Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlog

20-miesięczny wyrok więzienia dla brytyjskiego hakera, który zarobił fortunę, pomagając oszustom w wymianie kart SIM

Jakub T.

23 sierpnia 2019

Nastoletni brytyjski haker został skazany na 20 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do sprzedaży usług hakerskich i kradzież danych osobowych w zamian za kryptowalutę.

Osiem kart Sim stojących jedna przy drugiej w kolorach tęczy

19-letni Elliott Gunton nie był obcy władzom, wcześniej skazany w grudniu 2016 r. za rolę w niesławnym hacku firmy telekomunikacyjnej TalkTalk.

Gunton, mający wówczas 17 lat, uniknął kary więzienia za naruszenie prawa, ale otrzymał 12-miesięczny nakaz rehabilitacji młodzieży (Youth Rehabilitarion Order).

Pomyślelibyście, że taka kara wystarczy by zresocjalizować Guntona, ale niestety tak się nie stało.

8 września 2017 r. Gunton zhakował australijskiego projektanta Phila Darwena, który prowadzi konto na Instagramie „A Designer’s Mind” obserwowane przez 1,4 miliona ludzi.

Gunton przejął kontrolę nad kontem na Instagramie na dwa tygodnie, ustawiając automatyczną odpowiedź, która wysyłała „groteskowo obraźliwe” wiadomości do klientów Darwena.

W tym czasie Gunton był monitorowany przez policję pod nakazem zapobiegania szkodom seksualnym (SHPO), po tym, jak stwierdzono, że posiada nieprzyzwoite zdjęcia na swoim komputerze.

Zgodnie z warunkami SHPO policja sprawdzała laptopa Guntona co sześć miesięcy. Policja zabroniła Guntonowi używania trybu incognito w celu ukrywania swojej aktywności przeglądania stron internetowych, usuwania historii przeglądarki lub robienia czegokolwiek innego, co uniemożliwiłoby sprawdzanie jego laptopa pod kątem tego, jakie strony odwiedzał.

Jednak policja przyznała, że ​​ich kontrole w rzeczywistości nie ustalą, czy historie przeglądania stron internetowych zostały usunięte.

„Nasze urządzenie nie ma specjalistycznego oprogramowania do wizyt domowych i musimy polegać na uczciwości sprawcy. Nie byłoby możliwe, abyśmy dowiedzieli się, czy usunął jakąkolwiek historię.”skomentował detektyw Constable Jamie Hollis z jednostki ochrony publicznej w policji w Norfolk dla Eastern Daily Press.

Dopiero w kwietniu 2018 r., kiedy władze dowiedziały się, że Gunton planuje odwołać się od swojego wyroku, policja zajęła jego komputer w celu „dokładnego przeszukania” i stwierdzili, że zostało zainstalowane oprogramowanie, aby wyczyścić jego historię i działania w Internecie.

Podczas kolejnych poszukiwań domu Guntona policja skonfiskowała iPhone’a i zegarek Rolex o wartości 10 000 funtów, ukrytych w sejfie. Ponadto, śledczy odkryli, że Gunton otrzymał znaczne depozyty w swoim portfelu Bitcoin, w tym ponad 100 000 USD tylko jednego dnia.

Policja była podejrzliwa co do zarobków Guntona, który twierdził, że zgromadził fortunę z kryptowaluty wartą ponad 380 000 $ poprzez handel online.

Jednak policja znalazła na swoim komputerze dowody, że Gunton zaoferował dostarczenie osobom trzecim danych osobowych umożliwiających identyfikację (PII) osób trzecich, aby pomóc oszustom w przejmowaniu numerów telefonów komórkowych za pomocą oszustwa polegającego na zamianie kart SIM.

Pomimo prób Guntona, by usunąć z komputera wszelkie dowody popełnienia przestępstwa, władze odkryły „fragmenty” rozmów, podczas których rozmawiał o działalności przestępczej.

O dziwo, pomimo próby usunięcia cyfrowych dowodów z dysku twardego, Gunton nie bał się chwalić swoim kontem na Twitterze @Gambler, na temat swoich działań zarobkowych:

Gunton został skazany na 20 miesięcy więzienia w sądzie koronnym w Norwich w zeszłym tygodniu, ale został natychmiast zwolniony z powodu odbywania kary w areszcie śledczym.

Nakazano mu jednak spłacić 407 359 funtów i wydano trzyletnie zarządzenie dotyczące zachowania społeczności, które – oprócz innych ograniczeń – ogranicza jego dostęp do internetu, wymaga udostępnienia historii przeglądania i haseł oraz zabrania mu usuwania historii przeglądania internetu lub korzystania z VPN lub serwerów proxy.

„Gunton wykorzystywał dane osobowe niewinnych firm i ludzi w celu osiągnięcia znacznego zysku, ale nie udało mu się ukryć wszystkich swoich nieuczciwie zdobytych zysków, co pozwoliło nam skonfiskować Bitcoiny warte setki tysięcy funtów” – powiedział detektyw Sierżant Mark Stratford z okręgu Norfolk.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy