Przewodnik po SafeSearch. Jak wyłączyć filtr SafeSearch w Google?
Piotr R
3 lipca 2024
Niezależnie od tego, czy są na to gotowe, czy nie, dzieci od najmłodszych lat korzystają z Google. Dlatego ważne jest, aby rodzicie wiedzieli, jak skonfigurować filtr Google SafeSearch, który sprawia, że internet jest bezpieczniejszy, filtrując wyniki zawierające treści nieodpowiednie, aby nie pojawiały się na stronie głównej Google. W tym artykule przedstawimy przewodnik po SafeSearch, w którym znajdziesz instrukcje, jak wyłączyć filtr SafeSearch i jak go skonfigurować.
Czym jest SafeSearch?
SafeSearch to funkcja wyszukiwarki Google, która automatycznie filtruje niebezpieczne, obraźliwe i nieodpowiednie wyniki (obrazy, filmy i strony internetowe) przed pojawianiem się w wynikach wyszukiwania. SafeSearch jest używany do upewnienia się, że dzieci nie będą narażone na treści jawne lub nieodpowiednie w Google, nawet jeśli włączona jest kontrola rodzicielska stron trzecich.
Z wyszukiwarki Google SafeSearch korzystają rodzice, nauczyciele, opiekunowie, a czasem biblioteki, władze miejskie i szkoły, aby uczynić Internet bezpieczniejszą przestrzenią dla dzieci (i każdego innego). Ponieważ Google jest dominującą wyszukiwarką, wyszukiwarka SafeSearch ułatwia zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci bez względu na to, czego szukają.
Co robi Google SafeSearch?
Google SafeSearch pomaga zapobiegać narażeniu dzieci na treści gore , przemoc i inne tematy przeznaczone wyłącznie dla dorosłych w wynikach wyszukiwania. Korzystanie z SafeSearch to skuteczny (i bezpłatny) sposób na zapewnienie dzieciom niezależności w Internecie w ramach kontrolowanych, określonych limitów.
Jeśli zastanawiasz się, jak zablokować nieodpowiednie wyszukiwania w Google, odpowiedzią jest funkcja kontroli rodzicielskiej, taka jak SafeSearch lub Kontrola rodzicielska, którą zapewnia antywirusy Bitdefender. Oprócz skutecznego zarządzania czasem spędzanym przed ekranem przez dzieci, musisz również chronić je przed narażeniem na niebezpieczne, niepokojące lub nieodpowiednie treści online.
Jak działa SafeSearch?
Google SafeSearch to katalog potencjalnie szkodliwych treści — w tym obrazów, filmów i stron internetowych — które Google oznaczyło jako nieodpowiednie. Bez względu na to, jakie słowa kluczowe ktoś wpisze w pasku wyszukiwania, gdy włączony jest SafeSearch, Google odfiltruje wyniki o charakterze nieodpowiednim.
Niestety dzieci mogą być narażone na filmy o charakterze seksualnym, drastyczne obrazy lub treści o charakterze przemocy bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Nawet jeśli masz przewodnik bezpieczeństwa witryny lub skonfigurowane filtry treści w przeglądarce internetowej, możesz użyć filtrowania wyszukiwania Google, aby moderować treści również na poziomie wyszukiwarki.
Filtr Google SafeSearch jest domyślnie włączony dla użytkowników Google Workspace for Education, takich jak nauczyciele i administratorzy. Użytkownicy — często studenci poniżej 18 roku życia — będą mieli automatycznie włączone filtry wyszukiwania we wszystkich przeglądarkach, gdy zalogują się do Google Workspace.
Ustawienia blokady SafeSearch
Jeśli zastanawiasz się, jak wyłączyć filtr SafeSeatch, lub upewnić się, że tylko administratorzy sieci mogą zmieniać ustawienia, Google oferuje opcje blokady. Funkcja blokady jest przeznaczona do użytku na urządzeniach, kontach lub sieciach zarządzanych w imieniu innych osób.
Nauczyciele, którzy chcą zablokować SafeSearch, mogą to zrobić za pośrednictwem Google Workstation for Education. Dostęp do wyników wyszukiwania na podstawie wieku można dostosować do typu instytucji.
Rodzice, którzy chcą zablokować SafeSearch, mogą to zrobić, zakładając konto Family Link. Ten bezpłatny produkt Google pomaga rodzicom zarządzać cyfrowym życiem ich dzieci. Ustawienia SafeSearch można włączyć i kontrolować za pomocą aplikacji Family Link. Oto jak:
Uruchom aplikację Family Link (lub przejdź do portalu Family Link firmy Google).
Wybierz konta swojego dziecka.
Przejdź do Zarządzaj ustawieniami>Wyszukiwarka Google.
Włącz funkcję SafeSearch.
Jak wyłączyć filtr SafeSearch?
Możesz wyłączyć SafeSearch w pojedynczej przeglądarce lub dla pojedynczego konta za pośrednictwem strony Google SafeSearch. SafeSearch jest włączany automatycznie, jeśli Google wykryje lub podejrzewa, że użytkownik ma mniej niż 18 lat, ale można go wyłączyć w kilku prostych krokach.
Aby wyłączyć funkcję SafeSearch w przeglądarce na komputerze:
Uruchom przeglądarkę.
Przejdź do strony Google SafeSearch.
Wyłącz filtr wyników o charakterze niedozwolonym.
Powtórz tę czynność dla innych przeglądarek.
Aby wyłączyć funkcję SafeSearch na koncie użytkownika:
Zaloguj się na konto Google, dla którego chcesz zarządzać filtrem SafeSearch.
Przejdź do strony Google SafeSearch.
Wyłącz filtr wyników o charakterze niedozwolonym.
Android
Otwórz aplikację Google.
Kliknij swoje zdjęcie profilowe/inicjały (w prawym górnym rogu).
Wybierz Ustawienia.
Wybierz „Ukryj wyniki dla dorosłych”.
Włącz lub wyłącz filtr wyników dla osób niepełnosprawnych.
Aby wyłączyć funkcję SafeSearch, wyłącz filtr wyników dla dorosłych.
Aby włączyć funkcję SafeSearch, włącz filtr wyników dla dorosłych.
Apple iOS
Otwórz aplikację Google.
Kliknij swoje zdjęcie profilowe/inicjały (w prawym górnym rogu).
Wybierz Ustawienia.
Wybierz „Ukryj wyniki dla dorosłych”.
Włącz lub wyłącz filtr wyników dla osób niepełnosprawnych.
Aby wyłączyć funkcję SafeSearch, wyłącz filtr wyników dla dorosłych.
Aby włączyć funkcję SafeSearch, włącz filtr wyników dla dorosłych.
Ograniczenia SafeSearch
Google przyznaje, że SafeSearch nie jest w 100% dokładny i nie działa jako zapora sieciowa dla dzieci. I chociaż jest to przydatne narzędzie, SafeSearch nie jest filtrem systemowym. Użytkownicy, którzy przechodzą do witryn bezpośrednio, wpisując adres URL (zamiast wyszukiwać za pomocą Google) — lub ci, którzy używają innej przeglądarki lub wyszukiwarki — nadal mogą mieć dostęp do treści dla dorosłych.
Na przykład, jeśli SafeSearch Google Chrome jest skonfigurowany, ale Safari SafeSearch jest wyłączony, dzieci nadal mogą być narażone na nieodpowiednie wyniki. Chroni to również dzieci tylko przed narażeniem na działanie w samym Google — nie filtruje wyników w innych wyszukiwarkach ani aplikacjach. Więc jeśli używasz Binga lub zastanawiasz się, czy SnapChat jest bezpieczny dla dzieci, nawet gdy SafeSearch jest skonfigurowany na ich urządzeniach — to zupełnie inny temat.
Pomysł korzystania z prywatnych trybów przeglądania polega na zresetowaniu ustawień przeglądarki i surfowaniu w bardziej prywatnej atmosferze. Innymi słowy, przejście w tryb incognitomoże również ominąć SafeSearch, co może być dość dużym ograniczeniem tej funkcji.
Jak zgłaszać treści do Google?
Mając na uwadze ograniczenia Google SafeSearch, możesz pomóc w obsłudze tego bezpłatnego narzędzia, zgłaszając treści dla dorosłych, które przechodzą przez filtry SafeSearch. Aby zgłosić treść bezpośrednio do Google, skopiuj pełny adres URL nieodpowiedniej witryny i wklej go na stronie raportu Google.
Jeśli zgłosisz treść do Google, będąc zalogowanym na swoim koncie Google, możesz nawet śledzić status zgłoszenia. Google poinformuje Cię również, czy wynik wyszukiwania jest zablokowany w SafeSearch.
Zapewnij swoim dzieciom bezpieczeństwo przez cały czas, korzystając z Kontroli rodzicielskiej Bitdefender Zapewnij bezpieczeństwo online całej swojej rodzinie, korzystając z Kontroli rodzicielskiej zapewnianej przez antywirusy Bitdefender. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł włączyć i konfigurować filtry bezpieczeństwa na urządzeniach swoich dzieci. Ponadto umożliwi ona Ci kontrolowanie czasu, który Twoje dzieci spędzają na przeglądaniu YouTube i graniu w gry.
Systemy antywirusowe Bitdefender zapewnią również ochronę kamerki internetowej i mikrofonu Twojego dziecka. Za ich pomocą będziesz mógł kontrolować lokalizację jego urządzenia. Jeśli chcesz poznać więcej możliwości Kontroli rodzicielskiej Bitdefender, to sprawdź tę stronę.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.