Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlog

14 lat więzienia za pomaganie hakerom!

Kuba / is8.pl

27 września 2018

Amerykański sąd skazał na 14 lat więzienia twórcę znanej usługi, pozwalającej sprawdzić, czy dostępne aktualnie oprogramowanie antywirusowe jest w stanie wykryć przygotowywany przez hakerów szkodliwy kod.

Ruslan Bodnars, 37-letni obywatel Łotwy, już wcześniej w tym roku został skazany za oszustwo telekomunikacyjne oraz włamanie do komputera z zamiarem uszkodzenia urządzenia. Bodnars (pseudonim on-line: Borland) współdziałał w spisku z Jurijsem „Garikiem” Martisevsem. Polem ich działalności była osławiona strona internetowa Scan4You. Pozwalała ona przestępcom, za miesięczną opłatą, na przesyłanie swojego nowo utworzonego złośliwego oprogramowania, celem sprawdzenia, czy którykolwiek z szerokiej gamy dostępnych produktów antywirusowych byłby w stanie wykryć szkodliwość analizowanego kodu.  

Ta istniejąca od co najmniej 2009 roku strona prawdopodobnie zainspirowana została przez dobrze znaną (i legalną) witrynę Virus Total, która pozwala każdemu na przesłanie – celem weryfikacji – potencjalnie zainfekowanych plików. Podstawową różnicą jest jednak to, że Virus Total działa zupełnie jawnie, podczas gdy usługa przeciwdziałająca antywirusom, Scan4You, zapewnia swoim użytkownikom pełną anonimowość.  

W rezultacie Scan4You przyczyniał się do tego, że szkodliwy program nie zostanie wykryty przez zabezpieczenia antywirusowe i zainfekuje atakowaną sieć. Mimo że Scan4You nie był jedyną tego rodzaju usługą dostępną w Internecie, to szybko zyskał wśród przestępców cybernetycznych największą popularność.  

Serwis Scan4You pośrednio przyczynił się do kradzieży dziesiątków milionów numerów kard kredytowych. Z usługi korzystał min. botnet Citadel który został wykorzystany do włamania na serwery amerykańskiego giganta handlu detalicznego Target. Szacuje się, że Citadel zainfekował miliony komputerów na całym świecie, wyrządzając szkody w wysokości setek milionów dolarów – komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.  

Gdy na Bodnarsa zapadł wyrok, Departament Sprawiedliwości zdecydował się przedstawić opinii publicznej jak zaawansowaną usługą był serwis Scan4You:  

Programista Citadel wykorzystał dostępną za pośrednictwem API funkcję usługi Scan4You, która pozwoliła na bezpośrednią integrację usługi z pakietem narzędziowym Citadel. Dzięki temu przestępcy mieli możliwość analizy złośliwego oprogramowania, bez konieczności wysyłania kodu do witryny Scan4You.  

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Scan4You reklamowała swoją usługę na przestępczych forach internetowych. Klientom oferowała także wsparcie techniczne, którego – za pośrednictwem poczty elektronicznej, ICQ, Jabbera i Skype’a – udzielał zwykle Martisevs.

Interes Bodnara i Martisevsa świetnie prosperował do 2016 roku, kiedy zostali aresztowani przez łotewskie władze, a następnie poddani ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.  

Mimo tego, że zgodnie z argumentacją obrońców Bodnarsa usługa Scan4You dawała możliwości legalnego wykorzystania i że oskarżony nie może odpowiadać za użycie jej przez klientów do nielegalnych celów, amerykański sędzia Liam O’Grady nie wykazał współczucia:  

Istnieje zerowa szansa na to, że nie wiedział pan o szkodach, jakie za pośrednictwem złośliwego oprogramowania wyrządzili hakerzy, perfekcyjnie wykorzystując pana usługę.  

Bondars, który był powiązany również z kampaniami spamu farmaceutycznego (prowadząc nielegalną sprzedaż on-line leków, dla których wymagana jest recepta) i dystrybucją bankowych trojanów, powiedział sądowi, że „wstydzi się za to, że niektórzy internetowi użytkownicy jego usługi użyli jej do tak okropnych rzeczy”. Właśnie rozpoczyna się 14-letni okres więzienia, Bondars będzie więc miał mnóstwo czasu na zastanowienie się nad swoimi postępkami i skruchę.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy