Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościCiekawostki

Wyniki Bitdefender Mobile Security w testach AV-Comparatives

Piotr R

20 czerwca 2024

Niezmiernie miło nam ogłosić, że Bitdefender Mobile Security for Android uzyskał prestiżowe odznaczenie AV-Comparatives Approved w kategorii Mobile Security. Wynik ten ukazuje, że rozwiązania antywirusowe Bitdefender nieustannie prezentują najwyższy możliwy poziom ochrony dla naszych danych. W dalszej części tego artykułu przedstawimy szczegółowe wyniki osiągnięte przez Bitdefender Mobile Security for Android.

Nowy raport bezpieczeństwa Mobile Security od zespołu AV-Comparatives

W najnowszym raporcie AV-Comparatives zostały przedstawione zarówno wbudowane zabezpieczenia systemu Android, jak i różne aplikacje zabezpieczające urządzenia mobilne innych firm. Raport obejmuje wyniki testów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i zużycia baterii, a także recenzje oceniające funkcjonalność, projekt aplikacji i ogólną użyteczność każdego rozwiązania zabezpieczającego. Chociaż niektóre z testowanych aplikacji oferowały dodatkowe funkcje, takie jak menedżer aplikacji, monitor sieci lub optymalizator systemu, to pracownicy AV-Comparatives skupili się głównie na aspektach bezpieczeństwa, w tym ochronie przed złośliwym oprogramowaniem, kradzieżą, ochroną sieci i ochroną prywatności.

Smartfony są obecnie powszechnie używane jako popularne substytuty komputerów stacjonarnych do różnych codziennych zadań, takich jak zakupy online, bankowość, komunikatory internetowe, wideokonferencje i poczta elektroniczna. Jednak wraz ze wzrostem wyrafinowania cyberataków głównym celem stają się urządzenia mobilne, szczególnie za pośrednictwem fałszywych aplikacji i witryn phishingowych, których celem jest kradzież danych lub pieniędzy użytkowników. Te złośliwe aplikacje często udają fałszywe wersje popularnych aplikacji, które zostały pobrane przez miliony użytkowników z Google Play. Aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą tych zagrożeń, zalecamy:

  • Pobierać aplikacje wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play lub od renomowanych twórców aplikacji i unikać zewnętrznych sklepów oraz ładowania bocznego.
  • Sprawdzać recenzje aplikacji przed instalacją i unikać tych, które mają głównie negatywne lub podejrzane opinie.
  • Uważać na otwieranie linków otrzymanych np. za pośrednictwem wiadomości tekstowych, e-maili, czatów w komunikatorach internetowych lub mediów społecznościowych oraz blokować/usuwać nieznanych nadawców lub spam.
  • Zachować ostrożność podczas przyznawania aplikacji uprawnień lub nadmiernych praw dostępu i kwestionować niepotrzebne prośby.
  • Aktualizować swoje aplikacje na Androida i aplikacje innych firm, korzystając z najnowszych łatek.
  • Użyć certyfikowanej aplikacji antywirusowej, aby zapewnić dodatkową warstwę ochrony.
  • Regularnie tworzyć kopie zapasowe swoich danych, korzystając z popularnych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych.
  • Regularnie oceniać legalność, przydatność i praktyki przetwarzania danych w aplikacjach, zarówno online, jak i w Google Play.
  • Nie rootować swojego smartfona, minimalizując ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem i zachowując gwarancję.
  • Wyłączyć nieużywane ustawienia i funkcje udostępniania urządzenia, które mogą być potencjalnymi wektorami ataku, takimi jak połączenia Bluetooth, NFC lub Wi-Fi.
  • Używać Bitdefender VPN, aby zabezpieczyć swoje połączenie internetowe, zwłaszcza w publicznych sieciach Wi-Fi.

Jak wysokie jest ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem w telefonie komórkowym z systemem Android?

Ryzyko pojawienia się złośliwego oprogramowania na telefonach z Androidem zależy od wielu czynników i nie można na nie odpowiedzieć w prosty sposób na pytanie dotyczące tego, jak wysokie jest ryzyko infekcji naszego urządzenia. Jednak trzymanie się oficjalnych sklepów z aplikacjami, takich jak Google Play, zmniejsza ryzyko infekcji. W krajach azjatyckich, w których znajduje się wiele zewnętrznych sklepów z aplikacjami, prawdopodobieństwo pobrania szkodliwych plików jest wyższe. Niemniej jednak należy zauważyć, że „niskie ryzyko” nie oznacza „braku ryzyka”, ponieważ krajobraz zagrożeń może szybko się zmieniać. Dlatego zespół Bitdefender zalec zainstalowanie na smartfonie odpowiedniego antywirusa. Obecnie w krajach zachodnich ochrona przed utratą danych i kradzieżą tożsamości przez cyberprzestępców jest ważniejsza niż ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

Podczas testów zespół AV-Comparatives użył Androida 14, który jest obecnie najnowszą wersją Androida. Wykorzystali niezmodyfikowaną wersję Androida 14, aby uniknąć potencjalnych problemów spowodowanych modyfikacjami wprowadzonymi przez producentów sprzętu lub operatorów komórkowych.

Procedura testowa

Złośliwe oprogramowanie wykorzystane w teście zostało zebrane przez pracowników AV-Comparatives na kilka tygodni przed testem. Aby stworzyć reprezentatywny zestaw testowy, wykorzystano 3287 złośliwych aplikacji. Aplikacje z tymi samymi certyfikatami i/lub tym samym kodem wewnętrznym zostały usunięte, aby uzyskać zestaw testowy naprawdę unikalnych próbek. Produkty zabezpieczające zostały zaktualizowane i przetestowane 6 maja 2024 roku. Test został przeprowadzony przy aktywnym połączeniu internetowym na smartfonach z systemem Android (bez użycia emulatorów). Zbiór testowy składał się wyłącznie z plików APK. Jeśli to możliwe, najpierw przeprowadzono skanowanie na żądanie. Następnie każda niewykryta aplikacja została zainstalowana i uruchomiona. Zrobiono to, aby umożliwić produktom wykrywanie złośliwego oprogramowania przy użyciu ochrony w czasie rzeczywistym. Przeprowadzono także fałszywie pozytywny test na 500 czystych aplikacjach.

Bitdefender uzyskał w tych testach 99,9% skuteczności i nie sprokurował ani jednego fałszywego alarmu.

Wyniki testu rozładowania baterii

Podobnie jak w poprzednich badaniach AV-Comparatives, zmierzono dodatkowe zużycie energii powodowane przez każdy z mobilnych produktów zabezpieczających.

Niektórzy właściciele smartfonów intensywnie korzystają z funkcji multimedialnych, inni przeglądają mnóstwo dokumentów, a jeszcze inni korzystają wyłącznie z funkcji telefonu. Dlatego zespół AV-Comparatives rozróżnił użytkowników zaawansowanych, którzy korzystają ze wszystkich możliwych funkcji urządzenia, od użytkowników tradycyjnych, którzy jedynie wykonują i odbierają połączenia telefoniczne.

W teście określono wpływ mobilnej aplikacji zabezpieczającej na zużycie baterii przez przeciętnego użytkownika. Symulowano następujący scenariusz codziennego użytkowania:

  • 67 minut korzystania z aplikacji społecznościowych (takich jak YouTube).
  • Telefon 40 minut.
  • 35 minut surfowania po Internecie za pomocą przeglądarki Google Chrome.
  • 22 minuty oglądania zdjęć.
  • 13 minut oglądania filmów zapisanych na samym telefonie.
  • Wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail za pomocą klienta Google Mail zajmuje 2 minuty.
  • Otwieranie lokalnie zapisanych dokumentów zajmuje 1 minutę.

Bitdefender Mobile Security for Android uzyskał w tej kategorii doskonały wynik, ponieważ jego wpływ na baterię nie był większy niż 3%.

Recenzja Bitdefender Mobile Security for Android

„Bitdefender Mobile Security for Android to płatne rozwiązanie zabezpieczające dla systemu Android. Funkcja Autopilota pełni rolę doradcy ds. bezpieczeństwa, zalecając działania mające na celu rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem i prywatnością. Aplikacja zawiera funkcje takie jak zabezpieczenie przed kradzieżą, bezpieczne przeglądanie, blokadę aplikacji, sprawdzanie wycieków danych, ochronę przed oszustwami (w tym SMS-ami i wiadomościami błyskawicznymi) oraz podstawową usługę VPN. Aktywnością urządzenia można sterować za pomocą aplikacji Bitdefender Central lub interfejsu internetowego pod adresem central.bitdefender.com” – głosi treść raportu AV-Comparatives.

W dalszej części raportu pracownicy AV-Comparatives zwracają uwagę na to, że w antywirusie Bitdefender włączona jest ochrona w czasie rzeczywistym z wykrywaniem w chmurze złośliwych aplikacji i plików w pamięci wewnętrznej i zewnętrznej. Dlatego skanowanie złośliwego oprogramowania jest dostępne tylko przy aktywnym połączeniu internetowym i można je również rozpocząć za pomocą aplikacji Bitdefender Central lub interfejsu internetowego, gdy tylko urządzenie będzie online.

Oprócz wyniku skanowania można wyświetlić szczegółowe informacje na temat typów złośliwego oprogramowania, w którego poszukiwania urządzenie jest skanowane. Wykrywanie anomalii aplikacji i skanowanie pobierania można aktywować jako dodatkowe ustawienia skanowania.

Ponadto użytkownik jest proszony o skonfigurowanie blokady urządzenia, a także wybranie kodu PIN specyficznego dla aplikacji, aby chronić ustawienia aplikacji w zakresie funkcji antykradzieżowych i blokowania aplikacji. Zdalne polecenia Zlokalizuj, Zablokuj, Krzycz i Wyczyść można wysłać do wszystkich podłączonych urządzeń z aplikacji Bitdefender Central lub interfejsu internetowego. Interfejsy poleceń pokazują bieżącą lub ostatnią znaną lokalizację i adres IP urządzenia.

Zespół AV-Comparatives docenił także funkcję Snap Photo, która robi zdjęcie przednim aparatem, przechowuje je na urządzeniu i przesyła do Bitdefender Central, gdy trzy razy z rzędu zostanie wprowadzony błędny PIN.

Ponadto doceniono także funkcję Ochrony sieci, która blokuje złośliwe adresy URL i witryny phishingowe w różnych aplikacjach przeglądarek i wyświetla powiadomienie podczas odwiedzania stron bankowości. Aplikacja zawiera również usługę VPN, która zapewnia do 200 MB ruchu danych dziennie przy połączeniu z automatycznie wybranym serwerem. Opcja ostrzegania użytkownika za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z otwartą siecią Wi-Fi, jest domyślnie włączona. Zaawansowana wersja VPN jest dostępna jako osobna aplikacja, która oferuje więcej funkcji, takich jak dzielone tunelowanie, Internet Kill-Switch, blokowanie reklam, moduł zapobiegający śledzeniu i zarządzanie niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi.

Kolejną funkcją, która przykuła uwagę ekspertów z AV-Comparatives, jest App Lock. Narzędzie to ogranicza dostęp do wybranych aplikacji, blokując je wstępnie zdefiniowanym PIN-em lub wykorzystując dane biometryczne (np. odcisk palca, rozpoznawanie twarzy). Użytkownik może skonfigurować sposób odblokowania chronionych aplikacji oraz określić, czy powinny pozostać odblokowane po podłączeniu do zaufanej sieci Wi-Fi. Z kolei funkcja losowej klawiatury losuje położenie cyfr na klawiaturze za każdym razem, gdy wyświetlany jest ekran blokady. Jeśli funkcja Snap Photo jest włączona, zdjęcie przednim aparatem zostanie zrobione po trzech nieudanych próbach odblokowania za pomocą kodu PIN.

„Bitdefender Mobile Security zapewnia szeroką gamę narzędzi do monitorowania bezpieczeństwa urządzenia i prywatności użytkowników. W naszym teście wszystkie funkcje antykradzieżowe działały zgodnie z oczekiwaniami” – brzmi treść raportu AV-Comparatives.

Jeśli chcesz poznać więcej dodatkowych funkcji, które zapewni Ci Bitdefender Mobile Security for Android, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy