Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

5 najlepszych programów do monitorowania sieci

Tomasz Mielewczyk

2 grudnia 2020

Sieć użytkowników

Co daje monitor sieci LAN?

Sieć LAN (z angielskiego Local Area Network) to sieć lokalna, która pozwala łączyć ze sobą wiele urządzeń znajdujących się w bliskiej odległości (choć niekoniecznie w tym samym pomieszczeniu). To pozwala na łatwe przesyłanie informacji między nimi. Sieć LAN wykorzystuje się zarówno w warunkach domowych, jak i w szkole czy w biurze. Należą do niej również urządzenia mobilne takie jak smartfony czy tablety. Dzięki sieci LAN nie musisz także podłączać drukarki do komputera. Wystarczy, że oba urządzenia korzystają z tego samego Wi-Fi. To umożliwia im pracę „na odległość”. Monitorowanie sieci Wi-Fi pozwala na gromadzenie danych z urządzeń połączonych do sieci i ich analizę w kontekście m.in. zagrożeń cyfrowych.

Kto zarządza siecią LAN?

W wielu przedsiębiorstwach z różnych branż coraz częściej można spotkać administratora sieci informatycznej. Na czym polega praca osoby zatrudnionej na tym stanowisku? Czy wiąże się z dużą odpowiedzialnością? W dużym skrócie: administrator sieci informatycznej zarządza siecią komputerową całego przedsiębiorstwa: reaguje w przypadku wykrycia nieprawidłowego korzystania z sieci przez któregoś z użytkowników, czuwa nad bezawaryjną pracą wszystkich urządzeń podpiętych do sieci, instaluje nowe wersje oprogramowania, które zapewniają ochronę przed cyberatakami, a także informuje pracowników, w jaki sposób powinni korzystać z sieci. To bardzo odpowiedzialna i zazwyczaj dobrze wynagradzana praca wiążąca się jednak z dużym stresem.

Monitorowanie sieci Wi-Fi a cyberzagrożenia

Monitorowanie ruchu w sieci za pomocą specjalnych programów pozwala wykryć nieprawidłowości pracy całej sieci lub jednego z podłączonych do niej urządzeń. Dzięki temu administrator może szybko zareagować na potencjalne zagrożenia takie jak włamania do sieci.

Dowiedz się więcej na blogu Marken

Programy do monitorowania sieci – oto 5 najpopularniejszych rozwiązań

Nagios

Jeśli jesteś administratorem sieci, na pewno miałeś okazję już spotkać się z tym programem (a jeśli nie, to prawdopodobnie jeszcze się zetkniesz). To program do monitorowania sieci LAN i urządzeń sieciowych. Działa w systemach Linux i Unix. Nagios jest jednym z najchętniej wybieranych programów ze względu na możliwość indywidualnego dopasowania do potrzeb danego użytkownika. Posiada wiele ciekawych funkcji przydatnych w codziennych zarządzaniu siecią LAN np. monitoring sieci przy wykorzystaniu różnych protokołów; projektowanie wtyczek za pomocą jednego z języków programowania (np. Python, Ruby, PHP, C) czy powiadamianie o wykrytych nieprawidłowościach poprzez wiadomość e-mail czy SMS.

Icinga

Jedno z najpopularniejszych narzędzi do monitorowania ruchu w sieci. Jest dostępne w dwóch wersjach. Według części użytkowników aplikacja jest przyjaźniejsza w odbiorze niż wspomniany punkt wyżej Nagios ze względu na łatwiejszą konfigurację. Największe zalety tej aplikacji to szybkie raportowanie o zagrożeniach i nieprawidłowościach w sieci.

NeDi

NeDi to oprogramowanie typu open source, które służy do wykrywania i mapowania urządzeń sieciowych. Prace nad nim rozpoczęły się już w 2001 roku. Program do monitorowania ruchu sieciowego został udostępniony publicznie dwa lata później. Od tamtej pory minęło już blisko 20 lat, a NeDi wciąż cieszy się popularnością.

Przede wszystkim ze względu na przyjazny interfejs oraz wiele przydatnych funkcjonalności, które pozwalają szybko reagować na ewentualne nieprawidłowości. Regularnie powstają nowe aktualizacje tego oprogramowania.

Cacti

To bardzo dobrze znany osobom związanym z branżą IT program do monitorowania sieci (urządzeń stacjonarnych oraz mobilnych korzystających z tego samego routera) typu open source. Cacti pozwala nie tylko na zbieranie danych, ale także tworzenie zaawansowanych map w formie wykresów, które pozwalają jeszcze lepiej analizować połączenie między urządzeniami.

TCP View

Last but not least: TCP View to ostatni w tym zestawieniu darmowy monitor sieci LAN. Narzędzie zostało stworzone przez Marka Russinovicha, inżyniera pracującego dla Microsoftu, autora wielu narzędzi programistycznych. TPC View to narzędzie, które wśród specjalistów z branży uchodzi za proste w obsłudze, ale skuteczne. Pozwala na bieżące monitorowanie procesów zachodzących na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci, a w razie konieczności także ich zakończenie.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że to tylko niektóre z wielu dostępnych na rynku rozwiązań. Ich zaletą jest to, że są powszechnie dostępne, darmowe i pozwalają na skuteczny monitoring sieci. Choć trzeba mieć świadomość, że korzystanie z nich nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z administrowaniem siecią, warto się z nimi zapoznać i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Polecamy: Home Scanner Darmowy i superszybki skaner Wi-Fi dla Twojej sieci domowej.


Autor


Tomasz Mielewczyk

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy