Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Oszustwo związane ze Scareware: Restoro i Reimage ukarane grzywną w wysokości 26 milionów dolarów przez FTC

Piotr R

18 marca 2024

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) ukarała dwie firmy grzywną w wysokości 26 milionów dolarów za straszenie konsumentów i wykorzystywanie oszustw typu scareware, aby uwierzyli, że ich komputery zostały zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Scareware

FTC stwierdziła, że spółki Restoro Cyprus Limited i Reimage Cyprus Limited, obie z siedzibą na Cyprze, co najmniej od 2018 r. prowadziły oszustwo związane z pomocą techniczną, w ramach którego „wyłudziły od konsumentów dziesiątki milionów dolarów, wykorzystując fałszywe i bezpodstawne twierdzenia dotyczące wydajności i bezpieczeństwa komputerów konsumentów.”

Uważa się, że firmy, które mają wspólnego właściciela, szczególnie skutecznie oszukiwały starszych konsumentów za pomocą fałszywych wyskakujących okienek Microsoft Windows. Wyskakujące okienka informowały, że komputery zostały zainfekowane wirusami i namawiały użytkowników do „przeskanowania” swoich komputerów, „w celu uniknięcia dalszych szkód”.

Scareware – oszustwo z wykorzystaniem strachu

Według FTC wiadomości scareware, które wywołują strach pojawiały się niezależnie od faktycznego stanu komputerów konsumentów i wabiły niczego niepodejrzewających użytkowników ofertą bezpłatnego skanowania lub aktualizacji zabezpieczeń. Skanowanie nieuchronnie wskazywało na wykrycie problemów z wydajnością lub bezpieczeństwem, które – jak stwierdzono – wymagały pilnej naprawy.


„Poprawka” rzekomo wymagała od konsumentów zakupu oprogramowania od Restoro lub Reimage, kosztującego od 27 do 58 dolarów.


Śledczy FTC potwierdzili, że ofiary, skanowali komputer wolny od wirusów i dokonywali zakupów nieuczciwego oprogramowania.

Za każdym razem śledczy zgłaszali, że skanowanie uwydatniało wiele rzekomych problemów i obaw związanych z bezpieczeństwem, po czym oszuści udzielali porad dotyczących zakupu oprogramowania do rzekomej naprawy komputerów.

Dochodzenie wykazało, że ofiary często rozmawiały z telemarketerami Restoro i Reimage. Telemarketerzy próbowali ich przekonać, że samo oprogramowanie nie rozwiąże „problemu” i że technik Restoro lub Reimage będzie potrzebował zdalnego dostępu do ich komputera – za dodatkową opłatą w wysokości setek dolarów.

Ze skargi złożonej przez FTC wynika, że firma Restoro wykorzystywała reklamy w wyszukiwarce Google do kierowania użytkowników komputerów do swojej witryny internetowej.


Jeśli proponowana ugoda zostanie zatwierdzona przez sąd federalny, FTC planuje wykorzystać grzywnę w wysokości 26 milionów dolarów zapłaconą przez firmy w celu zrekompensowania kosztów oszukanym konsumentom i stara się o wydanie stałego nakazu przeciwko firmom angażowania się w podobne oszukańcze praktyki w przyszłości.

Scareware – w jaki sposób się przed nim bronić?

  • Jeśli otrzymasz dziwny komunikat głoszący, że Twój system został zainfekowany, albo, że policja jest na Twoim tropie i że musisz, jak najszybciej zakupić jakieś konkretne oprogramowanie, to nie martw się. Nic takiego się nie dzieje. Po prostu jesteś na celowniku oszustów posługujących się złośliwym oprogramowaniem typu scareware.
  • Jeśli otrzymasz telefon od firmy, która twierdzi, że grozi Ci niebezpieczeństwo, to nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji. Nie kupuj usług lub podejrzanych narzędzi przez telefon podczas pierwszej rozmowy. Zawsze sprawdź firmę i przeczytaj ich opinie oraz raporty dotyczące skuteczności danego oprogramowania.
  • Nigdy nie dawaj dostępu do Twojego systemu pracownikom firm, które twierdzą, że Twój system został zainfekowany.
  • Unikaj pirackich treści i podejrzanych stron, które nie mają zabezpieczeń HTTPS.
  • Zawsze korzystaj z renomowanego i skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security. Dzięki niemu unikniesz irytujących komunikatów scareware i będziesz miał pewność, że Twoje cyberbezpieczeństwo jest na najwyższym możliwym poziomie.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy