Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Wirus na Messengerze: Jak zidentyfikować, usunąć i chronić się przed zagrożeniami

Piotr R

10 sierpnia 2023

Większość z użytkowników Facebooka i Messengera otrzymała kiedyś phishingową wiadomość od swojego znajomego, który rzekomo zachęcał nas do wejścia na jakąś stronę internetową lub do pobrania załącznika. Najprawdopodobniej był to objaw tego, że urządzenie, z którego korzysta nasz znajomy, zostało zainfekowane i jeśli nie zachowamy ostrożności, przydarzy nam się dokładnie to samo.

Dziecko korzystające ze smartfonu

Czym są wirusy na Messengerze?

Sformułowanie wirus na Messengerze jest z technicznego punktu widzenia niepoprawne. Ponieważ wirusy to złośliwy program lub kod programu, który ma na celu przeprowadzenie zmian w systemie ofiary. Messenger to aplikacja, która jest oficjalnym produktem Meta Platforms i nie przejawia ona cech charakterystycznych dla wirusów. Wszelkie niepożądane aktywności ze strony aplikacji Messenger nie pochodzą z winy wirusów, lecz nieodpowiedzialnego zachowania użytkowników i luk w systemie. Jednak ze względu na ogólną popularność sformułowania wirusy w dalszej części artykułu będziemy z niego korzystać.

Do największych zagrożeń związanych z korzystaniem z Messengera jest z pewnością możliwość utraty kontroli nad naszym kontem i kradzież danych osobowych. Dlatego w tym artykule przedstawimy sposoby, dzięki którym będziemy mogli zabezpieczyć się przed wirusami na Messengerze.

Rodzaje wirusów na Messengerze

Wirusy na Messengerze możemy podzielić na dwie grupy. Te rozpowszechniane przez linki i te dystrybuowane przez załączniki.

Wirusy przesyłane przez linki

Niebezpieczne linki są najczęściej rozprzestrzeniane przez boty za pośrednictwem czatu. Ofiary otrzymują wiadomości od losowych „użytkowników”, które zawierają linki, które odsyłają ich do niebezpiecznych stron internetowych. Witryny te próbują wyłudzić nasze dane osobowe lub zawierają niebezpieczne oprogramowanie, które ma na celu zainfekowanie naszego urządzenia. Gdy hakerzy przejmą nasze dane logowania do Facebooka, to najprawdopodobniej zaczną wysyłać naszym znajomym niebezpieczne linki z naszego konta.

Zidentyfikowanie podejrzanych linków jest stosunkowo łatwe, ponieważ często treść wiadomości zawiera szokujące informacje, np. „Czy to ty jesteś na tym nagraniu? [link]”. Jeśli kiedykolwiek otrzymamy taką wiadomość, to nigdy nie klikajmy w link i jeśli wysyłającym jest nasz znajomy, to zadzwońmy do niego w tej sprawie.

A co możemy zrobić, gdy przez przypadek kliknęliśmy w link i pobraliśmy wirusy na naszego Messengera? W pierwszej kolejności powinniśmy w ustawieniach naszego Facebooka wylogować się automatycznie ze wszystkich urządzeń. Następnie powinniśmy zmienić hasło do naszego konta. Kolejnym krokiem powinno być usunięcie zagrożenia z naszego dysku. W tym celu powinniśmy przeskanować nasz system za pomocą skutecznego antywirusa, np. Bitdefender Mobile Security for Android i usunięcie wszelkich niebezpiecznych plików. Następnie zaktualizujmy nasz system oraz wszystkie aplikacje.

Wirusy przesyłane przez załączniki

Wirusy przesyłane w załączniku w komunikatorach są podobnie transmitowane jak te związane z linkami. Różnica polega jednak na tym, że mogą być o wiele bardziej destrukcyjne, ponieważ po ściągnięciu niebezpiecznego pliku i zdetonowania go, może on całkowicie zniszczyć nasze dane lub je zaszyfrować. Hakerzy najczęściej zamieszczają załączniki do wiadomości na Messengerze i twierdzą, że podejrzany plik to nasze zdjęcie lub film, na który jesteśmy. Jeśli kiedykolwiek otrzymamy taką informację, to nie powinniśmy pobierać takiego załącznika.

