wynik wpływu – 11,5

Microsoft Defender

Kopiowanie plików – bardzo szybki
Archiwizacja/Dearchiwizacja – przeciętny
Instalowanie aplikacji – szybki
Uruchamianie aplikacji – bardzo szybki
Pobieranie plików – bardzo szybki
Przeglądanie stron internetowych – bardzo szybki

Wynik AVC – 75
Wynik oceny PC – 96,4
Wynik wpływu – 18,6


Najmniej obciążające antywirusy na rynku

Powyższe wyniki wskazują jasno, że do najmniej obciążających antywirusów na rynku możemy z pewnością zaliczyć rozwiązania i Bitdefender i ESET. Różnica w ich wydajności jest marginalna, dlatego podczas wyboru jednego z nich warto wybrać inne interesujące nas kryterium, np. skuteczność w wykrywaniu zagrożeń lub dodatkowe funkcje. Antywirus McAfee w ostatniej edycji osiągnął wyraźnie gorszy wynik, jednak nadal nie powinien spowalniać pracy komputera. Jednak czy Microsoft Defender jest darmowym antywirusem niespowalniającym komputera? Na to pytanie trudno jasno odpowiedzieć, ponieważ produkt ten osiągnął wyraźnie słabsze wyniki niż płatne rozwiązania. Jednak ze względu na to, iż jest bezpłatny, to możesz samemu sprawdzić, czy przeszkodzi Ci w pracy. Jeśli nie masz zbyt wielu uruchomionych aplikacji w tle, to być może nie spowolni Twojego urządzenia. Pamiętaj także, że zgodnie z raportem AV-Comparatives darmowym antywirusem najmniej obciążającym system jest AVG i Avast.

Poniżej zamieszczamy ranking pod względem wydajności zgodnie z raportem AV-Comparaives

  1. ESET Internet Security
  2. Bitdefender Internet Security
  3. McAfee
  4. Microsoft Defender

Faktory wpływające na wybór antywirusa

Obciążenie systemu to jeden z najważniejszych kryteriów, które powinniśmy rozważyć podczas wyboru odpowiedniego dla nas systemu antywirusowego, jednak nie powinniśmy zapominać o innych, takich jak skuteczność wykrywania zagrożeń, skuteczność w neutralizowaniu cyberincydentów, dodatkowe funkcje i cena. Najlepszy antywirus to taki, który całkowicie spełnia nasze oczekiwania. Bitdefender Total Security uchroni do 10 Twoich urządzeń z systemami Windows, iOS, macOS i Android przed większością aktualnych i przyszłych cyberzagrożeń. Ponadto został wyposażony w niezbędne dodatkowe funkcje: moduł antyphishingowy, antyransomware, przeglądarkę SafePay, firewall, limitowany VPN, ochronę w czasie rzeczywistym oraz wiele innych. Dlatego, jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup lub zmianę systemu antywirusowego, to zachęcamy Cię, abyś zapoznał się z ofertą Bitdefender na tej stronie.

Który antywirus najmniej obciąża system? Kluczowe wnioski

System antywirusowy to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi, które zapewnia nam możliwość bezpiecznego korzystania z sieci. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że powinien on charakteryzować się dobrą optymalizacją pracy i nie może negatywnie wpływać na wydajność naszego systemu. Irytujący system zabezpieczający prędzej czy później zmusi nas do tego, abyśmy go wyłączyli, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego dla nas systemu antywirusowego powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak wypadł on w testach przeprowadzonych przez niezależne placówki badawcze lub skorzystać z bezpłatnej wersji trial. Jeśli chcesz za darmo sprawdzić system Bitdefender Total Security przez 30 dni, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy