Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlogCiekawostkiPhishingPoradniki

Międzynarodowy dzień backup – czy tworzenie kopii zapasowych jest konieczne?

Damian S

31 marca 2022

Już dziś, czyli 31 marca, jak co roku wypada Światowy Dzień Backupu. Więc to wyśmienita okazja, aby przypomnieć o tym, dlaczego warto tworzyć kopie zapasowe swoich dokumentów, zdjęć oraz innych danych, które są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania.

Dysk twardy

Dlaczego wykonywanie kopii zapasowych jest niezbędne?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Bitdefender rok 2021 był rekordowy pod względem ilości cyberataków. Czynniki, które na to wpłynęły, to między innymi coraz powszechniejszy model pracy zdalnej oraz akcje dezinformacyjne i phishingowe. Musimy jednak pamiętać, że najniebezpieczniejszym zagrożeniem nadal pozostaje złośliwe oprogramowanie szyfrujące typu ransomware. W raporcie firmy PwC eksperci przewidują, że rok 2022 będzie nadal charakteryzował się wzrostem ilości ataków szyfrujących. W jaki sposób działają tacy cyberprzestępcy? Po zainfekowaniu sytemu oprogramowaniem ransomware następuje zaszyfrowanie dysku. Następnie przestępcy umożliwiają odszyfrowanie danych w zamian za opłatę. Zgodnie z ostatnimi analizami, pod koniec ubiegłego roku średnia opłata za odszyfrowanie danych firmy wyniosła aż 322 tys. dolarów. W przypadku zwykłego użytkownika Internetu jest to najczęściej kwota w wysokości około 1 tys. dolarów. Jednak czy to oznacza, że ofiara nie ma żadnej alternatywy i musi opłacać haracz? Na szczęście nie. Jednak trzeba zaznaczyć, że szczęśliwe rozwiązanie takiej sytuacji jest możliwe tylko w przypadku, gdy ofiara ataku dobrze przygotowała się na taką ewentualność. Najlepszą metodą zabezpieczenia jest posiadanie bezpiecznej kopii zapasowej danych oraz działania prewencyjne. 

Czas to pieniądz!

Główną zaletą tworzenia kopii zapasowych jest możliwość szybkiego i praktycznie bezpłatnego przywrócenia danych, systemów i pełnej sprawności działania biznesu w momencie wystąpienia zainfekowania systemu, pożaru lub innej katastrofy, która uniemożliwia normalną pracę twojej firmy. Najnowsze badania wskazują, że straty przeciętnego przedsiębiorstwa spowodowane przestojem w pracy są czterokrotnie wyższe od kosztów poniesionych na skutek inwestycji w stworzenie skutecznego planu przywrócenia systemu i bazy danych. Nie zapominajmy, że do tego dochodzi także okup, który firma musi zapłacić przestępcom. Nierzadko czynnikiem determinującym tę decyzję nie jest nawet to, że utracone pliki są niezbędne do funkcjonowania firmy, lecz koszt związany z działaniami prawnymi, RODO oraz utrata zaufania kontrahentów. Dlatego zapewnienie ciągłości działania biznesu i ograniczenie przestojów to cele, do których powinna dążyć każda firma.

Jakie dane warto backupować?

Większość przedsiębiorstw najczęściej tworzy kopie zapasowe maszyn fizycznych, środowisk wirtualnych i usług typu SaaS (np. Microsoft 365). Jednak warto pamiętać, że każdy administrator systemu sam powinien przeanalizować wszystkie dane, które przetwarza jego firma i dokonać backupu tych, bez których jego firma nie będzie w stanie funkcjonować. To właśnie te krytyczne dane muszą zostać zabezpieczone w pierwszej kolejności.

Odzyskiwanie danych po awarii – unikaj przestojów!

Najnowsze statystyki wskazują, że blisko połowa firm, które doświadczyły awarii baz danych, była zmuszona do przestoju trwającego dłużej niż jeden dzień. Dlatego najistotniejszym elementem ochrony przed utraceniem danych jest możliwość natychmiastowego ich przywracania i gwarancja bardzo szybkiego dostępu do usług niezbędnych do funkcjonowania firmy, czyli na przykład ERP lub CRM. Tylko dzięki takim działaniom firma, która stała się ofiarą katastrofy, wypadku lub ataku może szybko przywrócić krytyczne dane i systemy. Dzięki temu zminimalizuje czas przestoju i zachowa ciągłość pracy. Nie zapominajmy także o tym, że nawet w przypadku zaimplementowania skutecznego planu w razie kryzysu warto regularnie przeprowadzać testy. Tylko dzięki temu w obliczu prawdziwej próby będziemy gotowi do tego, aby szybko przywrócić firmę do stanu normalności.

Kopia lokalna czy w chmurze?

Każda firma może przechowywać swoje dane i kopie zapasowe na dwa sposoby – lokalnie i w chmurze. Rozwiązanie lokalne wiąże się z tym, że przedsiębiorca musi zainwestować w fizyczne nośniki i mogą być one narażone na fizyczne zniszczenia takie, jak pożar lub powódź. Jednak takie rozwiązanie może być czasem niezbędne ze względu na politykę bezpieczeństwa w niektórych przedsiębiorstwach, w których w razie fizycznego ataku na placówkę i ryzyku utraty danych, pracownicy mogą być zobligowani do ich zniszczenia, Kopia zapasowa w chmurze umożliwia zwiększoną wydajność, szybkość wdrożenia i odporność na katastrofy naturalne i wypadki. Oprócz tego jest szczególnie opłacalna w trybie pracy zdalnej, ponieważ dzięki temu pracownicy mają bezpośredni dostęp do danych cały czas.

Prewencja!

Najlepszą formą obrony przed utratą danych są metody prewencyjne. Nawet najlepszy plan przywrócenia danych może w kluczowym momencie zawieść, dlatego warto dokonać wszelkich starań do tego, aby nie dopuścić do zaszyfrowania danych. W jaki sposób to zrobić?
W przypadku ochrony przed atakami ransomware kluczowym elementem jest posiadanie skutecznego oprogramowania antywirusowego. Produkty z linii Bitdefender GravityZone zostały wyposażone w specjalne moduły obronne przystosowane do walki z zagrożeniami związanymi z szyfrowaniem danych. Przykładem może być moduł Hyper Detect, który umieszcza podejrzane pliki w kwarantannie, a następnie testuje ich bezpieczeństwo. Dzięki temu w razie wykrycia oprogramowania ransomware nie dopuści do tego, aby taki plik zainfekował zasoby firmy.

Zagrożenia płynące z Internetu są coraz powszechniejsze w naszym codziennym życiu. Musimy pamiętać, że w każdej chwili możemy stać się ofiarą cyberataku, dlatego biorąc pod uwagę to, że dziś jest Międzynarodowy Dzień Backupu, zróbmy prewencyjnie kopię zapasową i postawmy sobie za cel robić to regularnie!

Poczuj się bezpiecznie

Blog Marken

Bitdefender dla firm


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy