Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Netykieta – czym jest i jak ją stosować

piotrek

Piotr R

19 czerwca 2023

„Człowiek jest zwierzęciem stadnym, potrzebuje (…) kontaktu z innymi ludźmi” – napisała Camilla Lackberg. I chociaż autorka „Latarnika” miała na myśli przede wszystkim bliskość fizyczną, w XXI wieku wirtualne interakcje z innymi przedstawicielami naszego gatunku wydają się równie istotne. Większość z nas pragnie uchodzić za kulturalnych, mądrych, dobrych; cieszyć się sympatią i szacunkiem innych. Również w Internecie. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim należy przestrzegać netykiety.

netykieta I

Netykieta – co to takiego?

Wyraz „netykieta” powstał z połączenia dwóch słów: net (powszechnie używany skrót słowa Internet) oraz etykieta – czyli obowiązujący sposób zachowania się w pewnych środowiskach. Netykieta oznacza zatem zbiór norm i zasad określających właściwe zachowanie i komunikację w Internecie.

Znana również jako etykieta internetowa lub cyfrowa – netykieta ma na celu promowanie pozytywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w cyberprzestrzeni oraz zapewnienie szacunku i bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom sieci.

Netykieta – etos kulturalnego internauty

Zważywszy na szybki rozwój branży IT, nie dziwi, że życie wirtualne coraz częściej splata się z rzeczywistością, a niekiedy toczy się równolegle do tego w realu. Większość z nas co najmniej raz dziennie włącza komputer (w tym przeglądarkę internetową) – choćby po to, by wykonywać obowiązki służbowe.

Według wyników tegorocznego badania Kantar Public aż 77% polskiego społeczeństwa posiada smartfon. Korzystanie z sieci wydaje się nieodzowne w dzisiejszych czasach. Bycie online jest na topie. I chociaż Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności, kulturalny internauta zawsze pozostawia po sobie dobre wrażenie, choćby krył się za nic nie mówiącym nickiem.

Poniżej najważniejsze zasady netykiety, które warto uwzględnić w swoich działaniach online.

Szacunek wobec innych

Pamiętajmy, że „po drugiej stronie” są prawdziwe osoby. Szanujmy innych internautów, nawet jeśli mają odmienne poglądy od naszych. Unikajmy obraźliwych komentarzy, hejtu i agresji, a także pisania wielkimi literami, co może być odbierane jako krzyk. Ważne jest również uszanowanie regulaminu danego forum lub grupy w Internecie.

Emocje pod kontrolą

W trakcie dysputy online łatwo stracić panowanie nad emocjami. W takich sytuacjach warto powstrzymać pierwszy impuls odpisania w ostrych słowach, zastanowić się chwilę i ułożyć bardziej wyważoną odpowiedź. Unikajmy zaangażowania w gorące dyskusje, które mogą prowadzić do eskalacji.

Uprzejmość i kultura

Porozumiewając się w Internecie, stosujmy podstawowe uprzejmości, takie jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. Kierując się netykietą, w miarę możliwości odpisujmy na wiadomości, posty, komentarze – nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku. Niech grzeczność wirtualna stanowi odbicie naszego zachowania w „realu”. Pamiętajmy również, że zwracając się do kogoś w formie pisemnej, należy używać form pisanych wielką literą – „Ty”, „Twoje”, „Ciebie”, „Pani”, „Pan”. To nic nie kosztuje, a zaprezentujemy się jako ludzie dobrze wychowani.

Poprawność językowa

Pisząc coś w Internecie, zachowujmy językową poprawność. Wykażmy się znajomością zasad gramatycznych i ortograficznych, stosujmy polskie znaki oraz właściwą interpunkcję. W ten prosty sposób zbudujemy pozytywny obraz siebie i okażemy szacunek potencjalnym odbiorcom.

Uszanowanie prywatności

Nie publikujmy ani nie udostępniajmy prywatnych informacji innych osób bez ich zgody. Nie rozsyłajmy także spamu – niechcianych wiadomości e-mailowych, komentarzy czy innych form komunikacji masowej.

Rzetelność informacji i czytanie ze zrozumieniem

Jeśli powołujemy się na informacje z innych źródeł niż własna głowa, upewnijmy się, że poprawnie je cytujemy. Starajmy się przekazywać wiarygodne dane, unikajmy rozpowszechniania dezinformacji. Strońmy od szybkich osądów i publikowania niezweryfikowanych treści.

Niezaśmiecanie sieci

Od najmłodszych lat uczymy się, że nie wypada śmiecić. Zaśmiecanie Internetu jest podobnym występkiem – przeciw netykiecie. Wypowiadajmy się zatem tylko wtedy, kiedy mamy do przekazania coś mającego znaczenie. Przekazujmy wartościowe treści, np. opinię o przeczytanej ostatnio książce. Unikajmy pisania komentarzy, które nic nie wnoszą, np. „Masz rację”. Zamiast tego możemy dodać do czyjegoś wpisu emotikon wyrażający nasze odczucia lub uzupełnić wypowiedź konstruktywnym uzasadnieniem.

O konsekwencjach nieprzestrzegania netykiety oraz o tym, jak się zachować, gdy napotkamy w sieci kogoś, kto nie stosuje elementarnych jej zasad piszemy tutaj.


Autor


piotrek

Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy