Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych. Jak zabezpieczyć home office?

Marcin Jabłonka

16 kwietnia 2020

Praca w trybie home office to od kilku tygodni codzienność wielu polskich pracowników. Konieczność nagłego wydzielenia przestrzeni biurowej w małym mieszkaniu, walka z wszechobecnymi rozpraszaczami, czy jednoczesne zajmowanie się dziećmi to nie jedyne problemy, z jakimi wiąże się praca zdalna. Wykonywanie obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy, niesie ze sobą zagrożenia nie tylko dla produktywności, ale też bezpieczeństwa danych firmowych. Radzimy, jak zabezpieczyć komputer i sieć domową, aby praca w trybie home office była bezpieczna dla wszystkich.

Home office a ryzyko utraty danych

Istnieją branże, w których praca zdalna nie jest nowością, jak IT czy branża e-marketingowa, gdzie narzędzia niezbędne do pracy są dostępne online, a pracownicy na co dzień wykonujący swoje obowiązki w biurze, mają do dyspozycji firmowe laptopy, które w razie potrzeby mogą zabierać do domu. W wielu przedsiębiorstwach jednak nie ma takiej możliwości i pracownicy odesłani do domów w związku z epidemią koronawirusa, zmuszeni są korzystać z prywatnego sprzętu, który zwykle nie jest chroniony tak dobrze jak firmowy.

Z drugiej strony, nawet korzystanie z laptopa służbowego może nie być bezpieczne w sytuacji, gdy używasz słabo zabezpieczonej sieci Wi-Fi lub zapomnisz zablokować komputer przed niepożądanymi spojrzeniami. Brak mocnych albo nawet jakichkolwiek haseł, słabo zabezpieczona sieć i brak oprogramowania antywirusowego to największe zagrożenia dla firm w trybie pracy zdalnej i home office, grożące wyciekiem, a nawet utratą poufnych danych firmowych.

Bezpieczne home office: mocne hasła

Pracując zdalnie szczególną uwagę musisz zwrócić na zabezpieczenie służbowych danych przed ich przechwyceniem lub usunięciem przez niepowołane osoby. Używając służbowego sprzętu w miejscach publicznych, zawsze istnieje ryzyko, że ktoś niepożądany zobaczy dokumenty, nad którymi aktualnie pracujesz, a nigdy nie wiesz, kto patrzy Ci przez ramię. Może to być pracownik konkurencji, klient albo nawet przestępca.

W domu raczej nie grozi Ci niebezpieczeństwo ze strony szeroko pojętego „wroga”, ale warto zabezpieczyć firmowy sprzęt przed domownikami. Ciekawskie dzieci potrafią być bardzo zdeterminowane, by osobiście sprawdzić, czym mama i tata zajmują się w takim skupieniu przez cały dzień. A kiedy małe rączki dorwą się do komputera, mogą wyrządzić poważne szkody – pokasować pliki, przypadkiem wysłać maila do klienta, a nawet zrzucić lub zalać komputer kawą zostawioną przez rodzica na biurku.

Aby zapobiec zagrożeniom, pamiętaj, żeby zarówno na komputerze, jak i w aplikacjach, z których korzystasz, ustawić mocne hasła, które będą znane wyłącznie Tobie. I nigdy, przenigdy nie zostawiaj włączonego komputera bez opieki. Odchodząc od biurka, zawsze blokuj dostęp, nie zostawiaj na blacie żadnych napojów, a po skończonej pracy – wyłącz komputer i przestaw go w bezpieczne miejsce, najlepiej do zamykanej na klucz szafki lub szuflady.

Bezpieczna sieć i łącze internetowe

W trybie home office w większości przypadków nie ma możliwości korzystania z bezpiecznej wirtualnej sieci VPN, która minimalizuje ryzyko przejęcia firmowych danych przez cyberprzestępców (sprawdź, jak działa sieć VPN). Domowe sieci zaś niejednokrotnie są słabo zabezpieczone, mogą też być zainfekowane lub należą do nich zainfekowane i niezaufane urządzenia.

Pamiętaj też, żeby nigdy nie korzystać z otwartych sieci Wi-Wi – nie wiesz, kto jeszcze jest do nich podłączony. W domu najlepiej jest wydzielić osobną sieć Wi-Fi tylko do użytku służbowego. Jeśli nie masz takiej możliwości zadbaj o to, aby hasło dostępu do domowego internetu było możliwie jak najbardziej skomplikowane. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo nie tylko danych firmowych, ale też prywatnych.

Przesyłanie plików firmowych

Może Cię kusić, żeby ważne pliki firmowe przesyłać innym pracownikom za pomocą prywatnej skrzynki pocztowej lub komunikatora. Takie pliki szczególnie narażone są na wyciek. Staraj się używać zawsze skrzynki firmowej. Bezpieczeństwo danych jest ważniejsze niż wygoda.

Skuteczny antywirus

Zaskakująco wielu użytkowników tylko w minimalnym stopniu chroni swoje prywatne komputery przed wirusami i innymi zagrożeniami internetowymi. Często zdarza się, że jedynym zabezpieczeniem komputera jest systemowy firewall. Przyczyną może być nieświadomość ogromu zagrożeń, jakie czyhają w sieci, ale też mnogość dostępnych rozwiązań i problem z wyborem najlepszego.

Jeśli używasz prywatnego komputera do celów służbowych, koniecznie zabezpiecz go przy pomocy profesjonalnego oprogramowania antywirusowego, takiego jak Bitdefender (jeśli pracujemy w ramach przedsiębiorstwa, warto stosować dedykowany antywirus dla firm). Jest on dostępny dla komputerów o różnych systemach operacyjnych (Windows, Mac), a także dla tabletów i smartfonów (iOS, Android). Bitdefender jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze, dlatego tak chętnie wybierany do użytku domowego. W podstawowej wersji znajdziesz najlepszy antywirus, a w bardziej zaawansowanych pakietach m.in. pełną ochronę systemu operacyjnego przed złośliwym oprogramowaniem, wykorzystywaniem luk w systemie przez hakerów, kradzieżą danych i wszelkimi zagrożeniami internetowymi.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy