Wyniki Bitdefender w teście wydajności AV-Comparatives – kwiecień 2024 r.
Piotr R
18 czerwca 2024
Bitdefender Total Security po raz kolejny świetnie poradził sobie w testach wydajności przeprowadzonych w kwietniu 2024 roku przez AV-Comparatives i został odznaczony najlepszą oceną Zaawansowany+. Ta nagroda jest dla nas niezwykle istotna, ponieważ dobitnie ukazuje, że oprogramowanie antywirusowe Bitdefendernie tylko charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością, lecz także nie wpływa negatywnie na wydajność urządzeń, na których został zainstalowany.
Dlaczego testy wydajności AV-Comparatives są istotne?
Test wydajności ocenia wpływ oprogramowania antywirusowego na wydajność systemu, ponieważ programy działające w tle – takie jak antywirusy chroniące w czasie rzeczywistym – zużywają pewien procent zasobów systemowych. Biorąc te testy za punkt odniesienia, użytkownicy mogą ocenić swoją ochronę antywirusową pod kątem szybkości systemu (wydajności systemu). Dalsze szczegóły można znaleźć w dokumentach metodologicznych oraz w informacjach dostępnych na naszej stronie internetowej AV-Comparatives. Eksperci z AV-Comparatives przetestowali te same produkty, które są objęte testami ochrony w ramach serii głównych testów konsumenckich.
Poniższe czynności/testy zostały wykonane na aktualnym systemie Windows 10 64-Bit:
Kopiowanie plików
Archiwizacja / unarchiwizacja
Instalowanie/odinstalowywanie aplikacji
Uruchamianie aplikacji
Pobieranie plików
Przeglądanie stron internetowych
Pakiet porównawczy UL Procyon®
Procedura testu wydajności AV-Comparatives
Testy przeprowadzono na komputerze z procesorem Intel Core i3, 4 GB pamięci RAM i dyskami systemowymi SSD. Eksperci uważają, że ta konfiguracja to „low-end”. Testy wydajności zostały przeprowadzone na czystym systemie Windows 10 w wersji 64-bitowej (w języku angielskim), a następnie z zainstalowanym oprogramowaniem zabezpieczającym dla konsumentów (z ustawieniami domyślnymi). Testy przeprowadzono przy aktywnym połączeniu internetowym, aby umożliwić rzeczywisty wpływ usług/funkcji chmury.
Zadbano o zminimalizowanie innych czynników, które mogłyby mieć wpływ na pomiary i porównywalność systemów. Uwzględniono także optymalizację procesów stosowanych przez produkty – oznacza to, że wyniki odzwierciedlają wpływ na system, który był już przez jakiś czas obsługiwany przez użytkownika. Badania powtarzano kilkukrotnie w celu uzyskania wartości medianowych i odfiltrowania błędów pomiarowych. Po każdym uruchomieniu stacja robocza była przywracana do wcześniej utworzonego obrazu systemu i sześciokrotnie uruchamiana ponownie. Eksperci symulowali różne operacje na plikach, jakie wykonywałby użytkownik komputera: kopiowanie różnego rodzaju czystych plików z jednego miejsca do innego, archiwizowanie i rozpakowywanie plików, pobieranie plików z Internetu oraz uruchamianie aplikacji (otwieranie dokumentów). Zwiększenie liczby iteracji zwiększa precyzję statystyczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku testów wydajności, ponieważ na prawdziwych maszynach zawsze występuje pewien szum. Każdy test został wykonany wielokrotnie i podano medianę wyniku.
Wykorzystaliśmy także uznany w branży pakiet testów wydajności innej firmy (UL Procyon® Benchmark-Suite, zgodnie z zaleceniami UL Solutions, zmieniliśmy z PCMark 10 na Procyon), aby zmierzyć wpływ systemu podczas rzeczywistego użytkowania produktu. Zastosowaliśmy predefiniowany test porównawczy wydajności pakietu Office. Czytelników zachęca się do samodzielnej oceny różnych produktów, aby zobaczyć, jaki wpływ mają one na ich systemy (np. z powodu konfliktów oprogramowania i/lub preferencji użytkownika, a także różnych konfiguracji systemu, które mogą prowadzić do różnych wyników).
Produkty antywirusowe zostały ładowane do systemów na wczesnym etapie, aby zapewnić bezpieczeństwo od samego początku – to obciążenie ma pewien wpływ na czas potrzebny na uruchomienie systemu. Dokładny pomiar czasu uruchamiania był wyzwaniem. Najważniejszą kwestią było dokładne określenie, kiedy system jest w pełni uruchomiony, ponieważ wiele środowisk operacyjnych może kontynuować wykonywanie czynności startowych przez pewien czas po tym, jak system wydaje się reagować na polecenia użytkownika. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, kiedy ochrona zapewniana przez testowane rozwiązanie zabezpieczające była w pełni aktywna, ponieważ był to przydatny pomiar zakończenia rozruchu.
Niektóre produkty zabezpieczające ładują swoje usługi bardzo późno podczas uruchamiania systemu (lub nawet kilka minut później). Użytkownicy mogą zauważyć, że jakiś czas po załadowaniu systemu, przez pewien czas będzie on bardzo powolny; dlatego początkowo wygląda na to, że system ładuje się bardzo szybko, ale w rzeczywistości produkt zabezpieczający po prostu ładuje swoje usługi z opóźnieniem, przez co system jest bardziej podatny na ataki. Ponieważ jest to mylące dla użytkowników, AV-Comparatives nie opublikował czasów uruchamiania w swoich raportach.
Do testów wykorzystano kilka GB danych składających się z plików różnych typów i rozmiarów (zdjęcia, filmy, pliki audio, dokumenty MS Office, dokumenty PDF, aplikacje/pliki wykonywalne, archiwa itp.).
Przypadki testowe
Testy AV-Comparatives są przeprowadzane w oparciu o kilka realistycznych scenariuszy. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
Kopiowanie plików. Pracownicy AV-Comparatives skopiowali zestaw różnych popularnych typów plików z jednego fizycznego dysku twardego na inny fizyczny dysk twardy. Niektóre produkty antywirusowe mogą ignorować niektóre typy plików zgodnie z projektem/domyślnie (np. na podstawie typu pliku) lub wykorzystywać technologie pobierania odcisków palców, które mogą pomijać już przeskanowane pliki w celu zwiększenia szybkości.
Archiwizacja i unarchiwizacja. Archiwa są powszechnie używane do przechowywania plików, a wpływ oprogramowania antywirusowego na czas potrzebny na utworzenie nowych archiwów lub wypakowanie plików z istniejących archiwów może być interesujący dla większości użytkowników. Dlatego pracownicy AV-Comparatives zarchiwizowalizowali zestaw różnych typów plików powszechnie spotykanych na domowych i biurowych stacjach roboczych.
Instalowanie aplikacji. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z AV-Comparatives zainstalowali kilka popularnych aplikacji w trybie cichej instalacji i zmierzyli, ile czasu to zajęło. Nie brali jednak pod uwagę pobierania odcisków palców, ponieważ zazwyczaj aplikacja jest instalowana tylko raz.
Uruchamianie aplikacji. Podczas pracy na jednostce centralnej bardzo popularne jest korzystanie z dokumentów Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) i PDF. Dlatego podczas testów eksperci z AV-Comparatives otwierali, a później zamykali różne dokumenty w Microsoft Office i Adobe Acrobat Reader. Podczas tej czynności mierzono czas potrzebny na uruchomienie aplikacji przeglądarki lub edytora.
Pobieranie plików. Pracownicy AV-Comparatives pobierali także typowe pliki z serwera internetowego.
Przeglądanie stron internetowych. Popularne strony internetowe były otwierane w przeglądarce Google Chrome. Mierzono czas całkowitego załadowania i wyświetlenia strony. Czas przejścia na stronę mierzono tylko wtedy, gdy instancja przeglądarki była już uruchomiona.
Wyniki testu wydajności
Wyniki testów pokazują wpływ produktu zabezpieczającego na wydajność systemu w porównaniu z innymi testowanymi produktami zabezpieczającymi. Zgłoszone dane mają jedynie charakter orientacyjny i niekoniecznie mają zastosowanie we wszystkich okolicznościach, ponieważ zbyt wiele czynników może odgrywać dodatkową rolę. Testerzy zdefiniowali kategorie Wolny, Średni, Szybki i Bardzo szybki, korzystając z metod statystycznych i biorąc pod uwagę to, co można by zauważyć z perspektywy użytkownika lub w porównaniu z wpływem innych produktów zabezpieczających. Jeśli w jednym podteście niektóre produkty były szybsze/wolniejsze od innych, znalazło to odzwierciedlenie w ostatecznych wynikach.
Testy Procyona
W teście wydajności AV-Comparatives wykorzystano także pakiet testowy UL Procyon® Benchmark-Suite, w szczególności Office Productivity Benchmark (Procyon® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy UL Solutions). Użytkownicy korzystający z tego benchmarku zadbali o zminimalizowanie wszystkich czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na zestaw testów i ściśle przestrzegać przynajmniej sugestii udokumentowanych w podręczniku, aby uzyskać spójne i ważne/przydatne wyniki. Ponadto badania powtórzono kilkukrotnie w celu ich weryfikacji. „Brak oprogramowania zabezpieczającego” testowano na systemie bazowym (komputer z procesorem Intel Core i3 z 4 GB pamięci RAM i dyskiem SSD) bez zainstalowanego żadnego oprogramowania zabezpieczającego, co uzyskało 100 punktów w teście Procyon.
Podsumowanie wyników Bitdefender Total Security
Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki Bitdefender Total Security w teście wydajności AV-Comparatives.
Kopiowanie plików – Bardzo szybki
Archiwizacja/Unarchiwizacja – Bardzo szybki
Instalowanie aplikacji – Bardzo szybki
Uruchamianie aplikacji – Szybki
Pobieranie plików – Bardzo szybki
Przeglądanie stron internetowych – Bardzo szybki
Wynik AVC – 85
Wynik Procyona – 95,3
Wynik wpływu – 9,7
Powyższe wyniki sprawiły, że Bitdefender Total Security uzyskał ogólną ocenę Zaawansowany+. Jeśli chcesz poznać pozostałe funkcjonalności tego antywirusa, to sprawdź tę stronę.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.