Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Smartfon kluczem do wszystkiego! – firmy coraz śmielej korzystają z najnowszych technologii.

piotrek

Piotr R

12 maja 2017

„Do 2020 roku 1/5 przedsiębiorstw na świecie będzie używać smartfonów zamiast elektronicznych kart w systemach kontroli dostępu” – podaje firma analityczno – doradcza Gartner.

Smartfon, trzymany na dłoni przez mężczyznę w garniturze, wyświetlający hologram otwartej kłódki w pierścieniu
Security concept with a locker open on an internet application technology concept

Rynek smartfonów rozwija się w tak błyskawicznym tempie, iż możliwe staje się wprowadzanie rozwiązań, które wykorzystując nowoczesne technologie, ułatwiają życie. Jednym z nich jest możliwość wykorzystania telefonu jako klucza w systemie kontroli dostępu.

W 2016 roku, mniej niż 5 procent organizacji używało smartfonów do tej funkcji. Jednak z najnowszego raportu Gartnera wynika, że użycie telefonu jako klucza dostępu jest preferowaną alternatywą dla tradycyjnych haseł jednorazowych (OTP) i pozostałych technologii dostępu. Rozwiązanie to jest najwygodniejsze dla pracowników i porównywalnie opłacalne dla właścicieli firm. Smartfony wyposażone w Bluetooth, Bluetooth LE i NFC mogą pracować z kilkoma czytnikami i systemami kontroli dostępu na raz. Jest to szczególnie przydatne, w momencie gdy użytkownik korzysta z kart dostępu w różnych miejscach. W dzisiejszych czasach staje się to normą, ponieważ systemy kontroli dostępu są szeroko stosowane w wielu branżach i lokalizacjach, zapewniając tylko pracownikom, kontrahentom i gościom dostęp do budynków, poszczególnych biur i pomieszczeń technicznych w biurowcach, magazynach, parkingach, szpitalach i hotelach.

Ulepszane są również technologie, które wykorzystują smartfony jako urządzenia biometryczne do rozpoznawania twarzy, linii papilarnych lub głosu. Telefony dostępne aktualnie na rynku traktują odczyt biologicznych własności użytkownika jako hasło dostępu, a nie tak jak to być powinno, jako login. W aktualnej konfiguracji bardzo łatwo wykraść cyfrową wersję odcisku palca – przed czym ostrzegają badacze z firmy FireEye.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Czy zatem korzystanie ze smartfona jako identyfikatora dostępu jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak! I to nawet bardziej niż w przypadku tradycyjnej karty RFID. O ile tagi RFID są aktywne przez cały czas, o tyle identyfikator w smartfonach jest aktywny jedynie wtedy, kiedy urządzenie wybudzone jest ze stanu czuwania, np. poprzez podświetlenie czy odblokowanie ekranu. Technika zdalnego odczytywania danych identyfikacyjnych z karty RFID może prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak łatwość dostępu do poufnych danych zapisanych na kartach, czy śledzenie obecności dysponenta takiej karty. Natomiast aplikacja w smartfonie pozwala na transmisję danych na odległość do 20 cm (dlatego korzystanie z informacji zapisanych w urządzeniu jest z jednej strony wygodne, a z drugiej bezpieczne – tak mała odległość zmniejsza bowiem ryzyko przechwycenia sygnału).

Wykorzystanie smartfona jako identyfikatora w systemach kontroli dostępu to po prostu kwestia czasu. Jest to rozwiązanie bezpieczne i komfortowe dla użytkowników, (którzy nie będą musieli obawiać się o brak dostępu do miejsca pracy, gdy zdarzy im się zapomnieć karty) jak i korzystne i na dłuższą metę opłacalne dla firmy.

Warto również zabezpieczyć swój telefon w dobry program antywirusowy, np. Bitdefender Mobile Security, aby uchronić się przed próbami ataku na nasze urządzenie.

Informację można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło.

Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny przedstawiciel marki Bitdefender w Polsce.


Autor


piotrek

Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy