Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Zoom w sypialni: nowa metoda cyberwymuszeń

Natalia T.

5 listopada 2020

Cyberprzestępcy wykazują się w czasie pandemii dużą kreatywnością, wykorzystując popularne narzędzia do wideokomunikacji. Jednym z ich ulubionych celów stała się aplikacja Zoom.

Laboratorium Bitdefender Antispam wykryło nową kampanię cyberwymuszeń. Według analityków pierwsza fala ataków, która rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu, objęła około ćwierć miliona osób, najwięcej w Stanach Zjednoczonych. Napastnicy wysyłają e-maila zatytułowanego „Dotyczy połączenia konferencyjnego Zoom”. List zaczyna się od stwierdzenia „ Tak jak większość z nas, używałeś Zooma w trudnym czasie pandemii COVID-19. Mam dla ciebie niezbyt szczęśliwą wiadomość”.

W czasie epidemii z Zooma rzeczywiście korzysta szerokie grono użytkowników, w tym zdalni pracownicy, właściciele firm, nauczyciele i uczniowie. W ciągu kilku pierwszych miesięcy bieżącego roku liczba użytkowników platformy wzrosła z 10 mln do ponad 300 mln. Cyberprzestępcy mają w związku z tym bardzo szerokie pole do popisu. Co gorsza, Zoom okazał się aplikacją podatną na różnego rodzaju ataki. Z tego też powodu trafił na pierwsze strony gazet, które pisały o Zoombombingu czy kampaniach phishingowych mających na celu kradzież danych uwierzytelniających użytkowników. Co ciekawe, autorzy nowej akcji, powołują się właśnie na lukę w zabezpieczeniach typu „zero day”, która rzekomo umożliwiła im pełny dostęp do kamery i niektórych metadanych znajdujących się na koncie ofiary. Szantażyści twierdzą, że nagrali film kompromitujący odbiorcę wiadomości – „Zrobiłem nagranie, w którym pracujesz nad sobą” – czytamy w e-mailu. W metodologii oszusta nie ma nic nadzwyczajnego poza tym, że stara się usprawiedliwić swój czyn, obwiniając za zaistniałą sytuację pandemię.

pudełko bitdefender family pack
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Family Pack:Zobacz produkt

„Bardzo zachorowałem, straciłem pracę, miałem zostać eksmitowany i nie mam pieniędzy na przeżycie. Wszystko to z powodu głupiego wirusa. Przepraszam. Nie mam innego wyboru ”. – tłumaczy napastnik.

Szantażysta przywołuje w liście przykład Jeffreya Toobina, analityka prawnego CNN, który został zawieszony w obowiązkach służbowych po tym, jak masturbował się w czasie redakcyjnego połączenia na Zoomie. „Nie chcę, żebyś był kolejnym Jeffreyem Toobinem” – dodaje.

List kończy się żądaniem przelewu na wskazane konto 0.18 BTC (około 2 tysięcy dolarów). Jeśli ofiara w ciągu trzech dni od daty otrzymania wiadomości nie dokona wpłaty kompromitujący film zostanie upublicznione.

Cyberwymuszenia zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność, przynosząc naciągaczom ogromne zyski. Specjaliści z Bitdefendera zalecają, aby osoby otrzymujące wiadomości od szantażystów nie wpadały w panikę, ponieważ istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że ktoś mógł ich szpiegować lub nagrywać. Szantażyści zazwyczaj wysyłają e-maile, wykorzystując adresy pochodzące z wycieków danych. Najlepszą metodą jest usunięcie wiadomości i zgłoszenie próby wymuszenia pieniędzy władzom lokalnym oraz dostawcy usług poczty elektronicznej.


Autor


Natalia T.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy