Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wycieki Danych

2020 rok przynosi rekordową liczbę naruszeń danych

Marcin Jabłonka

15 lipca 2020

Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok będzie rekordowy pod względem liczby incydentów związanych z naruszeniem danych. Cyberprzestępcy nie stosują taryfy ulgowej wobec nikogo, a wśród ofiar znalazły się również placówki medyczne.

Według analityków firmy Bitdefender w pierwszej połowie bieżącego roku z baz danych na całym świecie wyciekło około 16 miliardów rekordów. Nigdy wcześniej w historii nie odnotowano tak dużej liczby tego typu incydentów.

 • Nie ulega wątpliwości, że pandemia sprzyja rozkwitowi cyberprzestępczości. Obywatele znaleźli się w izolacji. To osłabiło ich czujność, a tym stali się bardziej podatni na sztuki socjotechniczne stosowane przez hakerów – mówiMariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Alarmujące dane przynosi również raport RiskBased Security, z którego wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku wyciekło 8,4 miliardów rekordów. To oznacza 273 proc. wzrost w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. Pewnego rodzaju zaskoczeniem może być fakt, iż w pierwszym kwartale 2020 roku liczba naruszeń spadła o 58 proc w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.

Zaskakujący spadek ujawnionych naruszeń nie jest powodem do świętowania. Brak ujawnienia wielu incydentów można również przypisać zamieszaniu wywołanemu przez pandemię – tłumaczy Mariusz Politowicz.

Trzeba też mieć na uwadze, że tegoroczne statystyki zawyża incydent związany z błędnie skonfigurowanym klastrem ElasticSearch, czego następstwem był wyciek 5 miliardów rekordów. Oczywiście nie był to jednostkowy przypadek. W ostatnich miesiącach media pisały o spektakularnych wpadkach serwisu randkowego MobiFriends, z którego przestępcy wykradli 3,7 miliona rekordów, sieci hotelarskiej Marriott (5,2 mln rekordów) czy tanich linii lotniczych EasyJet (9 mln. rekordów). Do kuriozalnej sytuacji doszło w Virgin Media, gdzie baza danych zawierająca informacje o 900 tys. klientów pozostawała niezabezpieczona przez dziesięć miesięcy. Choć w tym przypadku naruszenie danych nie było następstwem cyberataku.

Bitdefender®
rozwiązania biznesSprawdź nasze wielokrotnie nagradzane produkty i wybierz ten, który odpowiada Twoim zapotrzebowaniom.

Specjaliści z firmy Bitdefender zwracają uwagę na bardzo istotny problem jakim są działania przestępcze wymierzone w branże medyczną. W pierwszym kwartale zgłoszono ponad 100 incydentów, które dotknęły ponad 2,5 miliona osób. Niestety, dokumenty medyczne są bardzo pożądanym towarem w Darknecie, a liczba przypadków kradzieży tożsamości medycznej prawdopodobnie wzrośnie.

 • Większość użytkowników nie docenia wartości swoich danych. Niestety, przestępcy doskonale potrafią oszacować ich cenę i wielu z nich czerpie z kradzieży informacji ogromne zyski. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych nowa ofiara kradzieży tożsamości pojawia się co 2 sekundy. Oczywiście można zminimalizować ryzyko utraty cennych danych. W tym celu należy zainstalować lokalny system zabezpieczeń, a także nie używać tego samego hasła do wszystkich kont internetowych. Poza tym nie powinno się udostępniać zbyt dużej ilości informacji na platformach mediów społecznościowych. Trzeba też zachować czujność przy odbieraniu e-mail pochodzących z nieznanego źródła. – doradza Mariusz Politowicz.

Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy