Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Pulpit zdalny – co to jest i do czego służy?

Julia N

6 lipca 2023

Protoplasta pulpitu – rozumianego jako podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których interfejs opiera się na tzw. oknach – pojawił się już w latach 60. ubiegłego wieku. Jego powstanie i późniejszą ewolucję zapoczątkowała idea wygodnego zarządzania folderami i plikami. Pulpit zdalny zrodził się z podobnego pragnienia – tyle że dotyczącego cudzego komputera.

młoda uśmiechnięta kobieta przed ekranem laptopa, obok niej siedzi kot

Czym jest pulpit zdalny?

Pulpit zdalny to technologia pozwalająca na kontrolowanie komputera (albo smartfona czy tabletu) z innego miejsca za pomocą sieci internetowej. Użytkownik pulpitu zdalnego ma możliwość swobodnego korzystania z urządzenia – jakby znajdował się przed nim fizycznie.

Działanie pulpitu zdalnego opiera się na połączeniu internetowym między hostem (komputerem zdalnym) a klientem (komputerem lokalnym). Klient łączy się z hostem za pomocą jednego z dostępnych oprogramowań lub protokołów używanych do pulpitów zdalnych, w wyniku czego otrzymuje obraz ekranu hosta, jak również pełny wgląd w zawartość urządzenia i możliwość wprowadzania wszelkich zmian.

Kto legalnie „przechwytuje” cudze urządzenia?

Pulpit zdalny jest wykorzystywany przez różne grupy użytkowników w rozmaitych celach.

Pracownicy zdalni

Osoby pracujące zdalnie, które nie mają fizycznego dostępu do biura, często korzystają z pulpitów zdalnych, aby uzyskać dostęp do firmowych zasobów, aplikacji i dokumentów. Dzięki temu mogą pracować efektywnie niezależnie od swojej lokalizacji.

IT i wsparcie techniczne

Specjaliści IT i zespoły wsparcia technicznego powszechnie używają pulpitów zdalnych do zarządzania urządzeniami, nad którymi sprawują pieczę. Na odległość rozwiązują problemy użytkowników, konfigurują oprogramowanie i wykonują inne zadania.

Edukacja zdalna

Z pulpitu zdalnego nierzadko korzystają szkoły, uczelnie i firmy zajmujące się kształceniem dzieci i dorosłych. Dzięki zdalnej tablicy interaktywnej uczniowie mogą rozwiązywać zadania jak podczas tradycyjnej lekcji.

Telemedycyna

Branża medyczna posługuje się pulpitem zdalnym m.in. w celach konsultacyjnych (lekarze specjaliści analizują wyniki badań i monitorują stan zdrowia pacjentów).

Konserwacja i nadzór

Pulpit zdalny umożliwia nadzorowanie i konserwowanie urządzeń oraz systemów z dowolnego miejsca. Zarządzanie na odległość serwerami, infrastrukturą sieciową, maszynami przemysłowymi pozwala zaoszczędzić czas i fatygę.

Prywatni użytkownicy

Zwykli internauci również mogą korzystać z technologii pulpitów zdalnych, aby poza domem uzyskać dostęp do treści w komputerze pozostawionym na biurku.

Warunki korzystania z pulpitu zdalnego

Istnieją pewne warunki, które trzeba spełnić, by móc używać pulpitu zdalnego. Przede wszystkim komputer, którego pulpit chcemy „przechwycić”, musi być włączony lub pozostawać w trybie uśpienia. Jest to warunek sine qua non.

Połączenie internetowe

Wymagane jest stabilne, niezawodne połączenie internetowe zarówno po stronie urządzenia, z którego się łączymy, jak i po stronie komputera zdalnego. Niskie opóźnienia, wysoka przepustowość, a także stabilność sieci są istotne dla płynnego i efektywnego korzystania z tej technologii.

Odpowiednie oprogramowanie

Istnieje wiele popularnych narzędzi do używania pulpitu zdalnego, takich jak Remote Desktop Protocol (RDP), TeamViewer, AnyDesk czy VNC (Virtual Network Computing). Oprogramowanie powinno być zainstalowane zarówno w urządzeniu, z którym chcemy się połączyć, jak i tym, z którego się łączymy.

Uprawnienia i zabezpieczenia

Aby korzystać z pulpitu zdalnego, musimy mieć odpowiednie uprawnienia dostępu. Może to obejmować logowanie się na konto administratora lub prawo do zdalnego dostępu.

Zgodność sprzętowa

Wykorzystywany sprzęt powinien być kompatybilny z oprogramowaniem do używania pulpitu zdalnego. Nasz komputer, tablet lub telefon musi spełniać minimalne wymagania sprzętowe, takie jak moc obliczeniowa, pamięć RAM i system operacyjny.

Zgodność z przepisami i politykami

W niektórych przypadkach korzystanie z pulpitu zdalnego może wymagać zgodności z przepisami i politykami, zwłaszcza jeśli pracujemy w korporacji lub instytucji publicznej. Upewnijmy się, że przestrzegamy wszelkich regulacji dotyczących bezpieczeństwa danych i dostępu do systemów zdalnych.

Pulpit zdalny – zalety i zagrożenia

Używanie pulpitu zdalnego niesie za sobą wiele korzyści nie do przecenienia. Przede wszystkim pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Nie tylko nie musimy jechać do biura po niezbędne pliki, ale także nie potrzebujemy tłumaczyć koledze przez telefon, gdzie je znajdzie. Niezależnie od miejsca pobytu łączymy się ze swoim służbowym komputerem z dowolnego urządzenia i sami pobieramy potrzebne treści.

Pulpit zdalny jest szczególnie przydatny dla firm, które mają rozproszone zespoły lub oddziały. Pozwala na dzielenie się ekranem z innymi użytkownikami – nie tylko podczas prezentacji lub szkolenia, ale także w celu wspólnej pracy lub rozwiązywania problemów.

Należy pamiętać, że pulpit zdalny (podobnie jak inne współczesne narzędzia) nie jest wolny od ryzyka związanego z bezpieczeństwem. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią ochronę, możemy stać się ofiarą ataku hakerskiego, kradzieży danych czy nieautoryzowanego dostępu do systemu. Dlatego zadbajmy o należyte zabezpieczenie zarówno urządzenia, z którego się łączymy, jak i tego „przechwytywanego”. Skuteczny antywirus, silne hasła, szyfrowanie danych i połączenia za pomocą sieci VPN to podstawa bezpiecznego korzystania z technologii zdalnego pulpitu.

Więcej o zagrożeniach związanych z używaniem zdalnego pulpitu i sposobami obrony tutaj.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy