W tym artykule dowiesz się w jaki sposób antywirus chroni Cię w trakcie korzystania z komputera oraz jakie zagrożenia możesz trafić podczas korzystania z Internetu.
Wirus, jak bardzo jest niebezpieczny
Wirus jest dość ogólną nazwą wszelkiej maści złośliwego oprogramowania, które istnieje po to, żeby działać na szkodę użytkownika komputera. Istnieje wiele rodzajów wirusów i każdy z nich ma swój określony cel. Najważniejszym jest kradzież pieniędzy z konta bankowego lub innych danych poufnych, dzięki którym złodziej będzie mógł na użytkowniku zarobić, np. biorąc na niego kredyt. Inne wirusy mają na celu spowolnienie działania komputera, aby maksymalnie utrudnić pracę. Są też takie, których zadaniem jest uszkodzenie sprzętu.
Dostępnych zagrożeń jest całe mnóstwo i z dnia na dzień ewoluują. Są coraz bardziej zaawansowane, aby systemy ochrony miały jak najbardziej utrudnione zadanie w ich wykrywaniu. Dlatego do ochrony oprócz poszerzania własnej wiedzy warto zainwestować w porządne oprogramowanie antywirusowe, które zminimalizuje szanse na zainfekowanie komputera.
Jak działa ochrona antywirusowa
Zadaniem ochrony antywirusowej jest wykrywanie wirusów oraz cyberataków. Dzięki porządnemu antywirusowi szansa na infekcję maleje niemal do zera. Warto jednak pamiętać, że główną przyczyną infekcji jest czynnik ludzki, dlatego dobrym pomysłem jest ciągłe rozwijanie swojej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa.
W przypadku Bitdefendera chrona antywirusowa głównie zajmuje się monitorowaniem zarówno aplikacji jak i procesów, które działają w tle. Sprawdzane są wszystkie podejrzane działania jak umieszczanie plików w ważnych katalogach systemowych, wykonywanie oraz wstrzykiwanie kodu do innych procesów (injection), ich powielanie, edytowanie rejestru systemu Windows oraz instalowanie dodatkowych sterowników.
Wszystkie te działania są zliczane i oceniane. W przypadku gdy ogólny wynik zagrożenia przekroczy dopuszczalny próg, Bitdefender natychmiastowo blokuje odpowiedzialną za to zachowanie aplikację. 99% tego rodzaju interwencji okazuje się trafna i zostaje zablokowane faktyczne zagrożenie. Taki system oceniania sprawia, że utrzymywana jest bardzo niska wykrywalność fałszywych alarmów. Świadczy to też o wysokiej skuteczności oprogramowania.
Czym jest heurystyka
Heurystyka czyli tzw. samouczenie się jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych elementów zwiększających bezpieczeństwo. Antywirus posiadający silnik heurystyczny nie korzysta jedynie z dostępnej bazy wirusów. Jego sztuczna inteligencja przez cały czas sama się uczy i rozwija. Dzięki temu jest w stanie wykryć nowe i najbardziej zaawansowane zagrożenia, nawet takie, które jeszcze nie są znane przez silniki.
Co powinien zawierać dobry program antywirusowy
Dobry antywirus jak Bitdefender Total Security, posiada szereg warstw i modułów, które pilnują bezpieczeństwa użytkowników w czasie rzeczywistym, na wielu płaszczyznach. Najważniejszym elementem jest skaner antywirusowy. Oprogramowanie oparte jedynie o bazę wirusów nie zapewni należytej ochrony (przede wszystkim wersje darmowe), ponieważ wirusy ciągle się rozwijają. Oprócz tzw. sygnatur, system zabezpieczający powinien zawierać element oparty o heurystyczną sztuczną inteligencję, który na bieżąco będzie analizował działanie komputera i wykrywał zagrożenia oraz zaawansowane ataki.
Istnieją też inne płaszczyzny, które wymagają ochrony. W dobrym antywirusie znajdziemy też zaporę sieciową, dedykowany moduł wykrywający ataki ransomware czy skaner antyphishingowy sprawdzający strony internetowe oraz wiadomości email. W ten sposób zostanie zapewniony maksymalnie możliwy poziom ochrony.