Jeśli przez przypadek pobierzemy złośliwe oprogramowanie, to powinniśmy podjąć takie same kroki, jak w przypadku zainfekowania wirusem z linku. Warto jednak dodatkowo sprawdzić nasze konto bankowe, a szczególnie to, czy nie zostały przeprowadzone jakieś nieautoryzowane płatności. Ponadto, jeśli nie uda nam się usunąć złośliwego oprogramowania za pomocą antywirusa, to warto przywrócić nasze urządzenie do ustawień fabrycznych.

Jak chronić się przed wirusem na Messengerze?

Skuteczna ochrona przed wirusami na Messengerze w głównej mierze polega na przestrzeganiu podstawowych zasad cyberhigieny. Poniżej wymieniamy trzy najważniejsze zasady.

Regularnie aktualizuj oprogramowanie

Regularne aktualizowanie oprogramowania jest kluczowym elementem ochrony przed wirusami na Messengerze. Aplikacje mają luki, które są często wykorzystywane przez hakerów do tego, aby przejmować kontrolę nad urządzeniem. Dlatego warto ustawić automatyczną aktualizację wszystkich programów na swoim smartfonie. Możemy zrobić to w ustawieniach naszego urządzenia.

Uważaj na podejrzane wiadomości

Jeśli otrzymasz jakąkolwiek podejrzaną wiadomość, nawet od swojego znajomego to zachowaj szczególną ostrożność. Zagrożenia ze strony Messengera charakteryzują się tym, że nasz rozmówca chce zachęcić nas do kliknięcia w jakiś link lub pobrania załącznika. Gdy zauważymy podobną aktywność na naszym koncie, to powinniśmy natychmiast zablokować takiego rozmówcę.

Korzystaj z antywirusowego oprogramowania

Niezależnie od tego, czy z Facebooka korzystasz na komputerze, na smartfonie, czy na tablecie, to powinieneś korzystać ze skutecznego oprogramowania antywirusowego. Jednak co charakteryzuje najlepsze antywirusy na rynku? Przede wszystkim powinno ono posiadać skuteczny silnik antywirusowy, możliwość ochrony w czasie rzeczywistym, automatyczne skanowanie i moduły: antyphsihingowy i antyransomware.

Skuteczne antywirusy, takie jak Bitdefender Total Security są w pełni uniwersalne i automatycznie konfigurują się w taki sposób, aby ochronić urządzenie z każdym najpopularniejszym systemem operacyjnym. Dlatego nasz Messenger będzie bezpieczny bez zmian jakichkolwiek ustawień.

Jak usunąć wirusa na Messengerze?

Jeśli Twoje urządzenie zostanie zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, to w pierwszej kolejności przeskanuj swoje urządzenie za pomocą antywirusa. Większość skutecznych antywirusów nie tylko automatycznie skanuje urządzenie, lecz także ma możliwość ręcznego skanowania.

Jednak kiedy i jak często należy przeprowadzać skanowanie urządzenia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Antywirusy z reguły skanują urządzenie co najmniej raz dziennie i w zasadzie jest to całkowicie wystarczające. Jednak, jeśli podczas korzystania z urządzenia zauważymy, niepokojące symptomy, to warto przeskanować nasz smartfon ręcznie.

Kolejnym krokiem usunięcia wirusa z Messengera jest aktualizacja ustawień w aplikacji. Jeśli staniemy się ofiarami ataku, powinniśmy w pierwszej kolejności wylogować się automatycznie z wszystkich urządzeń, a następnie zmienić hasło do naszego konta.

Wirusy na Messengerze – podsumowanie

Wirusy rozprzestrzeniane przez Messenger są obecnie bardzo groźnym niebezpieczeństwem dla wszystkich użytkowników Facebooka, dlatego powinniśmy dokonywać wszelkich starań, aby się przed nimi uchronić. W tym celu unikajmy klikania w podejrzane linki, pobierania załączników, a także zawsze korzystajmy ze skutecznego antywirusa.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy