Uważaj na oszustwo związane z historią pojazdu, gdy sprzedajesz swój samochód
Piotr R
4 lipca 2024
Sprzedając swój samochód, potencjalny nabywca może poprosić o raport historii pojazdu. Wydaje się to rozsądną prośbą, ale może to być oszustwomające na celu nakłonienie Cię do wydania pieniędzy na fałszywy raport.
Nowe oszustwo związane z historią pojazdu i numerem VIN
Jak donosi Scambusters.org, istnieje nowe oszustwo skierowane do sprzedawców samochodów. Oszuści używają fałszywych stron internetowych z „VIN” w adresie internetowym, który wygląda, jakby odnosił się do numeru identyfikacyjnego pojazdu. Jednak „.VIN” jest w rzeczywistości przeznaczony dla przemysłu winiarskiego („vin” to po francusku „wino”). Mimo to każdy może kupić domenę „.VIN”, a oszuści wykorzystują to.
Te fałszywe strony internetowe mogą wyłudzić od Ciebie pieniądze i naliczyć opłatę za raport, który kupią od legalnej agencji, a zysk z tego tytułu zatrzymają dla siebie.
Według Federalnej Komisji Handlu USA często nie można stwierdzić, kto prowadzi te strony, a mogą one chcieć uzyskać Twoje dane osobowe, w tym dane karty kredytowej. Niektóre mogą nawet sprzedawać Twoje dane osobom trzecim w celach marketingowych.
Czy wiedziałeś?
Oszuści często proszą o raporty dotyczące historii pojazdu z nieznanych stron internetowych i agencji.
Strony internetowe kończące się na „.VIN” są przeznaczone dla branży winiarskiej, a nie motoryzacyjnej.
Koszt prawdziwego raportu historii pojazdu może wynieść od 10 do 50 dolarów.
Istnieją prawdziwe agencje, które używają numeru VIN – na przykład VinAudit.
Jak działa oszustwo z numerami VIN?
Oto jak zazwyczaj przebiega oszustwo z numerami VIN:
Wystawiasz swój samochód na sprzedaż online.
Potencjalny nabywca kontaktuje się z Tobą i prosi o raport z historii pojazdu ze strony internetowej.
Strona internetowa wydaje się legalna i wymaga płatności, często kartą kredytową.
Strona internetowa może używać domeny „.VIN”, aby sprawiać wrażenie autentycznej, ponieważ ten skrót nawiązuje do „numeru identyfikacyjnego pojazdu”.
Po dokonaniu płatności oszust albo pobiera od Ciebie pieniądze, nie dostarczając raportu, albo żąda zawyżonej opłaty za raport sporządzony przez prawdziwą agencję, zachowując różnicę dla siebie.
Co robić, aby nie dać się oszukać?
Jeśli kupujący zażąda raportu historii pojazdu z konkretnej witryny, wykonaj następujące kroki:
Zapytaj, dlaczego chcą raportu z tej konkretnej witryny. Oszuści zazwyczaj nie potrafią podać dobrego powodu.
Sprawdź reputację danej strony internetowej w Internecie, czytając recenzje i skargi.
Skorzystaj z Krajowego Systemu Informacji o Tytułach Pojazdów Mechanicznych (NMVTIS) lub renomowanych agencji, takich jak Carfax, AutoCheck, VehicleHistory.com i VinAudit.
Jak unikać oszustw i zachować bezpieczeństwo w sieci?
Uzyskaj raport samodzielnie: kup raport o historii pojazdu od zaufanej agencji i uwzględnij go w swojej ofercie, aby przyciągnąć poważnych kupców.
Zweryfikuj strony internetowe: przed skorzystaniem z nieznanej witryny do raportowania historii pojazdu, dokładnie ją przeanalizuj. Jeśli potencjalny nabywca poprosi Cię o odwiedzenie witryny z „vin” lub inną konkretną nazwą, uważaj na możliwe oszustwo.
Poznaj swoją ocenę kredytową: jeśli zamierzasz kupić samochód, sprawdź swoją ocenę kredytową lub zorganizuj finansowanie z wyprzedzeniem, aby uniknąć zawyżonych odsetek oferowanych przez nieuczciwych dealerów.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać lub strona internetowa wygląda podejrzanie, sprawdź ją za pomocą Scamio, narzędzia do wykrywania oszustw opartego na sztucznej inteligencji. Wysyłaj wszelkie teksty w języku angielskim, wiadomości, linki, kody QR lub obrazy do Scamio, które przeanalizuje je, aby ustalić, czy są częścią oszustwa. Scamio jest bezpłatne i dostępne na Facebook Messenger , WhatsApp i w przeglądarce internetowej.
Korzystaj ze skutecznego antywirusa wyposażonego w moduł antyphishingowy, np. Bitdefender Total Security.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.