Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Media Społecznościowe

Meta wprowadzi kompleksowe szyfrowanie w Messengerze do końca roku

Piotr R

11 września 2023

Meta, gigant technologii mediów społecznościowych, potwierdził swoje zaangażowanie w zwiększanie prywatności użytkowników poprzez wdrożenie długo oczekiwanego kompleksowego szyfrowania (E2EE) w swojej usłudze Messenger do końca 2023 roku.

Messenger

22 sierpnia 2023 r. firma zaczęła ulepszać czat Messenger, aby obsługiwał tę istotną funkcję prywatności. Według Meta posunięcie to następuje po tym, jak w styczniu 2023 r. zaczęto stopniowo udostępniać tę funkcję większej liczbie użytkowników.

Kompletne szyfrowanie w Messengerze – czym jest?

„Podobnie jak wiele usług komunikacyjnych, czaty Messenger i Instagram zostały pierwotnie zaprojektowane do działania za pośrednictwem serwerów” – mówi Timothy Buck, menedżer produktu Messenger. „Serwery Meta działają jak brama pomiędzy nadawcą a odbiorcą wiadomości, czyli tym, co nazywamy klientami”.

Timothy Buck szczegółowo opisał wyzwania stojące przed wdrożeniem E2EE, mówiąc: „Dzięki E2EE nie mogliśmy polegać na serwerach w zakresie przetwarzania i sprawdzania treści wiadomości. Musieliśmy przeprojektować cały system, tak aby działał tak, aby serwery Meta nie widziały treści wiadomości. “

Przeprojektowanie było konieczne, ale złożone i obejmowało unowocześnienie „bilionów aktywnych rozmów z E2EE” bez wpływu na szybkość i niezawodność usługi – stwierdził menadżer szyfrowania w Messengerze.

Aby poradzić sobie z tą ogromną zmianą, Meta zaprojektowała także nową infrastrukturę sprzętowych modeli bezpieczeństwa (HSM), aby umożliwić użytkownikom skonfigurowanie kodu PIN w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa.

Szyfrowanie Messengera – nowe wyzwania

Jednak na tym zmiany się nie kończą; firma twierdzi, że w Messengerze przebudowano ponad 100 funkcji. Jedna godna uwagi aktualizacja umożliwia udostępnianie linków do zewnętrznych witryn internetowych, takich jak YouTube, z bogatymi podglądami pobieranymi i szyfrowanymi bezpośrednio z urządzenia użytkownika zamiast z serwera.

Przyjęcie E2EE następuje w związku z intensyfikującą się na całym świecie debatą na temat równowagi między bezpieczeństwem a inwigilacją. Choć władze na całym świecie wyraziły obawy w związku z wyzwaniami, jakie stwarza E2EE w gromadzeniu dowodów na działalność przestępczą, rola tej technologii w zapobieganiu wyciekom i szpiegowaniu komunikacji osobistej pozostaje niekwestionowana.

„W miarę zwiększania skali naszych testów i przygotowywania się do wdrożenia ulepszonej usługi użytkownicy będą musieli zaktualizować swoje aplikacje do najnowszej wersji, aby uzyskać dostęp do domyślnego E2EE” – czytamy w ogłoszeniu Meta.

Firma stwierdziła, że gdy tylko użytkownicy zaktualizują swoje aplikacje do najnowszej wersji Messengera, ich rozmowy zostaną wzbogacone o dodatkową prywatność i bezpieczeństwo kompleksowego szyfrowania.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy