Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Niebezpieczne linki i strony internetowe – jak je rozpoznać?

Julia N

3 lipca 2023

Poszukując informacji lub relaksu, często podczas jednej sesji odwiedzamy kilka-kilkanaście stron internetowych. Klikamy w zachęcające linki, by dowiedzieć się więcej lub z nadzieją na jeszcze lepszą rozrywkę. Otwieramy kolejne karty przeglądarki, aby porównywać treść zawartą w różnych portalach i znaleźć optymalne rozwiązanie. Surfujemy po sieci sprawnie i pewnie, płynnie przemieszczając się z jednej cyfrowej fali na drugą, często nie myśląc o tym, co się pod nimi kryje. Tymczasem rekin-haker już ostrzy sobie na nas zęby… Czym grożą niebezpieczne linki i strony internetowe? Jak je rozpoznać, zanim będzie za późno i stracimy wirtualną nogę?

surfer na ekranie otwartego laptopa, na klawiaturze czyjeś dłonie

Niebezpieczne linki i strony internetowe, czyli co się kryje w głębinie

Kliknięcie w podejrzany link lub wejście na szkodliwą stronę internetową może prowadzić do różnych niebezpieczeństw. Oto kilka potencjalnych zagrożeń związanych z takimi działaniami:

Złośliwe oprogramowanie (malware)

Niebezpieczne linki i strony internetowe mogą zawierać złośliwe oprogramowanie (w tym wirusy, trojany, ransomware, keyloggery), które zainfekuje nasz komputer lub urządzenie mobilne. Następstwa to m.in. zablokowanie danych, szpiegowanie działań, nieodwracalne uszkodzenie systemu.

Kradzież danych osobowych

Niektóre strony internetowe zostały stworzone, aby kraść dane osobowe, numery kart kredytowych, logi, adresy e-mail, numery telefonów i inne poufne informacje.

Phishing

Za pomocą niebezpiecznych linków i stron internetowych hakerzy mogą również próbować przeprowadzić atak phishingowy. Podszywając się pod zaufane instytucje lub serwisy, a także znajomych internauty, starają się zyskać jego zaufanie i skłonić do wyjawienia danych osobowych, haseł czy informacji bankowych.

Wstrzykiwanie złośliwego kodu

Niebezpieczne linki prowadzą niekiedy do szkodliwych stron internetowych, które poprzez wstrzykiwanie złośliwego kodu mogą wpływać na zachowanie przeglądarki lub systemu użytkownika, a także otwierać luki w zabezpieczeniach albo wykorzystywać słabości oprogramowania.

Naruszenie prywatności

Niektóre niebezpieczne strony internetowe śledzą aktywność online, gromadzą dane o zachowaniu lub wykorzystują pliki cookie w sposób niepożądany.

Jak rozpoznać niebezpieczne linki i strony internetowe?

Istnieją pewne oznaki mogące pomóc w rozpoznaniu potencjalnie niebezpiecznych linków i stron internetowych.

Podejrzany wygląd

Zwróćmy uwagę na profesjonalizm i staranność wykonania odwiedzanego miejsca w sieci. Strona internetowa o niskiej jakości wizualnej, z chaotycznym układem, brakiem spójności, niedziałającymi lub nieaktualnymi linkami powinna skłonić nas do jak najszybszego jej opuszczenia.

Niepoprawny adres URL

Przed wejściem na konkretną stronę starannie zweryfikujmy jej adres, upewnijmy się, że jest zgodny z miejscem w sieci, które chcemy odwiedzić. Niebezpieczne linki i strony internetowe często podszywają się pod prawdziwe (np. służące do zalogowania się w bankowości online). Różnice w adresie URL między legalnymi portalami a fałszywkami bywają naprawdę subtelne.

Brak certyfikatu SSL

Przed podaniem jakichkolwiek danych na stronie internetowej lub pobraniu z niej czegokolwiek sprawdźmy, czy posiada ona poprawny certyfikat SSL – gwarancję, że dane przesyłane między naszym urządzeniem a stroną są szyfrowane i chronione. Upewnijmy się, że adres URL zaczyna się od „https://” zamiast „http://” i poprzedza go symbol zamkniętej kłódki.

Brak informacji kontaktowych

Brak danych kontaktowych na stronie internetowej, takich jak adres fizyczny, numer telefonu lub adres e-mail, może (choć nie musi) być powodem do niepokoju. Rzetelne serwisy powinny udostępniać tego typu informacje.

Niebezpieczne linki i strony internetowe – jak się nie dać?

Jak się nie dać wciągnąć w głąb cybernetycznym zagrożeniom? Przede wszystkim trzeba unikać potencjalnie niebezpiecznych linków i stron internetowych, o których była mowa wyżej. Karygodne jest wchodzenie na nie wbrew ostrzeżeniom antywirusa!

Należy także zachować szczególną ostrożność, obsługując swoją elektroniczną pocztę. Ignorujmy wiadomości od nieznanych nadawców, zwłaszcza jeśli zawierają nieprawdopodobnie korzystne oferty lub alarmistyczne treści. Pod żadnym pozorem nie klikajmy w załączone linki ani nie najeżdżajmy na nie kursorem myszy! Podobnie ma się sprawa z linkami otrzymywanymi w mediach społecznościowych.

Pamiętajmy również o absolutnej podstawie bezpiecznego przebywania w sieci – renomowanym, regularnie aktualizowanym oprogramowaniu antywirusowym. Bitdefender Internet Security – zwycięzca ostatniego testu AV-Comparatives – skutecznie chroni komputery z systemem Windows przed złośliwym oprogramowaniem i próbami phishingu. Jeśli interesuje nas rozwiązanie antywirusowe dla innych urządzeń, skorzystajmy z bogatej oferty sklepu dystrybutora Bitdefendera.

Niebezpieczne linki i strony internetowe – jak zminimalizować szkody?

Stało się – kliknęliśmy w podejrzany link i/lub znaleźliśmy się na potencjalnie niebezpiecznej stronie internetowej. Rekin-haker podąża naszym śladem, prując cybernetyczne fale. Cóż począć w takiej sytuacji? Na szczęście istnieje kilka kroków mogących zminimalizować szkody.

Milczenie jest złotem

Jeśli znajdziemy się na podejrzanej stronie, nie podawajmy żadnych poufnych danych, takich jak hasła, numery karty kredytowej, nazwisko czy adres. Nie udzielajmy również  odpowiedzi na pytania, które mogą być wykorzystane do oszustwa lub wyłudzenia informacji.

Zamknięcie przeglądarki

Jeśli zorientujemy się, że przebywamy na podejrzanej stronie internetowej, natychmiast ją opuśćmy lub zamknijmy okno przeglądarki. Unikajmy jakichkolwiek interakcji z zawartością strony, a tym bardziej pobierania jakichkolwiek plików.

Zmiana haseł

Jeśli już podaliśmy nasze hasła na podejrzanej stronie internetowej, jak najszybciej je zmieńmy na wszystkich powiązanych kontach.

Skanowanie antywirusem

Kliknąwszy w potencjalnie niebezpieczny link, być może zainfekowaliśmy urządzenie wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem. Aby to sprawdzić i usunąć ewentualnego intruza, przeskanujmy swój komputer, tablet lub smartfon za pomocą renomowanego programu antywirusowego.

Zawiadomienie służb

Jeśli podejrzewamy, że trafiliśmy na stronę internetową związaną z oszustwem, phishingiem czy inną nielegalną działalnością, zgłośmy to odpowiednim służbom, takim jak lokalna policja lub CBZC (Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości).

Niebezpieczne linki i strony internetowe nie są rzadkością. Każdy internauta może się na nie natknąć w sieci – i to w najmniej oczekiwanej chwili, a nawet tam, gdzie się ich zupełnie nie spodziewa. Dlatego surfując po falach Internetu, warto mieć ze sobą skuteczną ochronę antywirusową. A niezależnie od sytuacji – zachowywać czujność i zdrowy rozsądek.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy