Bezpieczeństwo w Internecie • Blog
W jaki sposób dbać o ochronę prywatności i dlaczego kradzież tożsamości jest niebezpieczna?
6 grudnia 2016
W jaki sposób dbać o ochronę prywatności i dlaczego kradzież tożsamości jest niebezpieczna?
W obecnych czasach prywatność należy rozpatrywać nie tylko w kontekście tradycyjnych utartych szlaków: płotów dzielących sąsiadów lub zasłoniętych rolet na oknach, ale przede wszystkim z uwzględnieniem wirtualnej rzeczywistości, technologii teleinformatycznych, szkodliwego oprogramowania oraz cyberkradzieży.
Na użytkowników sieci Internet na każdym kroku czai się niebezpieczeństwo, które zagraża ich prywatności. Już same domyślne ustawienia programów, w tym przeglądarka, poczta elektroniczna, czy chociażby system operacyjny oraz pliki cookies na stronach internetowych zwracają szczególną uwagę ekspertów w zakresie bezpieczeństwa. Nie inaczej jest z mobilnymi aplikacjami, które wykorzystują geolokalizację, a informacje o urządzeniu przekazują do reklamodawców lub są łatwym łupem dla cyberprzestępców.
Czy ktokolwiek zastanawiał się dlaczego firmy takie jak Google, Yahoo ciągle istnieją, skoro 90% swoich usług oferują całkowicie za darmo? No właśnie. Nie do końca za darmo. Użytkownik w ramach korzystania z aplikacji i usług otrzymuje bezpłatny dostęp do dysku w chmurze, poczty elektronicznej, a nawet zwykłej wyszukiwarki internetowej. Wszystkie zebrane tam informacje wykorzystywane są do “poprawy” jakości dostarczanych usług oraz dostarczania indywidualnych reklam (na podstawie historii odwiedzanych stron i sklepów internetowych) uwzględniających zainteresowania użytkownika.
Nikogo nie dziwią materiały źródłowe zebrane w ustawieniach prywatności niejednej webowej aplikacji: często wymaga się od nas podania imienia i nazwiska, numeru telefonu lub wykupienia subskrypcji z podaniem informacji o karcie kredytowej. Zbierane są też dane o usługach z jakich korzystamy, hotelach, za które płacimy w sieci, informacje o lokalizacji i adresach IP, informacje o urządzeniu (ID, wersji systemu, numeru telefonu).
Chyba weszło to już w naszą krew i nikogo nie dziwią podane przykłady. Wystarczy choćby ustawienia prywatności konta Google, by przekonać się, jak wiele informacji jest zbieranych i przechowywanych na nasz temat. A wszystko w zamian za darmowe usługi i aplikacje. Na całe szczęście nie wszyscy godzą się na taki stan rzeczy, a użytkownicy różnymi metodami próbują z tym walczyć, wybierają m.in alternatywne rozwiązania lub stosując szyfrowanie komunikacji sieciowej.
Kradzież tożsamości
Problemy związane z utratą tożsamości mogą być bardzo nieprzyjemne. Informacja o obywatelu, który identyfikowany jest na podstawie dowodu osobistego lub dokumentu stwierdzającego uprawnienia ruchu drogowego (dawniej także na podstawie książeczki wojskowej) może być szczególnie nieprzyjemna w skutkach.
Kradzież tożsamości powinna być rozumiana w dwóch etapach. Najpierw dane osobowe należy ukraść — albo metodą tradycyjną, albo z wykorzystaniem sprzętu i oprogramowania — a następnie dokonać oszustwa z ich udziałem. Dopiero wtedy możemy mówić o utracie tożsamości. Strata w wyniku kradzieży lub zagubienia dokumentu może być wykorzystana przez nieznanych sprawców między innymi do zaciągnięcia finansowych zobowiązań na nazwisko ofiary, kradzieży samochodu z wypożyczalni, sprzętu z pokoju hotelowego, podpisania umowy z operatorem komórkowym.
Według szacunków Biura Informacji Kredytowej w roku 2014 udaremniono 8814 prób wyłudzenia kredytu przekraczającego łączną kwotę 400 milionów złotych. Skradziony lub zgubiony dokument należy jak najszybciej wyłączyć z obiegu informując o tym policję oraz Biuro Informacji Kredytowej. Informacja o zastrzeżeniu takiego dokumentu trafia także do systemu Związku Banków Polskich, więc próba wzięcia kredytu lub ekspresowej pożyczki zostanie udaremniona.
Kilka porad, jak chronić się przed kradzieżą tożsamości
Z kradzieżą tożsamości dużo wspólnego mają nowoczesne technologie. Skan dowodu osobistego nie powinien być przekazywany drogą elektroniczną żadnej instytucji lub firmie prywatnej. Mimo wszystko jeśli jest to wymagane, warto zasięgnąć opinii Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz na zdjęcie zeskanowanego dokumentu nałożyć znak wodny — tak na wszelki wypadek, aby w razie nieoczekiwanego wycieku danych móc szybko zlokalizować jego źródło. W taki sam sposób powinny być chronione karty płatnicze. Udostępnianie zdjęcie awersu i rewersu może się bardzo źle skończyć. Nawet jeśli dane te nie są nigdzie udostępniane, to przestępcy potrafią i to wykorzystać. Szkodliwe oprogramowanie jest niezwykle często stosowane do kradzieży plików z komputerów użytkowników. Dlatego w kontekście kradzieży tożsamości warto zabezpieczyć i ten potencjalny wektor ataku, chroniąc swoje poufne dane za pomocą renomowanego programu antywirusowego.
Informacje można dowolnie wykorzystać podając markę Bitdefender jako źródło. www.bitdefender.pl – oficjalna strona marki Bitdefender w Polsce
Marken Systemy Antywirusowe – oficjalny dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.