Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogRansomware

Ransomware mocniej atakuje MŚP, lecz spadła liczba zapłaconych okupów

Kuba / is8.pl

17 września 2018

Nowe badania przeprowadzone przez Datto ujawniają, że w skali globalnej oprogramowanie szantażujące nadal stanowi największe zagrożenie dla dużego i małego biznesu.

Zgodnie z wynikami szeroko zakrojonych badań ankietowych, 86% klientów MŚP zostało niedawno ofiarą oprogramowania ransomware, a 21% ankietowanych zgłosiło sześć lub więcej ataków na firmy MŚP tylko w pierwszej połowie 2017 r. Niemal wszyscy (99%) dostawcy Internetu zauważają, że częstotliwość ataków ukierunkowanych na MŚP wzrasta z każdym rokiem i przygotowują się na jeszcze większy wzrost w najbliższych dwóch latach.

Podczas gdy coraz więcej firm MŚP zgłasza że zostały zaatakowane, to jednak coraz rzadziej zgadzają się na żądania cyberprzestępców. W roku 2017, 35% ankietowanych firm zapłaciło okup (w 2016 r. było to 41%). Łączna wysokość haraczu w ubiegłym roku wyniosła 301 milionów dolarów.

W wyniku ataku ransomware 75% dostawców chmur obliczeniowych zgłosiło swoim klientom problemy z realizacją usług w wyniku ataku ransomware, co miało wpływ na płynność funkcjonowania biznesu ich klientów. Respondenci twierdzili, że żądany okup to zazwyczaj od 500 do 2000 dolarów. Jednak największe szkody, jakich doznali, nie wynikają z wysokości okupu, lecz ze spowodowanych atakiem przestojów związanych z brakiem dostępu do danych.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Operatorzy programów szantażujących są coraz bardziej chciwi. Prawie 30% dostawców internetu zgłasza, że oprogramowanie wyłudzające pozostawało w systemie ofiary po pierwszym ataku i uderzało ponownie w późniejszym czasie. Ujawniono, że tylko jednemu na trzech dostawców Internetu zaszyfrowano zapasową kopię danych, czyniąc niemożliwym późniejsze ich odzyskanie.

Inne ustalenia:

  • CryptoLocker jest nadal najczęstszym wariantem ataku na MŚP
  • Nowe i agresywne formy cyberataku pojawiają się każdego dnia
  • 85% dostawców Internetu, których dotknęło oprogramowanie szantażujące, zgłosiło infekcję CryptoLocker, po której pojawiały się CryptoWall, Locky i WannaCry
  • Sektorami najbardziej narażonymi na ataki szantażujące są budownictwo, produkcja i usługi profesjonalne
  • Aplikacje Software as a Service (jeden z modeli chmury obliczeniowej), takie jak Dropbox, Office 365 i G Suite, nadal stanowią coraz częstszy cel ataków wymuszających
  • Liczba ataków na telefony komórkowe i tablety rośnie.

Źródło: BitDefender


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy