Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Masowe ataki na smartfony

Piotr R

30 sierpnia 2023

Użytkownicy smartfonów są częstymi celami cyberataków w aktualnym krajobrazie cyberzagrożeń. Szczególnie narażeni są właściciele urządzeń z Androidem z powodu ich otwartej infrastruktury, która umożliwia łatwe dodawanie zainfekowanych plików do oficjalnego Sklepu Play. Co prawda zgodnie z najnowszymi badaniami Bitdefender w ciągu ostatniego roku co minutę pojawiały się dwie nowe niebezpieczne aplikacje, którego celami byli użytkownicy Androidów. Dlatego w tym artykule przedstawimy najpopularniejsze zagrożenia, na które możemy natknąć się podczas korzystania z urządzeń mobilnych i podpowiemy, jak ustrzec się przed masowymi atakami na smartfony.

Dziecko korzystające ze smartfona

Nowa jakość ataków na smartfony

Aktualnie cyberprzestępcy przykładają coraz więcej uwagi do tego, aby poprawiać jakość swoich ataków na smartfony. Złośliwe aplikacje, które tworzą, są coraz bardziej niebezpieczne i wyrafinowane. Ponadto niezwykle trudno je wykryć, ponieważ często nie działają od razu, lecz dopiero po jakimś czasie. Więc użytkownik nie wie, która aplikacja zaczęła powodować niepożądane aktywności w smartfonie.

Co ciekawe w ostatnich kilkunastu miesiącach liczba nowych, złośliwych aplikacji się zmniejszyła względem poprzednich lat. Powodem tego stanu rzeczy jest między innymi wojna w Ukrainie. Ponieważ po jej wybuchu hakerzy zaczęli skupiać się na atakach na instytucje rządowe, placówki edukacyjne i medyczne oraz na firmy o charakterze krytycznym dla funkcjonowania Państwa. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo dla użytkowników smartfonów się zmniejszyło. Wręcz przeciwnie. Cyberprzestępcy przygotowują coraz skuteczniejsze kampanie phishingowe i smishingowe, przed którymi ochronić nas może jedynie skuteczny system antywirusowy.

Ofiarami ataków na smartfony padają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Powodem jest to, że w naszym kraju nadal panuje dość mała świadomość cyberzagrożeń wśród społeczeństwa. Pomimo tego, iż producenci systemów Android i iOS wciąż inwestują w podnoszenie poziomu bezpieczeństwa swoich produktów, niestety często jest to niewystarczające, aby zniwelować rażące błędy użytkowników. Dlatego to bardzo istotne, aby dbać o podstawowe zasady cyberhigieny podczas codziennego korzystania ze swojego smartfona.

Najpopularniejsze zagrożenia

Od kilku lat najczęściej spotykanymi na Androidach zagrożeniami są Android.Trojan.SpyMax i Android.Trojan.boxer. SpyMax to trojan, który specjalizuje się w kradzieżach danych związanych z bankowością online i jest dystrybułowany za pomocą kampanii phishingowych i smishingowych. Gdy to złośliwe oprogramowanie zainfekuje już nasz smartfon, to zaczyna kraść nasze dane i wysyłać je do cyberprzestępcy, który je kontroluje. Z kolei Boxer, to złośliwe oprogramowanie, które jest załączane do zwykłych, legalnych aplikacji w Sklepie Play. Gdy dostanie się na nasze urządzenie, to przejmuje nad nim kontrolę, wysyła SMS-y na płatne numery i w ten sposób generuje dla nas dodatkowe koszty za abonamenty, które wykupił bez naszej wiedzy.

Jeśli chcemy ochronić się przed zagrożeniami tego typu, to przede wszystkim musimy zabezpieczyć nasze urządzenie za pomocą skutecznego oprogramowania antywirusowego, np. Bitdefender Family Pack. Dzięki niemu nawet jeśli przez przypadek klikniemy w podejrzany link lub pobierzemy podejrzaną aplikację, to zagrożenie zostanie wykryte i zneutralizowane.

Oprogramowanie szpiegujące

Oprogramowanie szpiegujące, czyli stalkerware, to nadal jeden z najczęstszych zagrożeń, które czyhają na użytkowników smartfonów. Co ciekawe napastnikami w tej sytuacji nie zawsze są rasowi cyberprzestępcy, lecz także toksyczni partnerzy lub stalkerzy. Stalkerware umożliwia atakującemu monitorowanie aktywności swojej ofiary na urządzeniu, które zostało przez niego zainfekowane. Dzięki temu widzą wszystkie wiadomości, które wysyła poszkodowana osoba, ma dostęp do dziennika połączeń i lokalizacji GPS. Pamiętajmy, że stalkerware to narzędzie, które jest wyjątkowo nieetyczne i nigdy nie powinno być używane do szpiegowania swoich najbliższych.

Ataki na smartfony – podsumowanie

Neutralizowanie zagrożeń podczas korzystania z urządzeń mobilnych jest obecnie kluczowym elementem zachowywania cyberbezpieczeństwa w sieci. Nawet najlepsze zabezpieczenia, które stosujemy podczas korzystania z komputera, nic nie dadzą, jeśli cyberprzestępcy wykradną nasze dane do logowania w banku z naszego smartfona. Dlatego warto zainwestować w skuteczny system antywirusowy dla naszego telefonu, np. Bitdefender Mobile Security for Android, który został wyposażony w moduł antyphishingowy, antyransomware i antyspam. Dzięki nim hakerowi będzie niezwykle trudno przejąć kontrolę nad naszym smartfonem. Warto także unikać pirackich treści i korzystać z prywatnej sieci VPN, dzięki której będziemy mogli bezpiecznie łączyć się z publicznymi sieciami Wi-Fi.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy